12400F için stok fan yeterli mi?

Aslında bilgisayar pencecrenin direk yanında olacak dışardaki havayı ceker diye düşünüyorum.

Stok fan hem ses yapar hem ısınır soğutucu işini 300-400e cözersiniz.

Sesi cok sıkıntı etmiyorum ya bu kadar iyi bilgisayarım olduda sesli olsa ne olur kulaklık takıyorum zaten ne kadar duyulur en fazla bir de oyundayken.

Yine de en ucuz bu işlemciyi 70 derecenin üstüne cıkarmayacak bu soketle uyumlu bir sogutucu onerebilir misiniz belki alabilirim.

Aslında bilgisayar pencecrenin direk yanında olacak dışardaki havayı ceker diye düşünüyorum.

Sesi cok sıkıntı etmiyorum ya bu kadar iyi bilgisayarım olduda sesli olsa ne olur kulaklık takıyorum zaten ne kadar duyulur en fazla bir de oyundayken.

Yine de en ucuz bu işlemciyi 70 derecenin üstüne cıkarmayacak bu soketle uyumlu bir sogutucu onerebilir misiniz belki alabilirim.
Hocam ayrı konu açnsaız daha iyi olur ben çok bilgili değilim ama Stok soğutucudan çok daha iyi soğutucular var 300 400 liraya bütçeniz yeterse stok soğutucularda bakır boru bile yok.

Bu konuyla alakalı birkaç konu var biliyorum ama ben Power limitleri kaldırmak istiyorum o zaman kaç dereceyr cıkar sadece oyun oynuyorum yeterli olacak mıdır?
Sistem:
12400 stok fan ile yeni kullanmaya başladım. Isınma (soğutamama) sorunu var ve çok sesli. Power limit kaldırırsan kesinlikle stress testi dışında da 100C kolaylıkla görür.

Ayrıca, stok fan aşırı sesli. Eğer alabiliyorsan inceleyerek bütçene göre bir soğutucu almanı ve power limitsiz iyice test etmeni tavsiye ederim, ideal bir işlemci saatlerce yükte throttle yapmaması gerekir. Bazı kule soğutucular dahi sentetik testlerde throttle engelleyememiş. (Techpower'da testlere bakabilirsin). Sistem değiştirmek istemediğim için Noctua 12s sipariş ettim ama fiyatı yüksek.

Kısaca tam bir saçmalık, 3k'ya işlemci alıyorsun ama yükte kullanacaksan bir o kadar daha verip sıvı soğutma alman gerekiyor. Hesapta fiyat performans.

Cinebench R23 testinde maksimum 96 dereceye kadar çıkmış ortalaması ise 87 derece. Oyun için sorun teşkil edeceğini sanmam fakat yayın veya render yapıyorsan almanı kesinlikle öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı