12400F stok fanı yüksek devirde çalışıyor

madsea25

Decipat
Daha fazla  
1 seneden fazladır stok macunu ile kullanıyordum, sistem yükseltmesi yaptım ve DDR5 RAM'e geçtim. Hazır yükseltme yapmışken macunu da değiştireyim dedim ve Thermal Grizzly Kryonaut aldım forumdaki tavsiyeler üzerine. Sistem boştayken 35-40 arası serin ve 1000 RPM de çalışıyor onda sorun yok fakat RDR2, CS2 gibi oyunlarda sıcaklık 65-78 arası seyrediyor. Aslında stok fan kullandığım için onlar da normal değerler fakat fanı 2400 RPM civarında çalışıyor bu normal mi? Macun ve RAM değişimi yapmadan önce de benzer sıcaklık değerleri vardı fakat fan genelde 1800 RPM civarında dolaşıyordu. RAM frekansı arttığından işlemciye yük binmiş olabilir mi acaba?

Anakarttan üzerinden fan kontrol görüntüleyip grafiği ayarlayabiliyor olman lazım?

Demek istediğim o değil hocam, iki sistemde de fan ayarlarına dokunmadım ama şu anki daha sesli çalışıyor demek ki öncekinden daha çok ısınıyor ki sistem soğutmaya çalışıyor. İşlemciye daha fazla yük binmesinin sebebi ne olabilir yani onu sormuştum.

Demek istediğim o değil hocam, iki sistemde de fan ayarlarına dokunmadım ama şu anki daha sesli çalışıyor demek ki öncekinden daha çok ısınıyor ki sistem soğutmaya çalışıyor. İşlemciye daha fazla yük binmesinin sebebi ne olabilir yani onu sormuştum.
afedersin tam anlayamadım . youtube oyun testlerinde ddr5 ram ddr4 ram karşılaştırmalarına bakıp bi fikir sahibi olabilirsiniz sanırım değişiklikler gözlemlemiştim

Affedersin tam anlayamadım. YouTube oyun testlerinde DDR5 RAM DDR4 RAM karşılaştırmalarına bakıp bir fikir sahibi olabilirsiniz sanırım değişiklikler gözlemlemiştim

Genel olarak sorum: DDR5 RAM DDR4 RAM'e göre işlemcinin ısınmasına etki ediyor muydu hocam, teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı