12500 TL ekran kartsız sistem tavsiyesi

Bütçe
12500

Armiz

Femtopat
Daha fazla  
Herkese hayırlı akşamlar. Genellikle oyun amaçlı olarak ekran kartı hariç bir sistem toplamak istiyorum ve her parçayı da özenle içime sinerek almak istiyorum. Sistemi uyumlu ve dengeli bir şekilde toplamak istiyorum. Bunun için sizlerden tavsiye bekliyorum. Her parçaya belirli rakamlar ayırdım tabii bu rakamlarda misal şuna bu kadar para verme onun yerine şuna ekle diyeceğiniz şeyler varsa tavsiyelerinizi beklerim. Şimdilik karar verdiğim tek parça işlemci ve R5 5600 olacak inşallah. Ekran kartını ise daha sonra 3060Tİ veya 3070 olarak düşünüyorum. 1080P’de kullanacağım. Daha sonrasında her parça için şu şekilde bütçe ayırmayı düşünüyorum;

Anakart = 2800 TL (Sanırım B550 tarafında alınabilecek tek BİOSTAR B550GTA var, B450 tarafında ise düşündüğüm TUF Gaming B450-Plus II. B550’nin PCIe 4.0 ve ZEN3 olması veya yeni nesil olması çok fark eder mi yoksa kaliteli B450 mi alsam emin olamadım)

SSD= 1 TB olacak şekilde 2000 TL (Eğer B450 anakart alırsam PCIe 4.0 ssd almak yine de mantıklı olur mu?)

RAM = 8*2 3600 MHZ CL 18 şeklinde 1500 TL

KASA + PSU = 3500 TL Aslında forumdaki Tier List rehberinden dolayı kafamda bir 20 tane kasa var sanırım :) Kasadan beklentim hava sirkülasyonu güzel olsun ve ekstra fan vs masrafı olmasın. PSU için ise 650-750W sağlam bir şey olması yeterli. Hiçbir parça için ışıklı falan olması gibi isteğim yok. Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

5600 yerine 12400F almak daha mantıklı hocam ileride aynı anakart ile 13. nesile de geçiş yapabilrsiniz ve 1'e 1 de 12400 daha iyi.

5600 yerine 12400F almak daha mantıklı hocam ileride aynı anakart ile 13. nesile de geçiş yapabilrsiniz ve 1'e 1 de 12400 daha iyi.
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz gibi ilk başlarda araştırdığımda bana da mantıklı geliyordu ancak mevcut durumda şu an aralarında neredeyse 800-900 TL gibi bir fark oluşmuş durumda. Ki sanırım sistemi topladığımda 3-4 yıl herhangi bir büyük değişim yapmam diye düşünüyorum. Daha sonrasında ise 5800X3D'ye geçmek gibi bir düşüncem var şimdilik.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz gibi ilk başlarda araştırdığımda bana da mantıklı geliyordu ancak mevcut durumda şu an aralarında neredeyse 800-900 TL gibi bir fark oluşmuş durumda. Ki sanırım sistemi topladığımda 3-4 yıl herhangi bir büyük değişim yapmam diye düşünüyorum. Daha sonrasında ise 5800x3D'ye geçmek gibi bir düşüncem var şimdilik.

3-4 sene sonra piyasada 5800x3D'yi zor bulursunuz bence çünkü AM4'teki tek model ama Intel de daha çıkmamış 13. nesil bir işlemciye bile geçebilme şansı var ki 13600K veya K olmayan 13700 gibi bir işlemciye geçmek daha mantıklı olur ileride.

Hocam burada biraz daha ucuza buldum ben olsam bunu alırdım 12400F in performansı yükseltme yapmadan bile 5600'den daha yüksek zaten.
Teşekkür ederim hocam. Açıkçası intel işlemciler için anakart konusunda hiç bilgim yok sadece 610'ların giriş, 660'ların orta seviye olduğunu biliyorum eğer yanlışsam kusura bakmayın. Peki sizce şu an baktığımda işlemci+anakart olarak neredeyse 1000 TL daha pahalıya geliyor İntel. İndirim beklememi mi tavsiye edersiniz bu kadar edecek kadar büyük bir fark yok diye biliyorum izlediğim kadarıyla.

Teşekkür ederim hocam. Gönderdiğiniz sitelerden ilk kez gördüğüm 2-3 tane falan var daha önce alışveriş yaptınız mı acaba? Kasayla alakalı aynı fiyat bandında ECLIPSEP400A, PONOSM4 ve Defender Pro forumdaki listede daha üstteymiş onlarla alakalı bilginiz var mı acaba? Aynı şekilde aynı seviyede olarak gösterilmiş daha uygun fiyatta olan Gungnir110M ve H510 Flow da var onlar nasıldır acaba? SSD ile ilgili de sizce KC3000 nasıldır acaba, Renegade ile aralarında yaklaşık 400 TL varmış.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam. Açıkçası intel işlemciler için anakart konusunda hiç bilgim yok sadece 610'ların giriş, 660'ların orta seviye olduğunu biliyorum eğer yanlışsam kusura bakmayın. Peki sizce şu an baktığımda işlemci+anakart olarak neredeyse 1000 TL daha pahalıya geliyor İntel. İndirim beklememi mi tavsiye edersiniz bu kadar edecek kadar büyük bir fark yok diye biliyorum izlediğim kadarıyla.

Teşekkür ederim hocam. Gönderdiğiniz sitelerden ilk kez gördüğüm 2-3 tane falan var daha önce alışveriş yaptınız mı acaba? Kasayla alakalı aynı fiyat bandında ECLIPSEP400A, PONOSM4 ve Defender Pro forumdaki listede daha üstteymiş onlarla alakalı bilginiz var mı acaba? Aynı şekilde aynı seviyede olarak gösterilmiş daha uygun fiyatta olan Gungnir110M ve H510 Flow da var onlar nasıldır acaba? SSD ile ilgili de sizce KC3000 nasıldır acaba, Renegade ile aralarında yaklaşık 400 TL varmış.
Hocam daha önce alışveriş yaptım dersem yalan olur, sitelerin hepsine Akakçe üzerinden ulaştım. DLS480 kesinlikle üzmez, P400A'da gayet iyidir. PONOSM4 ve Defender Pro ile ilgili herhangi bir bilgim maalesef bulunmuyor. H510 Flow ve Gungnir 110M de iyi kasalar diye biliyorum. Bu bütçede fena olmayan kasalar bulunuyor zaten ama ben net olarak bildiğim bir model önermek istedim. KC3000'de alınabilir, benim onerdigim SSD'nin Okuma hızı bir tık daha yüksek ama bütçeyi genişletmek istemiyorsanız KC3000'de tercih edilebilir. Aralarında 340Tl fark var.

Kasım sonuna kadar bekleyebilirsiniz hocam indirimler olabilir. Ama güncellik açısından da lga 1700 soket alırdım çünkü am4 bitti artık am5 var ve biraz pahalı o yüzden 12400 öneriyorum çünkü sizi daha uzun götürür gücü de 5800x ayarında bir işlemci.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam daha önce alışveriş yaptım dersem yalan olur, sitelerin hepsine Akakçe üzerinden ulaştım. DLS480 kesinlikle üzmez, P400A'da gayet iyidir. PONOSM4 ve Defender Pro ile ilgili herhangi bir bilgim maalesef bulunmuyor. H510 Flow ve Gungnir 110M de iyi kasalar diye biliyorum. Bu bütçede fena olmayan kasalar bulunuyor zaten ama ben net olarak bildiğim bir model önermek istedim. KC3000'de alınabilir, benim onerdigim SSD'nin Okuma hızı bir tık daha yüksek ama bütçeyi genişletmek istemiyorsanız KC3000'de tercih edilebilir. Aralarında 340Tl fark var.
Valla hocam Berke hocamın söylediği gibi intel tarafına geçersem hangisinden kıssam bilemedim açıkçası :) Ekran kartında da uzun süre 6700XT almayı düşünüyordum ancak gerek yorumlar gerek çevrem Nvidia al uğraşma gibisinden telkinde bulununca Nvidia almaya karar verdim de işlemcide kesin karar vermiştim bilemedim şimdi :)

Kasım sonuna kadar bekleyebilirsiniz hocam indirimler olabilir. Ama güncellik açısından da lga 1700 soket alırdım çünkü am4 bitti artık am5 var ve biraz pahalı o yüzden 12400 öneriyorum çünkü sizi daha uzun götürür gücü de 5800x ayarında bir işlemci.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Peki hocam Aralıkta indirim olma durumu var mıdır bu aydaki gibi bir bilginiz var mı onunla ilgili çünkü muhtemelen gelecek ay topluca alacağım sistemi. Ayrıca intel almam durumunda hangi parçadan kısmamı tavsiye edersiniz? Bir de nedense ben bu testlere pek güvenemiyorum ne kadar gerçekçi emin değilim çünkü izlediğim bir videoda da 5600 ile arasında %3-4 fark vardı. Bir kere de 3070 testinde VRAM 12gb olarak yazıyordu yabancı bir kanalda baya bir dalga konusu olmuş :)

Yeni konular

Geri
Yukarı