12700K, 13700K VS 7700X

Denedikten sonra paylaşırsan çok sevinirim 7700X ile 13700KF arasında kaldım. 13700KF ısınıyor vs diyorlar ama ben render değil sadece oyun için alacağım.
Tabiki deneyimlerimi paylaşırım. Ben uzunca bir süre yeni işlemci almayı düşünmüyorum. O yüzden tercihimi bu işlemciden yana kullandım. Eğer sen 5 sene içerisinde işlemcimi günceller ve yükseltirim diyorsan ryzen 7700x düşünebilirsin, ne de olsa mecburi bir şekilde ddr5'e geçme zorunluluğun doğuyor ayrıca am5 uzunca bir süre destek vereceğini belirtti.

Ben işlemciyi tercih ederken özellikle idle değerlerindeki dereceleri önemsedim, malum herkes bilgisayarlarını sürekli aşırı yükte kullanmıyor. İşim ile ilgilinirken, fazla yük gerektirmeyen programlarla çalışıyorum. Dolayısıyla boşta olabilecek seviyedeki ısılar beni etkiledi. Ryzen'ın idle değerleri intel'e göre daha sıcak. 5 derece bile olsa fazla ısınsın istemedim. Oyunlarda ve orta-üstü yüklerde hepsinin aşağı yukarı aynı seviyelerde olacağını düşünüyorum.

Buna göre karar vermekte fayda var.

MASTELIQUID ML240L V2 bu sıvı soğutucu mevcut 13700KF için yeterli mi?
Eğer vaktin varsa bekleyebilirsen sana kendi değerlerimi paylaşacağım. Ben arctic 34 duo kullanıyorum. Hafif birkaç ayarla yeterli olacağı kanısındayım.

Tabii ki deneyimlerimi paylaşırım. Ben uzunca bir süre yeni işlemci almayı düşünmüyorum. O yüzden tercihimi bu işlemciden yana kullandım. Eğer sen 5 sene içerisinde işlemcimi günceller ve yükseltirim diyorsan Ryzen 7700X düşünebilirsin, ne de olsa mecburi bir şekilde DDR5'e geçme zorunluluğun doğuyor ayrıca AM5 uzunca bir süre destek vereceğini belirtti.

Ben işlemciyi tercih ederken özellikle idle değerlerindeki dereceleri önemsedim, malum herkes bilgisayarlarını sürekli aşırı yükte kullanmıyor. İşim ile ilgilinirken, fazla yük gerektirmeyen programlarla çalışıyorum. Dolayısıyla boşta olabilecek seviyedeki ısılar beni etkiledi. Ryzen'ın idle değerleri Intel'e göre daha sıcak. 5 derece bile olsa fazla ısınsın istemedim. Oyunlarda ve orta-üstü yüklerde hepsinin aşağı yukarı aynı seviyelerde olacağını düşünüyorum.

Buna göre karar vermekte fayda var.

Eğer vaktin varsa bekleyebilirsen sana kendi değerlerimi paylaşacağım. Ben Arctic 34 Duo kullanıyorum. Hafif birkaç ayarla yeterli olacağı kanısındayım.

Beklerim tabii ki şu an hiç acelem yok aslında bende Ryzen 7 5700X var fazlasıyla işimi görüyor 6700XT ekran kartım var ama kızım için odasına PC lazım SSD monitör kasa vs hepsi var. Bendeki işlemci anakart RAM ekran kartını kızıma PC toplayıp bu arada o fırsattan istifade kendi PC mi DDR5 geçireceğim :) uzun sürede değiştirmem ondan sonra o yüzden 13700KF sıcak bakıyorum.

Beklerim tabii ki şu an hiç acelem yok aslında bende Ryzen 7 5700X var fazlasıyla işimi görüyor 6700XT ekran kartım var ama kızım için odasına PC lazım SSD monitör kasa vs hepsi var. Bendeki işlemci anakart RAM ekran kartını kızıma PC toplayıp bu arada o fırsattan istifade kendi PC mi DDR5 geçireceğim :) uzun sürede değiştirmem ondan sonra o yüzden 13700KF sıcak bakıyorum.
Ali bey merhabalar, nihayet deneme fırsatım oldu. stock kullanımda ısı 100 dereceyi gördü. Cinebench multi core skoru 30k küsürdü.
Ben zaten biosdan birkaç ayar yapmayı planlamıştım. Ancak bios'da yapacağım ayarlara çok aşina değilim. AMD'ye alışmıştım. Bunu da öğrenmek gerekiyor. Şuanda sadece PL1 ve PL2 ayarlarını 175w'a sabitledim. Diğer Core Vid gibi ayarları (tam adını hatırlayamadım bios'da buna benzer birşeyler yazıyordu, 3 adet ayar vardı) adaptive ve - (negatif) olarak seçtim. Bu ayarlarla Hwinfo değerlerine göre
Isı değerlerim;
idle olarak CPU'da 33-35 aralığında CPU package'de 38-41 aralığında
Cinebench multi core testinde CPU 66 CPU package 77'ye ulaştı. Cinebench multi core skoru 29500 civarıydı.
idle iken cpu fan 900rpm civarında çalışıyor, yükte 1800rpm.

Şuanda bu ayarlarda kullanıyorum.

Anakart asus z690 plus d4
soğutucu arctic duo 34 (air cooler)
Kasamda 3 hava girişi (2x200mm ve 1x120mm) ve 3 hava çıkışı (1x120mm ve 2x140mm) var.

Ali bey merhabalar, nihayet deneme fırsatım oldu. stock kullanımda ısı 100 dereceyi gördü. Cinebench multi core skoru 30k küsürdü.
Ben zaten biosdan birkaç ayar yapmayı planlamıştım. Ancak bios'da yapacağım ayarlara çok aşina değilim. AMD'ye alışmıştım. Bunu da öğrenmek gerekiyor. Şuanda sadece PL1 ve PL2 ayarlarını 175w'a sabitledim. Diğer Core Vid gibi ayarları (tam adını hatırlayamadım bios'da buna benzer birşeyler yazıyordu, 3 adet ayar vardı) adaptive ve - (negatif) olarak seçtim. Bu ayarlarla Hwinfo değerlerine göre
Isı değerlerim;
idle olarak CPU'da 33-35 aralığında CPU package'de 38-41 aralığında
Cinebench multi core testinde CPU 66 CPU package 77'ye ulaştı. Cinebench multi core skoru 29500 civarıydı.
idle iken cpu fan 900rpm civarında çalışıyor, yükte 1800rpm.

Şuanda bu ayarlarda kullanıyorum.

Anakart asus z690 plus d4
soğutucu arctic duo 34 (air cooler)
Kasamda 3 hava girişi (2x200mm ve 1x120mm) ve 3 hava çıkışı (1x120mm ve 2x140mm) var.
Hocam merhabalar hayırlı olsun. Bios update nasıl yapabildiniz? Ben de bu anakartı sipariş ettim henüz gelmedi ama 13. nesil intel işlemci tanıması için biosun güncellenmesi lazım dediler. 12. nesil işlemcisi olan birini bulmam zor belki de Asus servisini bulmam gerekecektir. Tecrübeni paylaşırsan sevinirim.

Hocam merhabalar hayırlı olsun. Bios update nasıl yapabildiniz? Ben de bu anakartı sipariş ettim henüz gelmedi ama 13. nesil intel işlemci tanıması için biosun güncellenmesi lazım dediler. 12. nesil işlemcisi olan birini bulmam zor belki de Asus servisini bulmam gerekecektir. Tecrübeni paylaşırsan sevinirim.
3 haftadır arkadaşımı bekledim. Kendisinde 12. nesil vardı sağolsun üşenmdi söktü getirdi :) anca öyle yapabildim. Eğer yapamasaydım vatanbilgisayar yardımcı oluruz demişti.

Önce bios update yaptım, sonra m2'imi 1. slot dışındaki bir slota takıp formatladım. Daha sonra "Intel consumer ME driver V2229.3.2.0 For Windows 10/11 64-bit." yükledim restart attım, ardından MEUpdateTool aracılığıyla Intel ME firmware (Version 16.1.25.1885) yükledim. sonra format attığım m2'yi 1. slota taktım. Asus tuf z690 anakartlarda intel me firmware yüklemediğin takdirde böyle bir sorun ile karşılaşıyorsun m2 1. slotu görmüyor.

Dostum cevabın için teşekkürler muhtemelen ilerleyen zamanlarda benzer sorun yaşayan olursa da bu konu yol gösterecektir. İyi günlerde güle güle kullanmanı dilerim.

Dostum cevabın için teşekkürler muhtemelen ilerleyen zamanlarda benzer sorun yaşayan olursa da bu konu yol gösterecektir. İyi günlerde güle güle kullanmanı dilerim.
Rica ederim dostum. Nereden satın aldın? amazondan mı?

Rica ederim dostum. Nereden satın aldın? amazondan mı?
Nova bilgisayardan asus prime z-690 wifi modelini aldım. Henüz kargolanmadı. Novadan rica ettim eğer ellerinde açık 12. Nesil işlemci olursa yardımcı oluruz günceller göndeririz dediler ama açık işlemci olmaz ise ben mecburen ya Asus servis ya da Vatan Bilgisayar gibi yerlerden senin dediğin gibi çözümüne bakacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı