12700K 3080 sistem XMP açınca oyundan atıyor

inflexible

Kilopat
Daha fazla  
RAM: CMK32GX5M2b6000C36.
Anakart: Z690-A Prime.
İşlemci: 12700K.

Arkadaşlar anakartın resmi sitesinde gösterdiği şekilde RAM'larım anakarta takılı, XMP1, XMP2 veya xmptweaked hangisini seçersem seçeyim belirsiz aralıklarla bazen gunde 1 bazen 2 kez oyundan atıyor, bazen mavi ekran hatası veriyor. XMP kapatırsam herhangi bir sorun yaşamıyorum. XMP'ler açıkken Memtest ile test ediyorum ancak problem gorunmuyor dolayısıyla RAM'larda sorun oldugunu da dusunmuyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

İlk önce anakartınızı en son bios update ne ise ona yükseltin. Sorun çözülmezse XMP açık şekilde memtest vs. ile RAM'lerinizi test edin. RAM'ler sağlam ise muhtemelen anakartınız o RAM'leri o frekanslarda süremiyor.

İlk önce anakartınızı en son bios update ne ise ona yükseltin. Sorun çözülmezse XMP açık şekilde memtest vs. ile RAM'lerinizi test edin. RAM'ler sağlam ise muhtemelen anakartınız o RAM'leri o frekanslarda süremiyor.
BIOS'um güncel, XMP acık Memtest ile test ettım herhangi bir sorun bulamadı.

BIOS'um güncel, XMP acık Memtest ile test ettım herhangi bir sorun bulamadı.
RAM'leriniz 4 slot ise bu da sıkıntı çıkarabiliyor. Anakart uyumlu RAM listelerinde her RAM'in 4 slot desteklenmediği vurgulanır. Belki ondandır Eğer iki slot RAM kullanıyorsanız anakart ile RAM uyumsuz olabilir. Bir yerden idareten RAM bulup deneme şansınız olursa RAM uyum sorunu mu yoksa anakart mı sorunlu netleşir.
Sistem toplarken anakartın sitesinde uyumlu RAM listesinde olan RAM'lerden tercih ederim. Daha önce bu hususta çok çekmiştim.

Sorunum çözüldü sanırım 2 gündür hata vermedi, RAM'in 36 38 38 olan CL değerini 38 38 38 yaptım MHz 5800 sabitledim sorunum düzeldi aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa en bastaki CL değerini 2 artırıp RAM MHz hızını 200MHz azaltırsa sorunları benim gibi çözülebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı