12900K sisteme DDR4 RAM takılabilir mi?

z3k1

Hectopat
Merhabalar arkadaşlar;

Intel 12900K işlemcili bir sistem toplamayı düşünüyorum ve bütçemi ona göre ayarladım. Ama anakart ile ilgili bir sorunum var. Anakartı haliyle Z690 düşünüyorum ve bu anakartta sanırım sadece DDR5 RAM kullanıma izin veriyor? Bu anakarta DDR4 RAM takamıyor muyum? 12900K için DDR4 RAM'li anakart var mıdır?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bu işlemciye 30 bin TL bütçeyle bilgisayar toplanmaz işlemci zaten 10 bin TL anakart 3K desen kasa PSU 2 bin TL RAM ve SSD 3 bin tutar geriye kalan parayla da RTX 3060 ekran kartı alınır bu sistemde hakkını vermez bu ekran kartı. Fiyatları en düşük hesapladım belki bu sistem bile toplanmaz.

Tabii ki sıvı sağutucuyu da unuttum o da ucuz değil yani hiç toplanmazsın 30K'ya sistem.

Ekran kartım var onu hesaba katmıyorum sadece işlemci anakart güç kaynağı ve RAM ihtiyacım var en fiyat konusunda degil de en uygun parçalara ihtiyacım var.

12.nesil hem DDR4 hem de DDR5 uyumlu olarak geliyor. Aldığınız anakarta göre değişir. Elbette DDR5 performans olarak daha iyi olur.

12.nesil hem DDR4 hem de DDR5 uyumlu olarak geliyor. Aldığınız anakarta göre değişir. Elbette DDR5 performans olarak daha iyi olur.

Tabi şu an için çok aşırı FPS artışı sağlamıyor ama ileride voltajların 1.35 veya 1.45v civarına gelip gecikme değerleri CL 25'lere kadar düşerse hızı ise 7000MHz'ye kadar yükselirse o zaman DDR5 almak mantıklı olur ama 5400MHz CL 30 35 değerleri çok da iç açıcı değil. Ben olsam DDR4 16*2 3600MHz CL 16 RAM alırım voltajı 1.5v yaparım sonra hızı 5200MHz'ye CL 25 değeri ile çıkarırım. O zaman işte daha iyi bir performans olur bence.

Onu alacağıma 2 tane 3600 MHz CL 16 RAM alırım OC ile o değere gelir 2.5 3K da daha az fiyata olur. Biraz fazla paraymış sanki.

Haklısın ama 2 tane 16 GB CL degeri az 3600 MHz RAM de ucuza bulunamaz CL değeri yüksekse zaten o.c yapmasının anlamı olmaz. Ben bunu gecikme değeri bayağı iyi ondan önerdim bir de fiyatlarını araştırmadım daha uyguna bulabilir bu fiyattan.

Haklısın ama 2 tane 16 GB CL degeri az 3600 MHz RAM de ucuza bulunamaz CL değeri yüksekse zaten o.c yapmasının anlamı olmaz. Ben bunu gecikme değeri bayağı iyi ondan önerdim bir de fiyatlarını araştırmadım daha uyguna bulabilir bu fiyattan.

Voltajı arttırınca CL değerleri düşebiliyor. Ben 2400 MHz CL 16 idi galiba 3600 MHz CL 17 değerinde şu anda ve 1.35v ile kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı