12900KS vs 7900X

Tabii sonuçları atabilirsin. HWiNFO64 programı yanda açık olacak şekilde hem işlemci güç tüketimi hem de CPU effective clockları ve sıcaklıkları gözükecek şekilde SS atabilirsin :)

5 dakikalık CB23 stress testi sonucunu atabilirsin.

UE5 üzerinden 69 GB'lık sahne renderi alırken ve Intel Extreme uygulaması üzerinden benchmark testine bastığımda ki sıcaklıklar NZXT 240 mm sıvı soğutucu var istediğin testleri gece işler bittiğinde atarım ki Prime 95 testi yaptığımızda 8 saatlik ilk kurduğumuz stok halinde en fazla 98 derece gördük ki normal kullanımda işlemcinin %40'ını bile anca kullanabiliyoruz :D 110 dereceler için 6 GHz'ye kadar O.C atmam gerekli sanırım :D

12900k ile 5950X'i karşılaştırdığını biliyorsun değil mi? 10900k ile 5950X'i karşılaştırman gerekiyor çünkü ikisinin arasında yaklaşık 1.5 ay var çıkış olarak. Ayrıca 5950X'te stabilite sorunu yaşayan hiç görmedim ben. Ayrıca çoğu 5xxx serisi işlemci alan kişiler RAM ve ıf saati hakkında hiçbir bilgisi olmadığı için 4000 MHz RAM alıp çalıştırmaya çalışıyorlar sonra stabilite sorunları diyorlar. Önce işlemciyi tanıyın sonra RAM vs alın.

Hayır üstelik 5950X aldığımız RAM'lerin G.Skill Trident Z Neo olduğunu bilmeden konuşmanda garip sistemde performans ve data olarak hiçbir problem yok sorun yaratması için cidden hiçbir problem yok her şey üst seviye M.2'sinden anakartına kadar fakat anlamadığın sistem stabil değil :D kullanmadığınız işlemciler hakkında atıp tutmanız sadece fanboyluk olur üzgünüm.

Dosya Ekleri

• IMG_0450.JPEG
    IMG_0450.JPEG
    522,3 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_0451.JPEG
    IMG_0451.JPEG
    495,9 KB · Görüntüleme: 26
UE5 üzerinden 69 GB'lık sahne renderi alırken ve Intel Extreme uygulaması üzerinden benchmark testine bastığımda ki sıcaklıklar NZXT 240 mm sıvı soğutucu var istediğin testleri gece işler bittiğinde atarım ki Prime 95 testi yaptığımızda 8 saatlik ilk kurduğumuz stok halinde en fazla 98 derece gördük ki normal kullanımda işlemcinin %40'ını bile anca kullanabiliyoruz :D 110 dereceler için 6 GHz'ye kadar O.C atmam gerekli sanırım :D

Hayır üstelik 5950X aldığımız RAM'lerin G.Skill Trident Z Neo olduğunu bilmeden konuşmanda garip sistemde performans ve data olarak hiçbir problem yok sorun yaratması için cidden hiçbir problem yok her şey üst seviye M.2'sinden anakartına kadar fakat anlamadığın sistem stabil değil :D kullanmadığınız işlemciler hakkında atıp tutmanız sadece fanboyluk olur üzgünüm.
Fanboyluk yapmıyorum maalesef ki. 5.2 Ghz olduğunu belirttin ama işlemcin 4.9 üstüne çıkamıyor bile. 172W güç çektiğinde işlemcin 93 derece oluyor. 12900K'yı 5.2Ghz kullansan direk 105 derece olacaktır. 250W civarı güç tüketiminde gene 100 derece üstü olacaktır. Bunları bana attığın sonuçlara bakarak söylüyorum.

Fanboyluk yapmıyorum maalesef ki. 5.2 GHz olduğunu belirttin ama işlemcin 4.9 üstüne çıkamıyor bile. 172W güç çektiğinde işlemcin 93 derece oluyor. 12900K'yı 5.2GHz kullansan direk 105 derece olacaktır. 250W civarı güç tüketiminde gene 100 derece üstü olacaktır. Bunları bana attığın sonuçlara bakarak söylüyorum.

Çünkü stok halinde ve o derecelere ve frekanslara çıkmasını gerektirecek bir uygulama kullanımımız yok OCCT açarsam belki olabilir ama sentetik test sonuçta asla %100 kullanamayacağımız kadar güçlü bir işlemciyi o derecelere ulaştırabilecek ne yapabiliriz? Dediğim gibi Prime 95 dışı 98 derece görmedim ki stok halinde ki sonuçlar bunlar pompa ve fanlar bile sessiz modda çünkü çekim yapıyoruz ses olmaması önemli her şeyi performansa çeksem herhalde sonuç her türlü farklı olacak her şey performans değil kısaca kullanım şartları önemli. Ki defalarca söylediğim gibi performans değil stabilite önemli istersen AMD 6 GHz de 70 derecede çalışsın Premier'de çalışırken pause play yapınca donuyorsa o sistem ne yapayım o GHz'leri çekirdekleri?

5950X ve 5900X işlemcileri stabil değil çözüldüğü söylensede hala garip mavi ekran sorunları var sentetik testler ile gerçek dünya testleri birbirini tutmuyor maalesef bizimde kurgu bilgisayarımız 5950X ve kullanan arkadaş donmalarda kasmalardan deliye dönmek üzere aynı kasanın alternatifi olarak Intel Core i9-12900Klı kasamız ( RAM'lerine kadar aynı kasa sadece anakart ve işlemci değişik) sorunsuz çalışıyor.
Amd ryzen 5900x kullanmadığım için bilmiyorum ne dersem yanlış olur. Şuan elimde hazır kendi kullandığım 12400 lü sistem var bir de elimde ryzen 5600 var. Bu 5600'e yeni bir sistem kurmayı düşünüyorum belki o zaman görürüm farkı.

Çünkü stok halinde ve o derecelere ve frekanslara çıkmasını gerektirecek bir uygulama kullanımımız yok OCCT açarsam belki olabilir ama sentetik test sonuçta asla %100 kullanamayacağımız kadar güçlü bir işlemciyi o derecelere ulaştırabilecek ne yapabiliriz? Dediğim gibi Prime 95 dışı 98 derece görmedim ki stok halinde ki sonuçlar bunlar pompa ve fanlar bile sessiz modda çünkü çekim yapıyoruz ses olmaması önemli her şeyi performansa çeksem herhalde sonuç her türlü farklı olacak her şey performans değil kısaca kullanım şartları önemli. Ki defalarca söylediğim gibi performans değil stabilite önemli istersen AMD 6 GHz de 70 derecede çalışsın Premier'de çalışırken pause play yapınca donuyorsa o sistem ne yapayım o GHz'leri çekirdekleri?
Bana Premiere ve Davinci resolve kullanıyorum dediğin için böyle diyorum. İşlemci stokta bu dereceleri görüyorsa zaten vay haline. İstersen pompa ve fanları tam yüke al işlemcin gene de 100+ derece olacak. Akşam bana Hwinfo64 açık olacak şekilde test atarsın bekliyorum.

Şimdiki Ryzen'ları tavsiye etmiyorum 2023 Ocakta Ryzen 7000 serisinin 3D-v serisi çıkacak sabırlı olursan güzel işlemci alırsın yok ben işlemci almak istiyorum diyorsan o zaman git Ryzen 9 7950X al rahatına bak.

13900KFli sistem topladim ben bugun geldi. Ekran karti kaldi sadece bi 6600XT kullanicam alana kadar. 4090 veya 3090 dusunuyorum.

Turbo acik halde 5800de calisirken valorantta 52 ustune cikmadi benim. Bostayken yine turbo acik 35 derecelerde dolasiyor
Sıcaklık çok iyi. Bende battlefield 2042 de denedim. 80-90 derecelere çıkıyor sıcaklık. Ama boştayken 35-40 derecelerde. Soğutucumda iyi. Asus rpg ryujin ii 360mm kullanıyorum.

Geri
Yukarı