12cm Fanları ile Laptop soğutucusu yapmak

Fan hızını kontrol etmeyi düşünmüyorum. Alacağım fanlar Rampage 4C-120 fanlar. Güç tüketimiyle ilgili bir bilgi bulamadım. Molex çoklayıcıyı da fanların kablolarına zarar vermek istemediğim için alacağım. İleride fanları elden çıkarmam gerekebilir.
Pot ile transistöre ya da MOSFET kullanırsa da yapabilir o kadar para harcamasına gerek yok bence eğer fanlarının marka mödelini atarsa ben malzeme listesi çıkarrım arkadaşa ama leğimlemesi falan lazım :D

Not: Yeni aklıma geldi eğer bir voltaj regulatörü kullanırsa ayarlı olan tiplerden tahimnim 15-18 TL falandır iki fanında hızını aynı anda ayarlayabilir aynı hızlarda dönebilirler ama o kadar hassas olmaz fakat az uğraşır
Lehim yapabilirim sadece tek istediğim fanların zarar görmeyeceği bir sistem. Fanları molex çoğaltıcıya seri bağladıktan sonra molex çoğaltıcıyla adaptörü lehimleyeceğim zaten.

Fan hızını kontrol etmeyi düşünmüyorum. Alacağım fanlar Rampage 4C-120 fanlar. Güç tüketimiyle ilgili bir bilgi bulamadım. Molex çoklayıcıyı da fanların kablolarına zarar vermek istemediğim için alacağım. İleride fanları elden çıkarmam gerekebilir.

Lehim yapabilirim sadece tek istediğim fanların zarar görmeyeceği bir sistem. Fanları Molex çoğaltıcıya seri bağladıktan sonra Molex çoğaltıcıyla adaptörü lehimleyeceğim zaten.

Az bekle, arkadaşım. Ben sana bir fikir vereceğim de, önce kaç Watt oldugunu bulalım... :D

Aklındaki gibi bir şey olur mu, bir fikrim yok açıkçası ama az çok baktım ve ben de tam Watt'ını bulamadım. Birkaç satıcıya soru bıraktım ve eğer uçlarını bozmak istemiyorsan şöyle ürünler var. Onları kesip adaptöre ya da anahtara lehimleyebilirsin bence. Eğer soruların cevabını bulabilirsem yazarım buraya. Şu anda da bakıyorum sitelerde ama pek bir şey yok. LED'siz olsa belki kaç Watt çektiğini bulurduk. 1200 RPM dönüyor sonuçta. Not: Şimdi baktım, tam doğruluğunu bilmiyorum. Açıkçası az daha araştırırsan bulabilirisin ama anakartlar fan çıkışlarından Max. 1 amper veriyorlarmış. Bu durumda sen 2 amperlik bir adaptör alsan, fazlasıyla yeter diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski bir kaynakta 0.3 Amper çektiğini buldum. Bu durumda 1A adaptör çok rahat iş görecektir. Şöyle bir dönüştürücü aldım. Buna adaptörün + ve - uçlarını lehimleyeceğim ama hangisi olduğu fark eder mi?

1622145331234.png

Yeni konular

Geri
Yukarı