12GB RAM X550JK mı 4GB RAM X550JX mi?

Hangisini almalıyım?

• Aynı bütçeyle daha iyi Laptop (Yorumda önerim var)

Oy: 0 0,0%

• Oy verenlerin toplamı
    5

furkanxdgs4

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrencilik
Merhaba arkadaşlar. PC almayı düşünüyorum da. Ne kadar uyguna alırsam benim için o kadar iyi olucak. Çünkü bende durumlar karışık. Benim kriterlerim şunlar:
1-) Şuan 8. Sınıfım. Beni Üniversite 2'de bile donmadan çalıştıracak bir PC olması lazım. (Format atarım sorun yok)
2-) Üniversitede yazılım üzerine bir bölüm okuyacam. Mekatronik bölümü gibi. Beni ordaki programlarla bile sorunsuz çalıştırıcak bir PC lazım.
3-) GTA 5, CS:GO gibi oyunları rahatlıkla kaldırmalı. Arada bir harçlığımdan biriktire biriktire yeni oyunlar alıcam orjinal. Üniversiteye 2'ye kadar o zamanın en iyi oyununu Low'da bile olsa kasmadan çalıştırmalı.
4-) Pili uzun süre dayanmalı. (Bataryayı da önerilen şekillere göre kullanıcam. Öyle dandik kullanmicam yani)
5-) Olabildiğince ucuz olmalı ki yanına çantasıydı, kablosuz klavye mouse, kulaklık vs alabiliyim. Ama o kadar sorun değil para. Yani olabildiğince.
Şimdi hangi PC'yi almalıyım?
PC 1-) Asus X550JK 12GB RAM. 2. el ama tertemiz gibi. 1800TL. 1Yıl 1 Ay garantisi devam ediyor. Özelliklerini bilmeyenimiz yoktur umarım. Ama ben yine de özet geçiyim. Nvidia Geforce GT X850M Ekran kartı, 12GB RAM, İ5.
PC 2-) Asus X550JX-XX099D 4GB RAM. 0 ve en büyük özelliği taksit seçeneği var. 2100TL.
Şimdi PC 2'yi alıp para biriktirip bir zaman sonra 8GB RAM daha mı almalıyım? RAM takviyesi yapmadan da GTA 5 Medium da çalışır mı? Yoksa hiç uğraşmayıp PC 1'i alıp yanında PC'ye uyumlu aksesuarlar mı almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
4GB olanını alıp alırken +4GB RAM ve SSD eklemesi yaptırman daha ucuz ve mantıklı olacaktır. 4GB RAM ile sürekli donma yaşarsın GTA 5' de. Eğer ikinci el alacaksan laptopa satın almadan önce cihaz sahibiyle konuşup AİDA64 programını yükleyip yaklaşık 25dk cihazı stres teste sok herhengibir sorunu varsa çıkar ortaya donanımsal olarak.

Öncelikle 8. sınıftan üniversiteye 2'ye kadar (6 yıl) götürecek laptop yok gibi. Var ama o laptoplar bunlar değil. Seçeneklere gelirsek gtx950m ile gtx850m arasında ciddi bir fark yok. Mesela benim 2100 tl param olsa x550jk alır kalan 300 tl ile de güzel bir SDD takardım. Ama şimdi sen 2100 liraya x550jx alır @atakan7474 'ın dediği gibi bir ekleme yapabilirsen tabi ki en güncel olan ürünü öneririz sana. Kısaca para sıkıntın varsa x550jk al SDD tak. Ram derdide yok mis gibi kullan derim.

4GB olanını alıp alırken +4GB RAM ve SSD eklemesi yaptırman daha ucuz ve mantıklı olacaktır. 4GB RAM ile sürekli donma yaşarsın GTA 5' de. Eğer ikinci el alacaksan laptopa satın almadan önce cihaz sahibiyle konuşup AİDA64 programını yükleyip yaklaşık 25dk cihazı stres teste sok herhengibir sorunu varsa çıkar ortaya donanımsal olarak.
Aslında 2. El de bana çok fazla uyan bir seçenek değil. 0 alıp taksit yaptırmak mantıklı. 4GB RAM + SSD ne kadar ek ücret eder? Bana oldu mu 320 veya 500GB lik sürümü lazım olucak.

Öncelikle 8. sınıftan üniversiteye 2'ye kadar (6 yıl) götürecek laptop yok gibi. Var ama o laptoplar bunlar değil. Seçeneklere gelirsek gtx950m ile gtx850m arasında ciddi bir fark yok. Mesela benim 2100 tl param olsa x550jk alır kalan 300 tl ile de güzel bir SDD takardım. Ama şimdi sen 2100 liraya x550jx alır @atakan7474 'ın dediği gibi bir ekleme yapabilirsen tabi ki en güncel olan ürünü öneririz sana. Kısaca para sıkıntın varsa x550jk al SDD tak. Ram derdide yok mis gibi kullan derim.
Aslında babam çok para harcama taraftarı değil. Ama o da diyor ki 1 kere alim adam gibi aliyim uzun zaman kullan diyor. Ben ekran kartsız sadece İntel Dual Core işlemcili basit laptobu 2006 dan 2014 e kadar HDD girişi yanana kadar rahat rahat kullanmış biriyim. Yani aslında malıma iyi davranırım. 2 cihazın arasındaki tek fark ekran kartı. Şimdi ben x550jk alırsam 6 yıl sonraki oyunlara yeter mi? Ekran kartı o kadar fark eder mi? x550jx e SSD + 4 GB RAM 400tl ye yakın para ediyor sanırım. O da beni çok zorlar. O kadar fark vermeye değer mi?

Benim demek istediğim sen ne kadar güzel kullansanda 6 yıl sonraki oyunları kesin oynarsın diyemeyeceğimiz. Ama senin şuan alabileceğin en iyi modeller bunlar. Bu konuda doğru bilgi edinmiş ve iyi kadar vermişsin. 2000 tl para veripte ne laptop alan arkadaşlarım var benim için acır. Neyse konumuza dönelim. x550jx sana yaklaşık 2500 liraya gelecek. x550jk'ya sadece ssd taksan 250 lira falan tutar oda sana 2050 liraya gelir.
GTX850m ile GTX950m arasındaki fark için 450 lira ödemeye gerek yok diye düşünüyorum.

Şuan bakarsak TR şartlarında da 450TL az bir para değil :) Az önce nette araştırdım 160tl civarında 500GB 7200RPM var. Yeter gibi düşünüyorum. Çünkü ben bi yandan oyun oynarken çoğu zaman şarkı dinler ve dosya aktarımı yapabiliyorum. Eğer o kadar önemsenicek bi fark yoksa ekran kartları arasında elimdeki pc yi satıp alabilirim.

Bu model ben de var 4gb haliye, 4 saat GTA V oynadım tık demedi bilgisayar bilginiz olsun. Ayarlar High-Very High bilginiz olsun 4GB Ram yeterli.

Bu model ben de var 4gb haliye, 4 saat GTA V oynadım tık demedi bilgisayar bilginiz olsun. Ayarlar High-Very High bilginiz olsun 4GB Ram yeterli.
Çoğu zaman yetersiz sen sıkıntısız oynamış olabilirsin ama başka biri oynayamayabilir bende 1600*900' de ultraya yakın ayarlarda oynuyorum 5GB' ın altına inmiyor hiçbir programın açık olmamasına rağmen. Ayrıca Youtube' dan test videolarınıda izlersen neredeyse herkesde 4GB ve üstü RAM kullandığını görebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı