12v- 4A üstü DIY powerbank yapım önerisi

TosunPASA

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Konyaaltı
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
W11-Linux
Meslek
Emekli
Merhaba.

Elimde bol miktarda NB'dan çıkma 18650 bulunmakta. Kapasite aralıkları çok değişken.
Uzun süredir kullanılmadığı için bazılarının Lk'nın 4-lü cihazında farklı kapasite gösteriyor ama 2-3 defa bitene kadar yükleme yapıldığında normal değerlerine geleceklerdir. Akım aralıkları genel olarak 1000-2200mA civarlarında değişmekte. Doğal olarak iç dirençleri bir miktar yüksek.

Benim bir Powerbank'a ihtiyacım var. Genel olarak 12v ve 4A üstü lazım. Bunu daha çok mini su pompası için kullanacağım.
Zamanında 8 pil alabilen ve 12v a kadar kademeli voltaj çıkışı olan bir powerbank case aldım ama pil değişimi esnasında ters takınca 5V haricindekileri çalışmıyor. Onun da çıkışı düşük kalıyor ihtiyacıma. Portable bir box ihtiyacım var.

Elektrik kesintileri veya gezi esnasında telefon dolum işleri veya elektrik kesintilerinde basit aydınlarma için kutu üzerine farklı voltaj çıkışları da eklemek istiyorum.
Ama en önemlisi de bu Powerbank'ın mevcut güç ve voltaj seviyesini de sürekli takip edebilmek istiyorum. Bunun için kullanabileceğim kompenant seçimini bilmiyorum.
Konu hakkında bilgisi ve tecrübesi olanlardan yardım alabilirim. Aranızda YouTuber ve bu tür içerik hazırlayan var ise farklı proje hazırlayabileceği malzemelerim de mevcut.
Örnek olması için.

1712830915104.png

1712830959423.png

1712830992442.png

Şu tür malzemeleri de aldım. Hobi ve güncel ihtiyaçları karşılayacak işlemler yapmak istiyorum. Beraber çalışmak isteyen olursa güzel olur.

Ama herkese faydası olması için burada detaylı örnek paylaşımları daha faydalı da olabilir.

Antalya'da ikamet ediyorum.

Hocam 18650 pil lazım ise size ücretsiz vereyim, aylar önce laptop pillerinden sökmüştüm kullanırım diye asla kullanmadım kenarda duruyor.

Hocam 18650 pil lazım ise size ücretsiz vereyim, aylar önce laptop pillerinden sökmüştüm kullanırım diye asla kullanmadım kenarda duruyor.

Acil olarak lazım değil ama eğer çalışabileceğim biri olur ise çok fazla powerbank düşüncem var.
Ucuz bulabilirsem mini solar panel ile gece bahçe aydınlatması yapmak da istiyorum ve uygun TP4056 vb BSM tip kompenantlar da lazım olacak. Antalya'da yaşıyorum desem de il sınırları içinde ama orman içinde taşra da yaşıyorum 😃

Bol miktarda siyah akrep, cinsini henüz teşhis edemediğim yılan, en sevdiğim ve sürekli ektiğim fasülyeleri yiyip bitiren tospa, muhteşem sesleri ile baştan kara ve kızılgerdan kuşları var.

Dosya Ekleri

• IMG_20240319_162550-minnak.jpg
    IMG_20240319_162550-minnak.jpg
    138,6 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Acil olarak lazım değil ama eğer çalışabileceğim biri olur ise çok fazla powerbank düşüncem var.
Ucuz bulabilirsem mini solar panel ile gece bahçe aydınlatması yapmak da istiyorum ve uygun TP4056 vb bsm tip kompenantlar da lazım olacak. Antalya'da yaşıyorum desem de il sınırları içinde ama orman içinde taşra da yaşıyorum 😃

Bol miktarda siyah akrep, cinsini henüz teşhis edemediğim yılan, en sevdiğim ve sürekli ektiğim fasülyeleri yiyip bitiren tospa, muhteşem sesleri ile baştan kara ve kızılgerdan kuşları var.

Yok hocam İstanbul'da yaşıyorum ben kargo ile yollayabilirim askere gitmeden önnce.

Yeni konular

Geri
Yukarı