12v şerit led 18 voltu kaldırır mı?

• Konuyu başlatan İnth
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 335

İnth

Centipat
Daha fazla  
Bisikletimin altına şerit led döşeyip butonunu gidona, elime en yakın yere koymak istiyorum. Bunun için fazla mesafeli kablo gerek ve kablo fazla uzun oluncada bildiğiniz gibi voltaj düşmesi olur. Ledin istediği voltajın altına inmemek için iki tane 9 volt pil kısaca 18v takmak istiyorum. Ledler 12 volt olduğu için patlama riski varmıdır ama bir yandan led ise 1 metre boyunca yanacak. Sizce 18v bağlasam patlar mı? Resimleri amatörce yaptım, fazla bir şey beklemeyin iyi günler, teşekkürler :)
bisiklet.png

Eki Görüntüle 2079376
bisiklet 2.png

Bisikletimin altına şerit LED döşeyip butonunu gidona, elime en yakın yere koymak istiyorum. Bunun için fazla mesafeli kablo gerek ve kablo fazla uzun olunca da bildiğiniz gibi voltaj düşmesi olur. LED'in istediği voltajın altına inmemek için iki tane 9 volt pil kısaca 18v takmak istiyorum. LED'ler 12 volt olduğu için patlama riski var mıdır ama bir yandan LED ise 1 metre boyunca yanacak. Sizce 18v bağlasam patlar mı? Resimleri amatörce yaptım, fazla bir şey beklemeyin iyi günler, teşekkürler :)Eki Görüntüle 2079377
Eki Görüntüle 2079376Eki Görüntüle 2079379

Yanma riski var direnç koyabilirsiniz.

Yanar.
3V bir LED'e 4.2 volt vermiştim direk yanmıştı 15-20 kuruşa bir direnç takıp sorunu çözün çöpe gitmesin LED'iniz.

Şerit LED 12 volt ile çalışır fazla volt verirsen patlar, belki LM2596 voltaj düşürücü ile 12 Volta çevirebilirsin o şekilde kullanırsın ama o piller cabuk biter haberin olsun.

13-14 Volt bile sıkıntı yaratırken 18 volt anında yakacaktır. Bunun için direnç voltaj düşürücü vs kullanabilirsin. Ancak LED'ler akım çektiği için 9 volt pilin de gücü çok dayanmaz. Akü kullanırsan daha sağlıklı ve verimli çalışır.

13-14 Volt bile sıkıntı yaratırken 18 volt anında yakacaktır. Bunun için direnç voltaj düşürücü vs kullanabilirsin. Ancak LED'ler akım çektiği için 9 volt pilin de gücü çok dayanmaz. Akü kullanırsan daha sağlıklı ve verimli çalışır.
8 tane kalem pil bağlasam?

8 tane 1.5 voltluk kalem pili seri bağlarsan 12 volt edersin ve LED'in çalışır, ama pilin gücü seni biraz götürür sonra dayanmaz ve biter, ve sürekli 8 tane kalem pil almak zorunda kalırsın.
Şarjlı pil kullanmanı veya akü kullanmanı tavsiye ederim.

Sağlıklı olur diğerine nazaran. Ancak onun da aynı şekilde gücü dayanmaz. Her türlü akü almakta yarar var. 1 metre şerit LED zaten 1 amper akım çekiyor. Haliyle de kalem pillerin de amper olarak baktığımızda marka ve kaliteye bağlı olarak 400 civarlarında olurlar. Baktığın zaman ortalama ile 4 Ampere kadar çıkar. 4 saat idare eder gibi görünsede sıcaklık değerlerini vs düşündüğümüzde ekstra akım çeker. Sürekli düzeneğini bozmuş olursun. Bir akü bir de şarj devresi yaparak akünü çıkarmadan sürekli karmaşa olmadan sağlıklı ve uzun ömürlü bir işlem yapmış olursun. Yağmur su için de basit olarak su geçirmez malzemeler kullanabilirsin. Akü kutusu vb.

3 adet lityum iyon pil seri bagli bir şekilde işinizi gorecektir. Tam şarjlı halde 12,6 volt eder. 3,5 volta kadar kullanırsanız da 10,5 volt civarı yine LED için yeterli olacaktır, biraz parlaklik kaybı olur sadece.
Süre ile ilgili sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bisiklete bağlamadan önce yuksek kapasiteli 3 adet lityum iyon pil ile deneme yaptıktan sonra bisiklet üzerinde uygulamak daha iyi olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı