13.000₺ Sistem Toplama

İkisi de pek mantıklı değil 😂 fakat 1.si daha da mantıksız

Oyun oynarken her zaman darboğaz yapacak şeyin ekran kartı olması lazım. 3000 serisi ekran kartları 1080p'de çoğu işlemciyle darboğaz sorunları yaşıyor. Yani oyunun kötü oynanacağı anlamına gelmez bu. Örnek ve hayali rakamlarla konuşmak gerekirse 3070 ile 1080p'de 180fps alacakken 130 falan alıyorsun. Bu oyunu oynanamaz yapmıyor, hatta pek bir farkı bile yok ama performansı çöpe atmış oluyorsun. Daha yüksek bir çözünürlükte aynı performansı alabilecekken daha düşük bir çözünürlükte alıyorsun.

Aşırı açıklayıcı olamadım kusura bakma fakat basit bir özet istersen olay şu: Ekran kartına verdiğin paranın karşılığını alabilmek için oyun sırasında ekran kartı kullanımının %99 olması gerekir.

İkisi de pek mantıklı değil 😂 fakat 1.si daha da mantıksız

Oyun oynarken her zaman darboğaz yapacak şeyin ekran kartı olması lazım. 3000 serisi ekran kartları 1080p'de çoğu işlemciyle darboğaz sorunları yaşıyor. Yani oyunun kötü oynanacağı anlamına gelmez bu. Örnek ve hayali rakamlarla konuşmak gerekirse 3070 ile 1080p'de 180fps alacakken 130 falan alıyorsun. Bu oyunu oynanamaz yapmıyor, hatta pek bir farkı bile yok ama performansı çöpe atmış oluyorsun. Daha yüksek bir çözünürlükte aynı performansı alabilecekken daha düşük bir çözünürlükte alıyorsun.

Aşırı açıklayıcı olamadım kusura bakma fakat basit bir özet istersen olay şu: Ekran kartına verdiğin paranın karşılığını alabilmek için oyun sırasında ekran kartı kullanımının %99 olması gerekir.
Yok yok teşekkür ederim ben anladım anlatmak istediğiniz şeyi.
Şu kasa ve 2k monitörlü bir sistemi 11000 TL'ye kapatmam mümkün mü peki?

Yok yok teşekkür ederim ben anladım anlatmak istediğiniz şeyi.
Şu kasa ve 2k monitörlü bir sistemi 11000 TL'ye kapatmam mümkün mü peki?
Kasa derken?

Bu sistemi veya bu bütçeli daha iyi bir sistemi ve 2k bir monitörü 11000 TL'ye satın almam mümkün mü demek istemiştim.
İşlemci: i5 10400f 1379 TL
Anakart: MSI B460M Pro-Vdh 821 TL
RAM: Corsair Vengeance 16GB(2x8GB) DDR4 3000Mhz CL16 615 tl
Kasa & Güç Kaynağı: Corsair CC-901152-EU SPEC-05 VS650 864 TL
Depolama: SanDisk Ultra 3D 1TB 959 TL
Toplam: 4.638 TL

Akakçe'den tek tek en düşük fiyatlara baktım, ona göre dizdim. Bu sistemin altında bir şey almanı tavsiye etmem şu an. Ekran kartı ve monitör için kalan bütçen 6.362 lira oluyor. Şimdi benim burada sana tavsiyem şu, kesinlikle sıfır almak istiyorsan işin gerçekten zor oluyor. Bu 3000tl'ye monitörü alıp, kalan parayla alabileceğin en iyi sıfır ekran kartını almak, ve ileride paran olunca daha iyi bir ekran karıtna geçmen en mantıklısı bence. Bu sayede hem elinde oyun oynayabileceğin bir sistemin olur, hem de ileride iyi ki ekran kartı almak için zor telafi edilecek bir yerlerden kısmış olmazsın.

Fakat uzun süre boyunca ekran kartımı değiştiremem, yeni para ayıramam sistemime dersen şöyle de yapabilirsin: 1300 liraya ucuz bir 144hz monitör alırsın fullhd, bu sayede rtx 3060 ti alabilirsin kalan bütçeni zorlayarak. İleride paran olunca da yeni bir monitör alırsın eskisini satıp.

Son düzenleme:
R5 3600'e güzel bir OC yaparsanız darboğaz bazı oyunlarda hiç, bazı oyunlarda azıcık olacaktır. Hiç darboğaz istemiyorsanız aşağıdaki sistemi öneririm.

Palit RTX3060Ti DUAL 8GB 256Bit GDDR6 | Game Garaj (Tahminen 5000 TL)
https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-...u320038g16a-sr30-bellek-fiyati,632824595.html X2

10205 TL
Şu iki sistemi kıyaslarsak hangisi daha mantıklı olur?

Benim önerdiğim. i5 10400f, R5 3600den daha iyi bir işlemci.
Normalde Intel Core i5 10400F bulunan şu sistemi 9200 TL'ye almayı planlıyordum dün ancak Palit RTX 3060 Ti bulunmadığı için alamıyordum.
Bugün stoklara MSI RTX 3060 Ti gelmiş ve sistemin fiyatı 500 TL artmış.
9782 TL'ye bu sistem alınır mı ve MSI ve Palit markası arasındaki fark için ekran kartının fiyatının 500 TL artmasına değer mi?
Normalde Intel Core i5 10400F bulunan şu sistemi 9200 TL'ye almayı planlıyordum dün ancak Palit RTX 3060 Ti bulunmadığı için alamıyordum.
Bugün stoklara MSI RTX 3060 Ti gelmiş ve sistemin fiyatı 500 TL artmış.
9782 TL'ye bu sistem alınır mı ve MSI ve Palit markası arasındaki fark için ekran kartının fiyatının 500 TL artmasına değer mi?
Bu sistemi alırsam maksimum alabileceğim monitör şu olacak :Philips 242E1GAJ 23.8" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync Full HD Monitör | Trendyol

@Metin Çinçin zahmet olmazsa bir soru sormak istiyorum. Bugün stoklarda MSI Geforce RTX 3060 Gaming X Trio modelinin 5.800₺ olduğunu fark ettim. Aynı şekilde yine MSI'ın RTX 3070 Gaming X Trio modeli Asus fiyatından az. Asus'un fiyatı 7.500₺ iken MSI RTX 3070'in fiyatı 7.100₺.

Bu konuda yardımcı olma şansın var mı? Neden aradaki fiyat farkı bu kadar uçurum?

@Metin Çinçin zahmet olmazsa bir soru sormak istiyorum. Bugün stoklarda MSI Geforce RTX 3060 Gaming X Trio modelinin 5.800₺ olduğunu fark ettim. Aynı şekilde yine MSI'ın RTX 3070 Gaming X Trio modeli Asus fiyatından az. Asus'un fiyatı 7.500₺ iken MSI RTX 3070'in fiyatı 7.100₺.

Bu konuda yardımcı olma şansın var mı? Neden aradaki fiyat farkı bu kadar uçurum?
Güzel bir soru, bunun sebebi tamamen satıcıyla alakalı. İkisi de aynı kart çünkü. Farklı firmalar, aynı kartın üzerine kendi soğutma sistemlerini yerleştiriyor ve markalarının adına, popülaritesine ve nerede satıldığına göre bir fiyat belirliyor. Yani aynı kartın en ucuz ya da en pahalı modelini aldığınızda aralarında fark edecek tek şey soğutma ve ışıklandırma olacak. Mesela MSI Ventus modeli bir ekran kartını sessiz çalıştırma seçeneği yokken gaming x trio'da var. Bu tarz küçük olaylar var. Size önerim daha çok fiyata göre tercih yapmanız. Aralarında verilecek bu kadar farkın tek sebebi birinin stoğunun olmaması ya da diğerinin dizaynını daha çok beğenmeniz olabilir. Performans farkı gibi bir durum söz konusu değil. Hepsi fabrikadan oc yapılarak çıkartılıyor ancak bu daha fazla ne kadar performans çıkarılabileceği konusunda herhangi bir garanti de vermiyor oc ile. Ancak EVGA XC3 ULTRA gibi bağzı modellerde size diğer kartlara kıyasla daha yüksek oc potansiyeli garantilenebiliyor. Fakat bu fiyat farklarının, performans farkına kıyaslandığında gereği olmadığını anlıyorsunuz. İngilizceniz varsa bu videoda EVGA'in en üst düzey kartıyla nvidianın founders edition dediği standart dizaynın kıyaslaması var. Olabilecek en yüksek fark buradaki kadar olur. Aradaki fiyat verilir mi size kalmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı