13.000 TL Masaüstü vs Dizüstü

Hyrooa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sakin olun, haklısınız fakat sormam lazım bu klasik soruyu. Şimdi ben 10. sınıfa geçiyorum. Elimde iki seçenek var. Elimde şu an RX 580 8 GB bir ekran kartı var. Bunu 5500 veya 6000 TL'ye satıp kendim para biriktirip oyuncu laptopu almak. Fakat öyle 9000'lik değil 13-14000'lik laptop. Yani beni üniversitede bile kullanama olanak sağlayacak bir laptop. İkinci seçenek ise kendimde şu an 1500-2000 liraya yaklaşık para var. Ben bir 2000 daha biriktirip 4000-4500 TL'ye işlemci, anakart, RAM vs. ile bilgisayarı güçlendirmek.

Açıkçası benim gönlüm bilgisayardan. Laptop da üniversitede lazım. Ama üniversiteye 3 sene var. Hem ne kadar iyi bir laptop alırsam alayım bilgisayar performans olarak daha üstün hem de şimdi laptop alsam 3-4 sene sonunda performansı ne olacak belli değil. Yani kafamda deli sorular, dostlar. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Mimarlık okudum ve bölümüm en çok laptop kullanılan bölümlerden bir tanesi okul içerisinde 3 kere açmışlığım yoktur. Okulda laptop şarttır diye bir kural yok evine gidip masaüstünde ödevini veya dersini yapabilirsin. 5 yıl üniversite tecrübeme dayanarak söylüyorum ki laptopa boşuna para verme sırf üniversite için, sağlam bir kasa daha mantıklı. Ama diyorsan pelinsu hesabı Starbucks'ta açıp iki ders yapayım al bak keyfine.

Kalan bileşenler idare ediyorsa kalan bütçeyi bankaya yatır ya da dolar falan yap.

Üniversite için daha vaktin varken o günü düşünüp alınış bir laptop her türlü eskiyecek. İleride tekrar para denkleştirebilme şansın olursa ve şu anda da ailenden uzakta eğitim görmüyorsan tüm paranı sıfırlamadan bir masaüstü alman daha iyi olur bence.

Ben de üniversiteye kadar masaüstü kullanıp, üniversite son sınıfta ihtiyaçtan laptop almış biri olarak yaşadığım tecrübelere dayanarak bunu önerebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı