13.000 TL'ye Laptop mu masaüstü mü alınmalı?

Aqfesqo

Picopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Benim için çok önemli bir soru soracağım.
Elimde 12-13 k nakit var. Sadece oyun oynamak amaçlı bir bilgisayar alacağım. Karar veremediğim konu ise, laptop mu yoksa masaüstü PC mi almalıyım. Masaüstü parça toplamak, laptop almaktan daha pahalıya patlıyor. Ayrıca laptopta ki donanımdan daha alt segment oluyor. 12 k ya masaüstünde 1660'lı PC toplarken, laptopta 3050'li PC'ler alınabiliyor. Masaüstündeki 1660 ile laptoptaki 3050 aynı performansı verdiği konusunda bana birkaç bir şey diyen insanlar oldu. Sizce hangisini almalıyım, neden?

Pc toplamayla gaming laptop almak arasında maliyet olarak pek fark yok ancak masaüstünün performansı daha yüksek olur. Eğer sadece evde kullanacaksan masaüstü toplamak mantıklı olur.

Laptop:
Masaüstü + monitör:
Sık sık seyahat ediyorsanız laptop, günlük ev kullanıcısı için masaüstü daha mantıklı olacaktır.

Tabii ki masaüstü ama bu birazda size bağla hep seyahat eder misiniz:

Masaüstü parça toplamak, laptop almaktan daha pahalıya patlıyor. Cümlesi kadar yanlış bir cümle yok. Böyle bir şey mümkün değil dostum. Şu an almaya çalıştığınız o ekran kartları vahiş fiyatlara satılan ekran kartları eli yüzü düzgün sistemler bulabilirsiniz ya da stokların yenilenmesini bekleyebilirsiniz. En az 2000-3000 TL fazla ekran kartları hak ettikleri fiyattan, en az.

Laptoplar istediğin yerde kullanabilmek için vardır. Asıl amacı budur ve sisteminizi yükseltmek istediğinizde laptoplar da böyle bir seçenek bulunmuyor, yenisini almak zorundasınız. Masaüstünde istediğiniz gibi yükseltebilirsiniz.

Hazır sistemler toplamadan daha makul. Seyehat ediyorum diyorsan laptop, sadece evde kullanıyorum diyorsan masaüstü.

Üniversite öğrencisi isen ve yurtta kalacaksan laptop. Onun dışında küçük laptop ekranında oyun oynamaya çabalama bence. Bir de laptop macun değişikliği, temizliği vb uğraştırır. Ben 15k ya 3060TI sistem topladım ve o fiyattaki laptoplara bin basar.

Geri
Yukarı