13 Mbps download 0.5 Mbps upload ile oyun oynanır mı?

Nicodoz

Hectopat
1671025869016.png

Yeni taşındığımız müstakil evimizde maalesef fiber altyapı yok. (her taraf villa olduğu için fiber getirmiyorlar) bunun için ADSL internet bağlatmak zorunda kaldık ve ADSL'in en büyük problemide görmüş olduğunuz gibi upload sorunu. Bu değerler ile Online oyunlar sadece sen bağlanırsan pingsiz bir şekilde oynatıyor fakat arka planda birisi internete bağlandığında YouTube vs pingde ani fırlamalar oluyor. Bunun için bir ayar yapabilme şansım var mıdır? Bazı yerlerde gördüm QoS ayarı falan filan demişler pek anlayamadım bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mıdır? (Ethernet kablosu ile bağlanıyorum)

Eki Görüntüle 1602463

Yeni taşındığımız müstakil evimizde maalesef fiber altyapı yok. (her taraf villa olduğu için fiber getirmiyorlar) bunun için ADSL internet bağlatmak zorunda kaldık ve ADSL'in en büyük problemide görmüş olduğunuz gibi upload sorunu. Bu değerler ile Online oyunlar sadece sen bağlanırsan pingsiz bir şekilde oynatıyor fakat arka planda birisi internete bağlandığında YouTube vs pingde ani fırlamalar oluyor. Bunun için bir ayar yapabilme şansım var mıdır? Bazı yerlerde gördüm QoS ayarı falan filan demişler pek anlayamadım bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mıdır? (Ethernet kablosu ile bağlanıyorum)

QoS modeme ayar verip öncelikli interneti PC ne vermene yarıyor yani esas internet PC'ye gelsin diğer cihazlar 2. planda olsun.

Eğer bilgisayardan oynayacaksanız Ethernet ile bağlanırsanız ping gayet iyi hiçbir problem olmaz, fakat kablosuz bağlanacaksanız varsa modemde 5GHz'yi aktif edin evdekiler 2.4G siz 5G ile bağlanın büyük ölçüde pingi etkiler.

Eki Görüntüle 1602463

Online oyunlardan Lol kesinlikle oynıyamassın( işkenceden farksız denediğim için biliyorum ), robloxta baya sıkıntı olur, aklına gelebilecek çoğu online oyunda biraz işkence çekersin ama oynanmaz diyemem.

Bu işlemi uygulamam çoklu internete girişlerde ani ping fırlamalarının önüne geçer mi peki?

Tahminimce ping çıkmasını azaltır.

Online oyunlardan LoL kesinlikle oynayamazsın( işkenceden farksız denediğim için biliyorum ), Roblox'ta bayağı sıkıntı olur, aklına gelebilecek çoğu Online oyunda biraz işkence çekersin ama oynanmaz diyemem.

Hocam bence öyle işkence olmaz bende 8 Mbps ADSL ile oynadım tahminimce sizin modeminiz eski veya daha fazla bağlanan vardı veya ISS kaliteli değil.

Tahminimce ping çıkmasını azaltır.

Hocam bence öyle işkence olmaz bende 8 Mbps ADSL ile oynadım tahminimce sizin modeminiz eski veya daha fazla bağlanan vardı veya ISS kaliteli değil.
Olabilir hem eski hemde yazılım güncellemelerini pek yaptığım söylenemez aynı zamanda birden çok kişi bağlanıyor : D dediklerinizin hepsi var

Yaklaşık 6-9 ay arası 4 kişinin aktif olarak kullandığı bir 16 Mbps ile yaşadım.
Eğer modemin iyi değilse problem çok, çünkü Wi-Fi'den 1 kişi bile insatgram veya Facebook gibi yerlerden fotoğraflara bile baksa ping Allah katına ulaşıyor.
Ben bu sorunu elbette VDSL'e geçerek çözdüm ama farklı çözüm yolları da var.
Gördüğüm kadarıyla ASUS ve kneetic modemlerde o 0.5Mbps upload kullanılsa dahi download kullanılabiliyor.
ADSL interneti uzun süreler kullanacaksan kesinlilikle kneetic, ASUS gibi modemlerden almalısın.

Ekran Alıntısı.PNG

Buradanda göreceğin üzere birçok ayar var ve bu ayarlar sayesinde internet kullanımını dengeleyebiliyorsun.

Geri
Yukarı