13 Yaş Altı Oyuncular

kazuhir4

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Özellikle LoL Dota2 Metin2 WolfTeam Minecraft Counter Strike ve benzeri yüzlerce oyunda karşımıza çıkan ve bela gibi olan bu çocuklar için ne yapılabilir. Tamam ben 16 yaşında olabilirim pek fazla oynamam ama haddimide aşmam. Özellikle ailesini parmağında oynatan ne yaptıklarını bilmedikleri için ilgilenilmeyen eline geçen tüm parayı nakit çekmek için harcıyorlar. İnternet kafelerde saatlerce kalkmayan ilkokul çocukları dolu. Tamam oyun oynayalım ama bu kadar da fazla. Lise seviyesinde olsak bile bu konu çok önemlidir. StarCraft Diablo 3 oynayarak ölen insanları hepiniz görmüşsünüzdür. Daha bebek yaşlarda akıllı telefon tablet kullanan çocuklar, falan derken 13 yaş altı çocuklar kesinlikle internet kafelere alınmalı oyun için nakit ödemesine izin verilmemeli. Buna siz izin vermezseniz herkez örnek alır. Çevrimici oyunlarda karşınıza çıkınca çıldırtan laftan stratejiden anlamayan MEDİK diye bağırırken kafasına göre takilan BOSS üzerine anında atlarken siz ise ölürken. Internet kaferlerde SIS ATMA O.. diye bağırıp küfürler eşliğinde oynamaz hiç zevkli değil. Özellikle ben sürekli uyarıyorum. Ama sizin etrafınızda buna benzet olaylarıda duymak istiyorum.

Suçu net kafelere değilde o oyunlara atman gerek, ben de 13 yaşımdayken hiç kalkmazdım masanın başından, her oturmaya 2 ya da 3 saatlik açardım masayı ve oynadığım oyunlar, Max payne, CS, Half Life ve Serious Sam olurdu.

13 yaşından küçük çocuğu içeri alan kafeyi işleten değil mi? Oyunu üreten firmaya ilişkin bir durum yok. Yaş sınırlaması konmuyor mu oyunlara? Tabii ki konuyor.

13 yaşından küçük çocuğu içeri alan kafeyi işleten değil mi? Oyunu üreten firmaya ilişkin bir durum yok. Yaş sınırlaması konmuyor mu oyunlara? Tabii ki konuyor.
Firmaya ilişkin bir durum var. Örneğin Crossfire China'da 13 yaşındaysan ebebeğininin izni dışında hiçbir şekilde oynayamıyorsun. (Doğum tarihini yanlış yazmak dışında.)

Ebeveyni niye katıyorsun? Bu durumda firmanın bir suçu yok, ben onu söylemeye çalışıyorum. Firmaya ilişkin bir durum yok. PEGI tarafından sınırlamalar getiriliyor internette araştırdığım kadarıyla. Aşağıdaki ikonlara bir göz at.

e7a3e7f8b96ba6d34867c2b18948d752.png
b2cbd8df23296cac56079b87cefc7f2e.png
b3497807b0c172eff7b581fba9ac2e23.png
55b006ca451ae2fab0fe86a6d6cbfe59.png
83f8f6cc6f2203a0d30aaba385d309b2.png

Olay keşke sadece internet kafelerle kısıtlı kalsaydı iyiydi. Aileler ebeveynlerimiz de bu konuda ipleri ellerine almak zorundalar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Biz de zamanında çok gittik o kafelere. Yaş sorunu da olmuyordu. Küfür filanda etmezdik. Bu küfür olayı yaşla ilgili değil. Kişilik ve terbiyeyle ilgili. Gönül ister ki +18 olsun kafeler ama şuan her evde en az 1 bilgisyar var. Sorun anca iyi bir aile terbiyesiyle çözülebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı