1300-1400 TL'ye Sistem Toplama

• Konuyu başlatan Seo
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 990
S

Seo

Ziyaretçi
Merhabalar arkadaşlar. Sitede oldukça yeniyim. Bildiğiniz gibi teknoloji çok hızlı ilerliyor. Bazı parçaların uyumu konusunda pek bilgim yok. Bu sebeple bana yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle bilgisayarı ilk etapta oyun oynamak için toplamıyorum. AMD bir sistem toplayacağım. Bazı parçaları velirledim lakin, eksik olanlar konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Bu arada sadece kasa topluyorum. Monitör ve diğer aksesuarlar elimde mevcut.

Bütçem: 1300 - 1400 TL

Almaya karar verdiğim parçalar:
1) İşlemci : AMD FX X8 8150 431 tl
2) Ram : GSKILL 8GB RIPJAWSX DDR3 1866MHZ CL10 TEK MODÜL RAM 194 tl
3) Anakart : GIGABYTE 970A-UD3 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2000MHZ (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 ANAKART 235 tl
4) HDD : SEAGATE 3.5" 1TB BARRACUDA SATA 3.0 64MB CACHE 7200RPM 166 tl

Arkadaşlar öncelikle yukarıda olan parçalar benim karar verdiğim parçalar. Acaba harddisk yada ram anakart ile uyumsuz mu? Bir sıkıntı çıkar mı merak ediyorum. Ama uyumlu ise bu parçaları kesin alma listeme ekledim toplam tutar: 1026 tl

Diğer gereken parçalar:

1) 200 tl'ye kadar bir ekran kartı. Tabii ki anakarta uygun olan uyumulu çalışabilecek. 16x express ve pci express 2.0 konuları varmış pek bilgim yok arkadaşlar bu konuda. O yüzden 80 liralıkta 200 liralıkta bir kart işimi görür ama maksat anakart ile uyumlu olsun. Ama 200 tl ye filan güzel bir kart varsa alabilirim. En azından oyun oynayabilecek kapasitede olsa fena olmaz.

2) Kasa lazım. Ancak ekran kartına ve işlemciyi kaldıracak en az kaç watlık bir kasaya ihtiyacım var? Öneriniz nedir 400 Watt yeterli olur mu?

3) Neden hepsiburada sitesinde itemler çok pahalı? Amd fx 8150 orada 490 tl vatanda 431 tl bunu bir türlü anlıyamıyorum. Bu konuda da yorumunuzu esirgemezseniz sevinirim.

Parça önerirken link verirseniz mutlu olurum. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Hemen yardımcı olucam.

- - - Güncellendi - - -

Arkadaşım en başta hepsiburada indirm yapmıyor. Ama vatan yapıyor o şirkete özel. Parçaların uyumsuz diye birşey yok. Her şey uymlu ama şu anakartı alsan daha iyidir.

http://www.vatanbilgisayar.com/anak...ata-30-anakart/productdetails.aspx?I_ID=62235

Ekran kartıda 200TL'ye iyi birşey yok.Ama en azından 432tl'ye bunu alsan iyi olur.

http://www.vatanbilgisayar.com/ekra...11-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=66605

Ama alamam diyorsan bunu al en fazla birsene idare eder seni.

http://www.vatanbilgisayar.com/ekra...11-ekran-karti/productdetails.aspx?I_ID=61105

Kasa olarakta bu kasa her işini görür.

http://www.vatanbilgisayar.com/bilg...eli-siyah-kasa/productdetails.aspx?I_ID=63257

Hemde bu 600 watt.

Hemen yardımcı olucam.

Arkadaşım en başta hepsiburada indirm yapmıyor.Ama vatan yapıyor o şirkete özel.Parçaların uyumsuz diye birşey yok.Herşey uymlu ama şu ankartı alsan daha iyidir.

VATAN COMPUTER - ASUS - M5A97 R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 Anakart - Anakart

Ekran kartıda 200TL'ye iyi birşey yok.Ama en azından 432tl'ye bunu alsan iyi olur.

VATAN COMPUTER - ASUS - GTX650Ti Boost DirectCUII O.C GDDR5 2GB 192Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kart

Ama alamam diyorsan bunu al en fazla birsene idare eder seni.

VATAN COMPUTER - ASUS - GT630 GDDR3 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Kart

Kasa olarakta bu kasa her işini görür.

VATAN COMPUTER - COOLER MASTER - RC-K350 600W MidT ATX PENCEREL

Hemde bu 600 watt.

Öncelikle yardımın için teşekkürler.
Asustan zamanında çok çektim. Elektirik kesilmesinden 5-6 tane asus anakart değiştirdiğimi biliyorum. Lakin sen daha iyisini biliyorsundur illaki. Gigabyte beni asla yarı yolda bırakmadı. Bir iki soru sormak istiyorum izninle.

1) Asus anakartın benim seçmiş olduğum gigabyteden ne gibi bir üstün özelliği var?
2) 600 Watt altında bir kasa alırsam ne sorun çıkar? Ya da 600 Watt illa ki şart mıdır?
3) Eğer oyun oynamak istemiyorsam PCI express 2.0 100 liralık bir ekran kartıda anakartla uyumlu olur mu?
3) Son olarak CD romum eski IDE kablosu ile bağlananlardan kalın kablolardan beyaz sanırım bu anakarta bağlanmaz heralde. SATA girişli bir ucuz cd rom gerekiyor? Acaba yanlış mıyım?

Çok teşekkür ederim.
İlginiz için tekrar teşekkürler

Teşekkürler. Merak ettiğim bir konu var : 2 tane 4 GB RAM'le 213 lira ama tek 8'lik 200 TL bu nasıl mümkün oluyor ? Tek düz 8 gb daha pahalı olması gerekmez mi? Ayrıca daha iyi değil midir? Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı