13000TL Bandında Laptop Önerisi

Hocam hoparlörü nasıl. Bu fiyatlardaki çoğu laptobun hoparlörünü kimse beğenmemiş ben çok kullanmıyorum gerçi ama merak ettim.

TN panel olmasa iyi.
İyi değil 1650 ve 256 gb ssd

Hocam hoparlörü nasıl. Bu fiyatlardaki çoğu laptobun hoparlörünü kimse beğenmemiş ben çok kullanmıyorum gerçi ama merak ettim.

TN panel olmasa iyi.
Hoparlörden pek beklentiniz olmasın zaten.

Hoparlörden pek beklentiniz olmasın zaten.
Zaten yok da bazen yeğenim geliyor ona çocuk şarkılarından falan açıyorum ondan merak ettim.

Arkadaşlar az daha bütçe yükseltip bu alınır mı sizce? Değer mi?

Son düzenleme:
Arkadaşlar az daha bütçe yükseltip bu alınır mı sizce? Değer mi?
Hocam arada az bir fark yok. Laptopu beklentinize göre alın. Aspire 5 ve 7 serisi metal tasarım ve taşınabilirlik odaklı modellerken Nitro 5 modelinde soğutma ve oyun odaklı bir yapı var. İlk istediğiniz önerinin 2 katı fiyata çıkmışsınız.

Hoparlör konusunda becerikli laptop istiyorsanız Asus VivoBook, HP Elitebook veya Acer Swift alacaksınız. Sırf CS:GO için benim önceki konunuzda önerdiğim Aspire 5 yeterli. Başka oyunlar da oynarım, harici grafik da olsun diyorsanız Aspire 7 alın. Nitro 5'i çok fazla taşımak istemeyeceksiniz. Hayvani ölçüde adaptörleri var ve pili normal kullanımda e saatten uzun giderse dua edersiniz.

Arkadaşımda 5600H + RTX 3050'li Nitro 5 var. 2 saat pil süresi veriyor. Ama medela Aspire 5 ile ben kütüphanede 11 saat ekran süresi gördüm. Aspire 7 ile de tahminimce 4-5 saat almanız lazım. Harici grafik istediğiniz anda pilden feragat edip ağır adaptörler taşımayı göze almanız gerekiyor. APU'lar ve MX ekran kartları pil ömrü ve taşınabilirlik konusunda harici grafiklerin eksiğini gidermek için piyasada mevcut. Bunu unutmayın.

Ayrıca 5500U ve 5625U arasında çok fark yok. 5625U onun geliştirimiş ve daha az enerji tüketen hali denebilir. İhtiyacınıza uygun bir model alırsanız hem taşımakta zorlanmazdınız hem de bütçenizi çok zorlamazsınız. Umarım bu bilgiler size yardımcı olmuştur.

Nitro 5 ile ilgili konuşmanızı aşağıda paylaşayım. Laptop dengeli modda 24W çekiyor pilden. Pilin 50Wh olduğunu düşünürsek 2 saat gidiyor. Güç tasarrufunda ise 20W oluyor. Ayrıca bu güç laptopta fanların durmamasına ve gürültü yaratmasına sebep oluyor. Ben video izlerken pilden sadece 4W çekiyor Aspire 5.

Screenshot_20230703-111214_Telegram~2.png

lk istediğiniz önerinin 2 katı fiyata çıkmışsınız.
Hocam piyasa hiç hakim değildim almaya karar vermeden önce. Babamla görüştüm 15-17 aralığına çıkabileceğimi söyledi, almışken daha uzun ömürlü olsun hem de sıkıntı yasamayayım istiyorum. Seneye de üniversiteye gidersem yine çok taşıyacağım laptobu. Ama nitro 5'in dediklerinizi hiç hesap etmemiştim.
Harici grafik istediğiniz anda pilden feragat edip ağır adaptörler taşımayı göze almanız gerekiyor.
Başka oyunlar da oynarım, harici grafik da olsun diyorsanız Aspire 7 alın.
E bu aspire 7 için geçerli değil mi?
Nitro 5 ile ilgili konuşmanızı aşağıda paylaşayım. Laptop dengeli modda 24W çekiyor pilden. Pilin 50Wh olduğunu düşünürsek 2 saat gidiyor. Güç tasarrufunda ise 20W oluyor. Ayrıca bu güç laptopta fanların durmamasına ve gürültü yaratmasına sebep oluyor. Ben video izlerken pilden sadece 4W çekiyor Aspire 5.
O zaman tekrar aspire modellerine yöneleyim. Hocam bu fiyat aralığında hep acer öneriliyor mesela bu fiyat skalasındaki hp'ler lenovolar kötü mü?

@Awhlind Nitro 5'in soğutması daha iyi ve işlemcisi yüksek Watt değerine sahip. Aspire'daki U serisi işlemci enerji tüketimi kısmen yerinde bir işlemci. Harici grafik devre dışı kaldığında daha yüksek pil süreleri alırsınız.

Şahsen üniversitede ne yazacaksınız durum ona bayağı bağlı. Mühendislik için harici ekran kartına ihtiyacınız olabilir. Ama pile ihtiyacınız olmaz. Siz kütüphaneye gitmek istiyorsanız daha hafif ve taşınabilir bir tercih yapın. Karar yine sizin tercihinize bağlı.

@Awhlind Nitro 5'in soğutması daha iyi ve işlemcisi yüksek Watt değerine sahip. Aspire'daki U serisi işlemci enerji tüketimi kısmen yerinde bir işlemci. Harici grafik devre dışı kaldığında daha yüksek pil süreleri alırsınız.

Şahsen üniversitede ne yazacaksınız durum ona bayağı bağlı. Mühendislik için harici ekran kartına ihtiyacınız olabilir. Ama pile ihtiyacınız olmaz. Siz kütüphaneye gitmek istiyorsanız daha hafif ve taşınabilir bir tercih yapın. Karar yine sizin tercihinize bağlı.
Hocam zaten nitro 5'i alma şansım kalmadı. Dün stok bitti bugün alacaktım 19k olmuş fiyatı şimdi. Ancak taşınabilir olması ve en azından 16 bini asmayacak seviyelerde, aspire 7 alıp 8gb ram eklemek en iyisi sanırım. Sıcaklık konusunda da zaten oyun oynanmadığı sürece çok sorun yaratmaz umarım.

Ancak hala aklımda soru işareti var. Asus VivoBook, HP Elitebook veya Acer Swift tarzı bir laptop ne kadar işimi görür diye merak ediyorum.

Son düzenleme:
Ancak hala aklımda soru işareti var. Asus VivoBook, HP Elitebook veya Acer Swift tarzı bir laptop ne kadar işimi görür diye merak ediyorum.
Bu da size kalmış bir durum. Aspire 7 de çoğu yerde onları aratmaz. Hoparlör konusunda da bunlardan iyi olur. Yatakta hoparlörleri kullanmadığınız sürece işinizi görür. HP ve Asus'un hoparlör konusunda Harman ve Bang&Oflusen firmaları ile ortak çalışması sonucu güzel ürünleri ortaya çıkıyor. Hoparlör konusunda genelde hoparlör alttaysa oyuna uygun, yukarıdaysa filme diziye ve her alana uygun oluyor. Onu aklınızda bulundurun. Hoparlör deliklerini gözünüzle görmeniz lazım.

Bu da size kalmış bir durum. Aspire 7 de çoğu yerde onları aratmaz. Hoparlör konusunda da bunlardan iyi olur. Yatakta hoparlörleri kullanmadığınız sürece işinizi görür. HP ve Asus'un hoparlör konusunda Harman ve Bang&Oflusen firmaları ile ortak çalışması sonucu güzel ürünleri ortaya çıkıyor. Hoparlör konusunda genelde hoparlör alttaysa oyuna uygun, yukarıdaysa filme diziye ve her alana uygun oluyor. Onu aklınızda bulundurun. Hoparlör deliklerini gözünüzle görmeniz lazım.
Aspire 7'de karar kıldım hocam bugün sipariş etmeyi düşünüyorum.

Geri
Yukarı