13000TL sistem vs laptop

Barisdkmn

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5 11400f
Rx 6600
Meslek
Öğrenci
Yazın başına doğru genellikle oyun için bir bilgisayar almak istiyorum. Ama hala aklımda ne alacağımı netleştiremedim. Sizce sistem mi toplamalıyım (monitör kasa klavye ve mouse dahil)? Yoksa laptop mu almalıyım? Sistem toplayınca laptopa göre aynı fiyatta ne kadar bir performans farkı olur? Son olarak laptop ve sistem önerilerinizi bekliyorum. Şu an aklımda laptop olarak HP Pavilion Gaming Notebook 15-ec2021nt, AMD Ryzen 5 5600H, 8 GB RAM, GeForce RTX 3050 (4GB), 512 GB SSD, 15.6'' FHD 144 Hz IPS, Freedos, 434L6EA : Amazon.com.tr: Bilgisayar var.
Bu arada sistem için fiyat 14000'e kadar çıkabilir.

Son düzenleme:
GTX 1650 ile neredeyse aynı performansı veriyor o 3050.masaüstü almak daha mantıklı gibi ortalam aynı FPS'i alırsınız.

Laptop olarak şu an bu alınır. Masaüstü hakkında çok bilgim yok ama 2-3 siteye baktığımda 1660- 1660 Super'li bilgisayarlar var o fiyat civarında.

Yazın başına doğru genellikle oyun için bir bilgisayar almak istiyorum. Ama hala aklımda ne alacağımı netleştiremedim. Sizce sistem mi toplamalıyım (monitör kasa klavye ve mouse dahil)? Yoksa laptop mu almalıyım? Sistem toplayınca laptopa göre aynı fiyatta ne kadar bir performans farkı olur? Son olarak laptop ve sistem önerilerinizi bekliyorum. Şu an aklımda laptop olarak HP Pavilion Gaming Notebook 15-ec2021nt, AMD Ryzen 5 5600H, 8 GB RAM, GeForce RTX 3050 (4GB), 512 GB SSD, 15.6'' FHD 144 Hz IPS, Freedos, 434L6EA : Amazon.com.tr: Bilgisayar var.
Bu arada sistem için fiyat 14000'e kadar çıkabilir.

Şu şekilde bir hesap yapmak lazım; klavye, mouse, monitör ve kulaklığa ne kadar bütçe ayıracaksınız. Kaba hesapla bunlar 3.5k tutacaktır. Tabii daha uyguna da daha pahalıya da alabilirsiniz ortalama bir fiyat biçtim. Bütçeden bu tutarı düşünce geriye 10k TL kalıyor ve kasa için sistem bakarken buna göre bakılmalı. Ayrıca sizin neye ihtiyacınız olduğu önemli. Masaüstüne mi yoksa dizüstüne mi ihtiyacınız var?
Bu bütçede alacağınız masaüstü de aman aman farklı bir performans göstermez fakat daha az sorun yaşatır çünkü soğutması çok daha iyi olacak, geliştirmeye açık olacak, temizlemesi çok daha kolay olacak.

İşin içine monitör, klavye ve fare girecekse laptop almak daha mantıklı. Eli yüzü düzgün ekipman ve monitör alayım alayım desen 3000 liraları gözden çıkarman lazım. Geri kalan parayla alacağın sistemden hayır gelmez ekran kartı fiyatları malum. 14 Bine indirimle laptop kovalasan daha performanslı bir bilgisayarın olur muhtemelen.

Üniversiteyte başlayacağım için taşınabilir olması da benim için önemli ciddi bir performans farkı yoksa laptop alırım diye düşünmüştüm.

Performans farkı yok denebilir en fazla 10 FPS laptop alın bu durumda attığınız laptop iyi gibi yine de laptop konusu açın isterseniz.

Masaüstü seven birisi olarak bu seferlik laptop almanızı tavsiye ederim. Ekran kartı yüzünden %500 pahalıya satmaya çalışıyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı