13400F ve RTX 3060 sistem uyumlu mu?

Bütçe
25-30 bin TL arası

Berk Cafer

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Yakın zamanda bir bilgisayar toplamayı düşünüyorum. Çok anlayan birisi değilim fakat bildiklerimi kullanarak yapmaya çalıştığım bir sistem var bu parçalar birbirleriyle uyumlu mudur ve sizce herhangi bir sıkıntı yaratır mı? (darboğaz vb.)
İşlemci.
Intel Core i5 13400F 2.5 GHz 20 MB 1700p.
Anakart.
Gigabyte H610M k DDR4 3200MHz DDR4 soket 1700 M.2 USB 3.2 HDMI mATX.
RAM.
Goodram 16 GB (2x8) ırdm X 3200MHz CL16 DDR4.
Ekran kartı.
ASUS GeForce RTX 3060 Dual OC 8 GB GDDR6 128 bit.
Power Supply.
Power Boost 750W 80+ Gold Full moduler 120mm fanlı (750W yüksek olabilir mi öneriniz nedir?)
SSD.
MLD M300 500GB NVMe 2280 gen 3x4 M.2 SSD 3300 MB okuma 3100 MB yazma.
Hard dısk.
Toshiba 1TB P300 64 MB 7200RPM 3.5 SATA 3.0 hard disk.
Not: Kasam fanlı bir kasa zaten işlemci soğutucum yok Cooler Master 170 ARGB 1700 soket almayı düşünüyorum.

İnternette yaptığım testlerde i5 12400F'nin darboğaz yapabileceğini söylediler o yüzden 13400F tercih ettim fakat YouTube'deki test videolarında genellikle i5 11400 F kullanılmış ve ekran kartıyla uyumlu olduğu söyleniyor eğer ki 11400 F uyuyorsa hem bütçeden tasaruf etmem için onu alıp RAM'i 32 GB'ye çıkarmayı planlıyorum mantıklı olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU kötü SSD de kötü diye hatırlıyorum. 13400F yerine 12400F alıp PSU'ya ayırın bütçenizi

Tamamdır teşekkür ederim. Önerebileceğiniz bir PSU var mı 3-4 bin TL arası

Teşekkür ederim cevabınız için. Hazır sistemler nasıl hem daha ucuz ve daha yüksek özelliklere sahip olabiliyor?

Tamamdır teşekkür ederim. Önerebileceğiniz bir PSU var mı 3-4 bin TL arası

Teşekkür ederim cevabınız için. Hazır sistemler nasıl hem daha ucuz ve daha yüksek özelliklere sahip olabiliyor?
Hazır sistemler ucuz değil, parçaların tekli fiyatları aşırı uçuk. Özellikle ekran kartları bu konuda başı çekiyor. Piyasayı maalesef bu hale getirdiler. Eskiden insanlar tüm parçaları kendileri seçerek teker teker satın alırdı ve bu hazır sistemden daha uyguna gelirdi. Şimdi tam tersi durum söz konusu. Satıcıların işine geliyor tabi. Ellerinde bulunan birçok parçayı tek bir sistemde toplayıp satıyorlar. Böylece normalde az satılan parçalar da aradan çıkıyor. Parçaların tekli fiyatlarını da biraz daha pahalıya koyarak insanların hazır sistemlere yönelmesini sağlıyorlar. Kısaca günümüzde tekli parça almayı bitirdiler. Daha kaliteli bileşenler tercih etmek için tekli satın almayı deneyebilirsin ama her türlü daha pahalıya denk geliyor. Kampanyalı hazır sistemler kadar F/P bir bilgisayar toplamak çok zor.

Hazır sistemler ucuz değil, parçaların tekli fiyatları aşırı uçuk. Özellikle ekran kartları bu konuda başı çekiyor. Piyasayı maalesef bu hale getirdiler. Eskiden insanlar tüm parçaları kendileri seçerek teker teker satın alırdı ve bu hazır sistemden daha uyguna gelirdi. Şimdi tam tersi durum söz konusu. Satıcıların işine geliyor tabii. Ellerinde bulunan birçok parçayı tek bir sistemde toplayıp satıyorlar. Böylece normalde az satılan parçalar da aradan çıkıyor. Parçaların tekli fiyatlarını da biraz daha pahalıya koyarak insanların hazır sistemlere yönelmesini sağlıyorlar. Kısaca günümüzde tekli parça almayı bitirdiler. Daha kaliteli bileşenler tercih etmek için tekli satın almayı deneyebilirsin ama her türlü daha pahalıya denk geliyor. Kampanyalı hazır sistemler kadar F/P bir bilgisayar toplamak çok zor.

Tamamdır teşekkür ederim sanırım hazır sistemlere yöneleceğim.

Geri
Yukarı