13600K %100 CPU kullanımı görünüyor

Yazılımsal bir kaynak sızıntısı da olabilir. Anakart sitesinden BIOS ve diğer sürücüleri kontrol edin. Windows update güncellemelerini yükleyin. Bu arada Windows 11 geçmenizi öneririm.

Ayrıca Defender yerine Kaspersky ücretli veya ücretsiz sürümünü kullanın.

@Machvins O defender'in işlemi. Defender başka bir antivirüs yüklemeden kapatılmıyor. Kapatma yöntemleri var ama antivirüs olmadan sistem kullanılmasını önermiyorum. Yukarıda belirttiğim gibi Kaspersky ücretli veya ücretsiz sürümünü yükleyin.

Yükledikten sonra Kaspersky tarayıcı uzantısını da yüklemek isteyecektir. Tarayıcı uzantısı ekstra olarak reklam ve izleyici engelleme sağlıyor. Kaspersky tarayıcı güvenliğini uzantıdan bağımsız sağlıyor. Yani uzantısını yüklemeyin. Yüklenirse devre dışı bırakın.

Yazılımsal bir kaynak sızıntısı da olabilir. Anakart sitesinden BIOS ve diğer sürücüleri kontrol edin. Windows update güncellemelerini yükleyin. Bu arada Windows 11 geçmenizi öneririm.

Ayrıca Defender yerine Kaspersky ücretli veya ücretsiz sürümünü kullanın.
Hocam bir tek İnternet driverı direkt intelin kendi sitesinden yeni versiyonu indirdim. Anakart daki eski versiyon internetle ilgili problemim vardı. Bundan da olacağını sanmıyorum zaten. Her şey güncel. CPU Park kullanmıştım sildim, defaulta aldım diye Güç seçenekleri Nihai performans da. Yüksek performansa çeksem fark eder mi?

Nihai performans istikrarlı bir güç profili değil. Varsayılan olarak gelen dengeli güç profilini kullanın. Boşta falan sistemi yüksek performansta çalıştırmaya gerek yok. Dengeli zaten oyuna girince kendisini yüksek performans'a çekiyor.

Güç seçenekleri, ekran kartı ayarları vb. işletim sistemi ve sürücünün varsayılan ayarlarına bırakın.

Defender kurtulmak için Kaspersky kurun. Onun sağladığı performans getirisini gözle fark edeceksiniz.

Fotoğraftan belli zaten nelerin işlemci kullandığı. Hizmetler'den Windows Search'ü devre dışı bırakıp tekrar deneyin.
Valla hocam aynı ya bu bence tamamen yaptığım windows güncellemelerinden sonra oldu eminim. Bilinçli kullanıyorum sistemi. Eskiden Windows 7 de ultimate vardı bana öyle bir işletim sistemi lazım bu PRO yada HOME da gereksiz şeyler dolu.

En iyi oyun performansını Ultimate de alırdım low latency vesaire çok iyidi ya nerden getirdiler bu windows 10 rezalet 11 ondan berbat. Çok ağır hepsi.

Hocam bu Antimalware service executable kapatamıyor muyuz? Defender kapalı ama bu lanet şey sürekli çalışıyor.
Gerçek zamanlı korumayı kapatabilirsiniz eğer güvenlik endişeniz yoksa yada PC kullanımına yeteri kadar hakimseniz. Yada tarama ile ilgili kullanacağı CPU yüzdesini de sınırlayabilirsiniz.

Bunun için Grup İlkesi > Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Microsoft Defender Virüsten Koruma > Gerçek Zamanlı Korumayı Kapat kısmını etkinleştirirseniz anlık korumayı kapatabilirsiniz. Eğer Defender açık kalsın diyorsanız Tarama başlığı altında Tarama Sırasındaki En Büyük CPU Kullanımı Yüzdesini Belirt altından tarama sırasında ki CPU kullanım yüzdesini de ayarlayabilirsiniz.

Valla hocam aynı ya bu bence tamamen yaptığım windows güncellemelerinden sonra oldu eminim. Bilinçli kullanıyorum sistemi. Eskiden Windows 7 de ultimate vardı bana öyle bir işletim sistemi lazım bu PRO yada HOME da gereksiz şeyler dolu.

En iyi oyun performansını Ultimate de alırdım low latency vesaire çok iyidi ya nerden getirdiler bu windows 10 rezalet 11 ondan berbat. Çok ağır hepsi.
Sonuçta işlemci kullanan öğeler belli burada takip edip hangi program yada hizmet ne kadar süre ile işlemci kullanıyor bunu takip edip ona göre tedbir alabilirsiniz.

Gerçek zamanlı korumayı kapatabilirsiniz eğer güvenlik endişeniz yoksa yada PC kullanımına yeteri kadar hakimseniz. Yada tarama ile ilgili kullanacağı CPU yüzdesini de sınırlayabilirsiniz.

Bunun için Grup İlkesi > Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Microsoft Defender Virüsten Koruma > Gerçek Zamanlı Korumayı Kapat kısmını etkinleştirirseniz anlık korumayı kapatabilirsiniz. Eğer Defender açık kalsın diyorsanız Tarama başlığı altında Tarama Sırasındaki En Büyük CPU Kullanımı Yüzdesini Belirt altından tarama sırasında ki CPU kullanım yüzdesini de ayarlayabilirsiniz.

Sonuçta işlemci kullanan öğeler belli burada takip edip hangi program yada hizmet ne kadar süre ile işlemci kullanıyor bunu takip edip ona göre tedbir alabilirsiniz.
Kapattım dediğiniz gibi bakıyorum Antimalware yide kapattım fakat %100 cpu hala aynı muhtemelen buglu hocam.

Process Explorer tarzı bir programla kontrol edin buglı olduğunu düşünmüyorum ama bakın yine de.
Buglı değil ise sizce neden yapar çok saçma zaten CPU kullanımlarını toplasan %100 yapacak bir şey yok. chrome bazen CPU kullanımı %50-60lara çıkıyor çok saçma, bunlarla bir alakası yoktur herhalde 15 ve 20 çekirdek sayısını değiştim sadece.
1683854809674.png

Yeni konular

Geri
Yukarı