13600KF işlemciye uyumlu anakart önerisi

Yuwony

Hectopat
RAM
Corsair Vengeance 3200MHz 2x8 CL16
İşlemci
Intel Core i5 13600KF
Arkadaşlar öncelikle selam, anakart arıyorum fakat anakartlardan pek anlamadığım için karar veremedim. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Wi-Fi ve Bluetooth için ekstra para vermek istemiyorum. Bütçe olarak maksimum 3-4 bin vermek istiyorum. Spesifik olarak şu olsun bu olsun gibi bir derdim yok sadece işimi görecek ve parçalarımla uyumlu çalışabilecek bir anakart olsa kafi benim için. OC konusunda bütçeme uygun olarak OC yapabileceğim ve iş görür dediğiniz kart varsa paslayın onun haricinde bütçe dahilinde her öneriye açığım.

O işlemciyi iyi beslemek için gerçekten kaliteli B660-B760 chipsetli bir anakart almak lazım ya da Z serisine geçmek lazım. B serisi güzel bir anakart 4K'dan, Z serisi de malum 4,5-5K'dan başlıyor. Biraz bütçe artırmaya çalışmanız sizin için daha iyi olur gibi. Yoksa işlemciyi tam potansiyelde kullanamayabilirsiniz. B serisinde Gigabyte B760 Gaming X alınabilir bir kart.

O işlemciyi iyi beslemek için gerçekten kaliteli B660-B760 chipsetli bir anakart almak lazım ya da Z serisine geçmek lazım. B serisi güzel bir anakart 4K'den, Z serisi de malum 4, 5-5K'den başlıyor. Biraz bütçe artırmaya çalışmanız sizin için daha iyi olur gibi. Yoksa işlemciyi tam potansiyelde kullanamayabilirsiniz. B serisinde Gigabyte B760 Gaming X alınabilir bir kart.

Öncelikle cevabın için teşekkürler hocam. Gigabyte B660 Gaming X'i 4300 bandında Sinerji'de buldum. Fiyatına kıyasla değebilecek bir anakart mıdır sizce? Ekstra olarak B660 chipsetli anakart 4300 iken B760 olan 3800 fiyatında sizce hangisini tercih etmeliyim? Linkleri aşağıya bıraktım.

Son düzenleme:
Öncelikle cevabın için teşekkürler hocam. Gigabyte B660 Gaming X'i 4300 bandında Sinerji'de buldum. Fiyatına kıyasla değebilecek bir anakart mıdır sizce? Ekstra olarak B660 chipsetli anakart 4300 iken B760 olan 3800 fiyatında sizce hangisini tercih etmeliyim? Linkleri aşağıya bıraktım.
Her zaman e güncel olanı kullanmak daha mantıklıdır. Aralarındaki en belirgin fark ram slot sayıları.

Şunu da düşünün derim.

13600KF kullaniyorsan MSI marka anakart alman daha dogru tercih olur OC konusunda cok tecrubeli degilsen BIOS'un bulundurdugu basit yollu islemci voltaj ayarlari mevcut isinma sorunu yasadiginda direk mudahele edebileceğin ama butceni de biraz cikarman lazim anakart bir bilgisayarin kalbi 13600KF'yi rahat hareket saglatacak bir anakart al tofasa Turbo takmak gibi olmasin

13600KF kullaniyorsan MSI marka anakart alman daha dogru tercih olur OC konusunda cok tecrubeli degilsen BIOS'un bulundurdugu basit yollu islemci voltaj ayarlari mevcut isinma sorunu yasadiginda direk mudahele edebileceğin ama butceni de biraz cikarman lazim anakart bir bilgisayarin kalbi 13600KF'yi rahat hareket saglatacak bir anakart al tofasa Turbo takmak gibi olmasin

OC konusunda çok deneyimli değilim fakat çok da OC yapacağımı sanmıyorum. Kendi saf gücü şu anki çoğu oyuna yetebilir diye düşünüyorum. Kısacası sırf OC yapıp onun verdiği hatalar yüzünden bütçemi arttırmaya çalışmak ne yalan söyleyeyim biraz gereksiz geldi hocam ayrıca cevabın ve ilgin için çok teşekkür ederim.

Hocam peki senin attığın linkle benim attığımdaki anakartın RAM slot sayısı harici farkları neler? Asus Prime B760M-K DDR4 5333mhz(OC) RGB M.2 1700p mATX Anakart

OC konusunda çok deneyimli değilim fakat çok da OC yapacağımı sanmıyorum. Kendi saf gücü şu anki çoğu oyuna yetebilir diye düşünüyorum. Kısacası sırf OC yapıp onun verdiği hatalar yüzünden bütçemi arttırmaya çalışmak ne yalan söyleyeyim biraz gereksiz geldi hocam ayrıca cevabın ve ilgin için çok teşekkür ederim.

Hocam peki senin attığın linkle benim attığımdaki anakartın RAM slot sayısı harici farkları neler? Asus Prime B760M-K DDR4 5333mhz(OC) RGB M.2 1700p mATX Anakart

Yalnız OC'den kastım voltaj kismaydi yanlış telaffuz ettim ve buna ihtiyacin olacak isilardan dolayi.

Son düzenleyen: Moderatör:

Benim attığım model hemen hemen z seri giriş seviye bir kart kadar iş görüyor. Bu tip işlemcilerin OC yapılmasa da yüksek frekanslara çıkabilmesi için enerji tüketimi üst seviyelere çıkıyor. Bu modelde tek 8 pin girişi olmasına rağmen gayet yeterli şekilde besleme yapabilirken ısınma sorununa kaynaklı frekans düşmesi pek yaşanmıyor. Diğer modeller hakkında fikir beyan etmem doğru olmaz. Ben sadece alternatif olarak gösterdim hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı