1366x768 monitörde 1080p mi, 768p mi seçilmelidir?

Arkadaşlar her oyunda 1920x1080 seçeneği çıkıyor, seçtiğimde görüntüde bozulma olmuyor. 1366x768 ile birebir aynı görüntü kalitesini alıyorum ve HDMI dönüştürücü ile kullanıyorum.
Sadece performansa vs etkisini merak ettiğim için sormak istedim.

Aynen hocam bende o yüzden sordum, 1366x768 üstü seçmenin bir mantığı yok yani değil mi?

Mantığı yok değil seçemezsiniz pixel sayısı zaten yetersiz. O HDMI dönüştürücü yüzünden cıkıyordur.

Arkadaşlar her oyunda 1920x1080 seçeneği çıkıyor, seçtiğimde görüntüde bozulma olmuyor. 1366x768 ile birebir aynı görüntü kalitesini alıyorum ve HDMI dönüştürücü ile kullanıyorum.
Sadece performansa vs etkisini merak ettiğim için sormak istedim.

Bende de 1366x768 ekranlı laptop var tek yaptığı şey oyunu büyütmek bildiğin ekranın dışına çıkıyor oyun. Bence gereksiz, siz 1366x768 seçin.

Son düzenleme:
VSR ve DSR ile ekranın desteklediği çözünürlüğün üstüne çıkabilirsiniz ama native çözünürlükteki kadar net olmaz. Çok az bulanıklık olabilir. O sorunu da keskileştirme ile halledersiniz. Fps olarak sorun yaratmıyorsa 1080p'de kullanın.

Birinci ihtimal monitörünüz 1366x768 değil: Bu durumda 1920x1080 ise doğal çözünürlük bunu kullanmanız daha sağlıklı olur.

İkinci ihtimal ise Upscale ederek çözünürlük arttırıyorsunuz: Nvidia ve AMD'nin kendine özgü teknolojileri var DSR gibi. Böyle bir özellik kullanıyorsanız daha yüksek çözünürlükleri görüyor olmanız normal.

birinci ihtimal monitörünüz 1366x768 değil: bu durumda 1920x1080 ise doğal çözünürlük bunu kullanmanız daha sağlıklı olur.

ikinci ihtimal ise upscale ederek çözünürlük arttırıyorsunuz: NVIDIA ve AMD'nin kendine özgü teknolojileri var DSR gibi. Böyle bir özellik kullanıyorsanız daha yüksek çözünürlükleri görüyor olmanız normal.

Hocam ASUS VS197 monitör kullanıyorum, masaüstünde sağ tık görüntü ayarları yaptığımda önerilen 1366x728 gözüküyor, maximum ise 1920x1080 seçeneği gözüküyor. Ayrıca HDMI dönüştürücü ile kullanıyorum.

Nvidia görüntü ölçekleme ayarları açık kalmış olabilir.

1366x768 çözünürlükte bir ekranınız varsa, bilgisayarınızda giriş seviyesi olduğunu düşündüğümden 1366x768 üzerine çıkmayın. Tıpkı oyunu düşük çözünürlükte işleyip yüksek çözünürlükte gösteren nvidia dlss ayarları gibi, oyunda daha keskin görüntüler göstermek için oyunu yüksek çözünürlükte işleyip, düşük çözünürlükte gösterende nvidia görüntü ölçekleme ayarları mevcut. Ancak giriş seviye bilgisayarınız varsa, görüntüyü yüksek çözünürlükte işleyip düşük çözünürlükte gösterme işine girmenizi önermem. Yine de oyuna göre değişebilir. AAA olmayan, düşük bütçeli bilgisayar dostu bazı oyunlarda bu özellik kullanılabilir. Size önerim ekran kartınızın görüntü ölçekleme özelliklerini araştırın. Üstte bazı bağlantılar verdim.

Geri
Yukarı