13700 vs 7900X sistem

398708

Hectopat
Bu konuda 2 adet konu açtım farkındayim ancak bahsetiğim zaman geldi pazartesi günü abimle ve babamla sistemi almaya gidiyoruz ancak iki adet sistem arasinda kaldik hangisi daha iyidir? (render ve oyun anlamında) parçalar iyi mi? Değilse parçaları ne ile değiştirmeliyim? Öneriniz ne olur?

Not: Tek site olarak İtopya olmak zorunda hem evimize yakın direk alabiliriz diye hem de babam ve abim İtopya'dan alalaım diye tuturduklarından dolayı.
Not: 2 farkli sistemde fiyat farki var biliyorum maximum bütçemiz 95-96k arasi.

intel 13700 sistem
amd 7900x sistem

Hocam sistemlerde çok tutarsızlık var Rog Strix 4080 alacağına 38.500 TL'ye git 41.700 TL'ye 4090 al.

7600 Mhz DDR5 RAM AMD sistem için gereksiz, onun dışında zaten anakartın maksimum 6400 Mhz destekliyor. CL 30 6000 Mhz alırsan çok daha mantıklı olur.

4700 TL'ye internetten alabileceğin SSD'yi İtopya'dan 1000 TL kazıkla alıyorsun.

ARGB PSU'ya gerek yok kasada gözükmüyor bile, 1200W bu sistem için çok fazla, 1000 W ATX 3.0 PSU alıp diğer bileşenler güçlendirilebilir.

Baban ile abine söyle gitsinler tek tek internetten söylesinler ceplerine para kalsın. 100K sistem toplayıp tek yere mahkum kalmak kadar saçma bir şey yok.

Hocam sistemlerde çok tutarsızlık var ROG STRIX 4080 alacağına 38.500 TL'ye git 41.700 TL'ye 4090 al.

7600 MHz DDR5 RAM AMD sistem için gereksiz, onun dışında zaten anakartın maksimum 6400 MHz destekliyor. CL 30 6000 MHz alırsan çok daha mantıklı olur.

4700 TL'ye internetten alabileceğin SSD'yi İtopya'dan 1000 TL kazıkla alıyorsun.

ARGB PSU'ya gerek yok kasada gözükmüyor bile, 1200W bu sistem için çok fazla, 1000W ATX 3.0 PSU alıp diğer bileşenler güçlendirilebilir.

Baban ile abine söyle gitsinler tek tek internetten söylesinler ceplerine para kalsın. 100k sistem toplayıp tek yere mahkum kalmak kadar saçma bir şey yok.

Dedim neyse parasi veririz interneten almayiz diyorlar önceki konulardada bahsetim. Fiyat farkından bahsetim ancak illada mağazasi olsun İtopya'ya da vatan olsun diyorlar benim yapacağım bir şey yok bu 2 sistem arasında hangisini öneririsiniz.

Dedim neyse parasi veririz interneten almayiz diyorlar önceki konulardada bahsetim. Fiyat farkından bahsetim ancak illada mağazasi olsun İtopya'ya da vatan olsun diyorlar benim yapacağım bir şey yok bu 2 sistem arasında hangisini öneririsiniz.
Hocam baban ya da abin parayı herhalde kolay kazanıyor, sistemi ben topluyum adresinize kendim araba ile getiriyim üstüne parayı bana verin :D

İllaki İtopya olacaksa eğer böyle bir sistem alın.

Hocam baban ya da abin parayı herhalde kolay kazanıyor, sistemi ben topluyum adresinize kendim araba ile getiriyim üstüne parayı bana verin :D

İllaki İtopya olacaksa eğer böyle bir sistem alın.

Abim çok iyi bir yerden universite kazaninca biraz babam değişti bir de birkaç olay oldu oradan dolayi para biraz artti onunla bize bir şeyler aliyor böyle 😄

240mm soğutucu soğuturmu bu sistemi yani ortalama kaç derece olur?

Abim çok iyi bir yerden universite kazaninca biraz babam değişti bir de birkaç olay oldu oradan dolayi para biraz artti onunla bize bir şeyler aliyor böyle 😄

240mm soğutucu soğuturmu bu sistemi yani ortalama kaç derece olur?
240mm ile soğutursun 7700X'i ama 13900K ve 7950X - 7900X için 360mm radyatör şart. Amaç zaten oyunsa eğer 7700X fazlası ile yeter.

240mm ile soğutursun 7700X'i ama 13900k ve 7950X - 7900X için 360mm radyatör şart. Amaç zaten oyunsa eğer 7700X fazlası ile yeter.

2 sorum daha olacak birazcik konu dişi gibi ama yine de benim için sistemde önemli bir şey.

7700X yerine 13700 alirsam onun içinde aynimi olur?

Bu nesil AMD mi önde Intel mi?

2 sorum daha olacak birazcik konu dişi gibi ama yine de benim için sistemde önemli bir şey.

7700X yerine 13700 alirsam onun içinde aynimi olur?

Bu nesil AMD mi önde Intel mi?
Intel alırsan eğer ileride anakart değiştirmeye mecbursun AM5 platformu 2025'e kadar destekli.

7700X şuan oyunlarda 7950X ile aynı değerleri veriyor.

Intel alırsan eğer ileride anakart değiştirmeye mecbursun AM5 platformu 2025'e kadar destekli.

7700X şu an oyunlarda 7950X ile aynı değerleri veriyor.

Açıkçası incelediğimde Intel'de daha fazla Core ve AMD'ye göre ucuz olduğundan seçmek istediğim bir iştemci bu render(3D ve video) ve oyun ( AAA ve Online oyunlar) da performansi nasıl olur? Bunu düşünüyorum bazi web siteleri 13700k vs 7900X karşilaştirmasinda Intel %25 daha önde ve güçlü diyor. Hangisi doğru?

Geri
Yukarı