Çözüldü 13700KF boşta yüksek frekansta çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Zagreuss

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İŞLEMCİ :Intel Core i7-13700KF, 3.4Ghz(Max 5.4Ghz)
Anakart: MSI MAG B760 Tomahawk WiFi DDR4 5333Mhz(OC)
RAM: GSKILL 32GB (2x16GB) RipjawsV DDR4 4400MHz CL19 1.50V
EKRAN KARTI: MSI NVDIA GeForce RTX 4070TI SUPRIM
DEPOLAMA: Samsung 1TB 980 NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3500MB /Yazma Hızı 3000MB)
Kingston 1TB FURY Renegade Serisi NVMe M.2 SSD (Okuma 7300MB / Yazma 6000MB)
SIVI SOĞUTMA: Corsair iCUE H150i Elite Capellix XT 360 mm
Windows11 Pro
RAM
Gskill ripjaws CL40 4400MHz 1.50v (2x16)
Anakart
MSI MAG B760 Tomahawk DDR4 Wi-Fi 5333MHz(OC)
Herkese merhaba,
Sistemi yeni aldım sistemi ilk açtığımda yüksek fan hızından rahatsız oldum ve bunun akabinde, MSI centara baktım. MSI Center'da sürekli yükselip düşen CPU sıcaklığı ve Max frekansta çalışması gözüme çarptı(anlık düşüşler oluyor), hemen Görev Yöneticisi'ni açtım %100 CPU kullanımı (düşük seviyeden anlık yükselip düşüş şeklinde) ve yüksek frekans değerleri burada vardı.
Buna ek olarak MSI 4070 Ti Suprim ekran kartı kullanıyorum ve bazen MSI Center'da onunda anlık Max frekansa çıktığını görüyorum ama sıcaklık stabil.

Windows sürümünü, BIOS'u ve sürücüler tamamen güncelledim ama değişen bir şey olmadı hiç BIOS üzerinden soğutucu fanlarını Smart fan moda çekiyorum BIOS'tayken gayet sessiz stabil, masaüstüne gelince bu sefer de anlık olarak arabaya gaz verip çeker gibi çalışıyor fanlar, kasa fanları stabil tamamen. Güç moduna girip baktım dengelide güç tasarrufuna aldım ama fanlar aynı hızda çalışıyor ve arada bir otomatik olarak kendini nihai performansa çekip geri güç tasarrufuna geçiyor.

İlk umursamak istemedim ama bazen masaüstünde donup kalıyor ve sessiz bir ortamda can sıkıyor sürekli yüksek fan sesleri duymak bu normal midir? Yoksa eksik yaptığım bir şey mi var anlamadım.

Ekran görüntüsü 2023-03-06 094740.png

Ekran görüntüsü 2023-03-06 094933.png

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-03-06 095606.png
    Ekran görüntüsü 2023-03-06 095606.png
    58,8 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunu çözdüm problem yazılımsal,
Güç seçenekleri ve MSI Center üzerinden oynamalar yaparken seçtiğim güç seçeneği kafasına göre değişiyordu, güç tasarrufu diyorum nihai performansa ve dengeliye geçiyordu sürekli,

Bilgisayardaki uygulamaları baktım bunu ne yapabilir diye ve sonuç en güvendiğim dağ olan MSI Center çıktı, uygulamayı kaldırır kaldırmaz restart dahi atmadan her şey normalde döndü. Güç modu'da seçtiğim modda kalıyor, bilgisayar gereksiz cpu kullanımı ve ısınma problemi yaşamıyor.

Ayriyeten soğutucunun pompa ve fan kabloları ters takılmıştı onlarında yerini düzelttim e tabi sonuca faydası olmamıştı ama onlarda yanlışmış düzeltmiş oldum.
NOT: Uygulamanın tam ismi MSI CENTER SDK.
Tekrardan iyi günler,

Sorunun sebebini internet üzerinden yaptığım indirmeler olarak saptadım, dediğiniz gibi BIOS üzerinden Smart fan moda çekip manuel ayarlama ile fanları ayarladım sorunsuz çalıştı birkaç test ve oyun oynadım sonuç aynı şekildeydi.

Bugün ihtiyaç nedeniyle Microsoft Office indirirken indirmenin başlaması ile tekrar fanlar yüksek RPM ile çalışmaya başladı. İndirme bitince ise tekrar eski hale döndü bunun üzerine Steam üzerinden RDR2 indirmeye başladım indirme başladığı anda fanlar tekrar devir yükseltti.

İndirmeyi durdur dediğimde ise normale döndü, böyle birkaç tekrar yaptım sonuç aynı.
İndirme başladığında CPU kullanımı tavan yapıyor ve bunula beraber de CPU sıcaklığıda 39-40 dereceden bir anda 90 ve üstüne çıkıyor. Afterburner üzerinden bütün çekirdeklerin sıcaklığına baktım hepsi aynı düzeyde yüksek 88-96 derece arasıydı ortalama ise 91 derece oldu.

Bu şekilde 15-20 dk bekledim ama sıcaklıklar ve fan hızında değişen olmadı, 2 kez yeniden başlattım yine olmadı en son kapattım biraz bekleyip yeniden açtım şu an normal çalışıyor. Cidden çok garip bir durum indirme işlemi esnasında sıcaklıkların bu derece yükselmesi gibi anormal bir duruma ilk kez şahit oluyorum şu an iyi ama RDR 2 gibi yüksek boyutlu ve indirmesi uzun süren dosyaları indirirken bu kadar uzun süre işlemcinin bu kadar yüksek sıcaklıklarda çalışması işlemciye zarar verir mi? Ve son olarak da bunun çözümü için herhangi bir çözüm öneriniz var mı?
Not: Görseller arasında 3-5 saniye var.

Eki Görüntüle 1695033Eki Görüntüle 1695034

Öncelikle Steam üzerinden oyun indirirken bir yandan kurulum yapar işlemcinin çalışması ve ısınması normal fakat sanırım biraz daha iyi bir soğutucuya ihtiyacınız olabilir ileride ama ısınma konusunda hayır dert etmeyin bu işlemciler de eski söylentileri ve ısınma bilgilerini çok umursamayabilirsiniz çünkü ne yaparsanız yapın bu işlemcileri soğutmak zor iş. Benim işlemcimi belli sürelerde 90 derece üstünde kullandığım oluyor render alırken ya da kurulum yaparken hiçbir sorun yaşamadım dertte etmiyorum açıkçası, bu işlemciler için sınır 100 derecedir ve 100 derece olduğunda otomatik voltaj düşer ve Intel bu işlemcileri 100 derece sorunsuz kullanabilirsiniz diye cevap verecektir ticket atarsanız. Ek olarak asıl önemli olan anakart MOSFET ve VRM sıcaklığıdır dikkat etmeniz gereken asıl konu bu. Kaliteli bir anakartınız varsa bu da sorun olmaz örnek olarak ben işlemciyi 95 derecelerde yarım saat kullandığımda MOSFET ve VRM sıcaklıkları 60-65 dereceleri geçmiyor.

Öncelikle Steam üzerinden oyun indirirken bir yandan kurulum yapar işlemcinin çalışması ve ısınması normal fakat sanırım biraz daha iyi bir soğutucuya ihtiyacınız olabilir ileride ama ısınma konusunda hayır dert etmeyin bu işlemciler de eski söylentileri ve ısınma bilgilerini çok umursamayabilirsiniz çünkü ne yaparsanız yapın bu işlemcileri soğutmak zor iş. Benim işlemcimi belli sürelerde 90 derece üstünde kullandığım oluyor render alırken ya da kurulum yaparken hiçbir sorun yaşamadım dertte etmiyorum açıkçası, bu işlemciler için sınır 100 derecedir ve 100 derece olduğunda otomatik voltaj düşer ve Intel bu işlemcileri 100 derece sorunsuz kullanabilirsiniz diye cevap verecektir ticket atarsanız. Ek olarak asıl önemli olan anakart MOSFET ve VRM sıcaklığıdır dikkat etmeniz gereken asıl konu bu. Kaliteli bir anakartınız varsa bu da sorun olmaz örnek olarak ben işlemciyi 95 derecelerde yarım saat kullandığımda MOSFET ve VRM sıcaklıkları 60-65 dereceleri geçmiyor.

Evet soğutucu ve işlemci sıcaklık değerlerinin Intel için normal karşılanacağı doğru ama kafama şu takılıyor kapattım açtım bu düzeldi soğuk çalıştı sonra tekrar kapattım açtım yine eskisine döndü buna anlam veremedim.

göründüğü gibi sistem boşta ve sıcaklık bu şekilde
Ekran görüntüsü 2023-03-09 104505.png

Son düzenleme:
Evet soğutucu ve işlemci sıcaklık değerlerinin Intel için normal karşılanacağı doğru ama kafama şu takılıyor kapattım açtım bu düzeldi soğuk çalıştı sonra tekrar kapattım açtım yine eskisine döndü buna anlam veremedim.

Göründüğü gibi sistem boşta ve sıcaklık bu şekilde.
Eki Görüntüle 1695283

Gerçekten ilginç soğutucu montaj sorunu haricinde aklıma bir şey gelmiyor. Teknik destek bölümüne konu açın bir de bence anlayan arkadaşlar olabilir.

Sorunu çözdüm problem yazılımsal,
Güç seçenekleri ve MSI Center üzerinden oynamalar yaparken seçtiğim güç seçeneği kafasına göre değişiyordu, güç tasarrufu diyorum nihai performansa ve dengeliye geçiyordu sürekli,

Bilgisayardaki uygulamaları baktım bunu ne yapabilir diye ve sonuç en güvendiğim dağ olan MSI Center çıktı, uygulamayı kaldırır kaldırmaz restart dahi atmadan her şey normalde döndü. Güç modu'da seçtiğim modda kalıyor, bilgisayar gereksiz cpu kullanımı ve ısınma problemi yaşamıyor.

Ayriyeten soğutucunun pompa ve fan kabloları ters takılmıştı onlarında yerini düzelttim e tabi sonuca faydası olmamıştı ama onlarda yanlışmış düzeltmiş oldum.
NOT: Uygulamanın tam ismi MSI CENTER SDK.

Çözüm
Güzel sevindim. MSI Center üzerinde kullanıcı senaryousu (user scenario) kullanımını önermem çünkü sadece fanları ayarlamaz güç seçeneklerini değiştirir ve ekstrem performans seçildiğinde overclock bile yapar. Bu sebeple MSI anakart kullanırken Mystic Light harici bir şeyi kullanmıyorum ben fan ayarlarını BIOS üzerinden hallederim ve maalesef yazılımsal anlamda bütün anakart üreticileri sorunlu yazılımlar yapıyorlar.

Geri
Yukarı