1399 virüs ile antivirüs veritabanı testi

Virussign adli siteden topladigim 1399 virus ile antiviruslerin veritabani gucunu test ettim.

Kod:
Bu sayilar biraktiklari virus sayilaridir.
Eset Nod32 45
Avast-AVG Free 28
Kaspersky Free 50 (Temizlenen ama silinmeyen dosyalar 19)
Bitdefender Free 18
Webroot Free 383
Norton Antivirus Plus 12
Comodo Internet Security 855
Avira Free Antivirus 23

Sonuclar bu sekildeydi.

Bizim yorumlamamiza gelirsek:
Avast indirdik taradigi virusleri listelerken cokuyodu, hic bi sey yapamamistik. Biz de AVG indirdik onda cokme durumu olmadi, AVG ile Avast ayni oldugundan sonuclalr da ayni diyebiliriz, Bir virus programinin bu sekilde cokmesi hic iyi bir durum degil. AVG'nin tarama hizi Avast'inkiyle ayniydi. Eset`ten biraz daha hizliydi

Eset'e gelirsek tarama hizi bizi baya uzdu, cok yavasti. Tek diyebilecegim bu.

Kaspersky Yavasti ama Eset kadar degil, Belki sanal makinede test ettigimizdendir yavasligi, Ama Eset icin ayni seyi soyleyemeyecegim, Kaspersky'in sonuclarini Bitdefendera yakin bekliyorduk, Ama neredeyse Avast-AVG ile ayniydi (Temizlenenleri sayarsak), Elestirecegim tek noktasi temizleme olayi, Neden yani virus bulduysan sil gitsin ya da sor temizliyim mi sileyim mi diye.

Bitdefender yavas degildi bekletmedi bizi pek.

Webroot ise bizi baya sasirtti, Light denilen antivirus sanal makineye kuruldugu an pc kasmaya basladi islemler yavasladi. Tarama hizi ise "LIGHT" denilen bir antiviruse gore yavasti, ama bekletti diyemeyiz. Sonuclar ise sasirtmadi bekledigimiz bir seydi.
Norton ise aralarinda en az virus birakani, beklemiyordum acikcasi, Bitdefender`in kazanacagini dusunuyordum. Tarama hizi ise normaldi, Bekletmedi bizi.

Avira'ya gelirsek cok hizliydi, Kurulmasi hizli, Taramasi da hizliydi ama sasirtici olan neydi biliyor musunuz? Buldugu viruslere hic bi sey yapmiyor ve yaptiramiyorduk, sadece bulmustu, bedava surum olmasindan mi kaynakli bilmiyorum ama ya da belki bizde olan bir hataydi. Buldugu virusleri silseydi biraktigi virus sayisi 23 olacakti.

Comodo'ya gelirsek sonuclar bizi uzdu ama sasirdik diyemeyiz cunku Comodo'nun olayi veritabani degildi. Ama biz Webroot'a yakin birakir diyorduk, Daha fazla birakti. Tarama hizi normaldi.

Test, gercek zamanli koruma ve diger koruma ayarlari kapatilarak sadece taratilarak yapilmistir, Veritabani testidir.

Sahsi olarak bizim tavsiyelerimiz:
Eger paraniz varsa ve cok ugrasmak istemiyorum antivirusle falan diyorsaniz Norton alin.
Eger paraniz yoksa ve cok ugrasmak istemiyorum antivirusle falan diyorsaniz Bitdefender Free indirin.
Eger paraniz yoksa ve "kardesim ben ugrasirim bilgili bir insanim, bas edebilirim" diyorsaniz Comodo indirin.

Tabii ki bazen bir virusu biri bulamaz digeri bulabilir, O durumda digerlerine sans vermek gerekir. Ama genel olarak tavsiyemiz boyle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üstadım, emeğinize sağlık. Test için teşekkürler. Peki Second Opinion ürünleri bu şekilde test edebilme imkanınız var mıdır? Önerdiğim programların sizin deneyiminizle birlikte nasıl bir sonuç alacağını merak etmekteyim. İsimlerin üzerine tıklayarak kolayca indirme adresine yönlendirilebilirsiniz.
-Norton Power Eraser
-Malwarebytes Free Virus Scanner
-Emsisoft Emergency Kit
-Sophos Scand & Clean
-Eset Online Scanner
-Kaspersky Virus Removal Tool

Programlar benim kullandığım programlar, genel olarak internette testlerine ulaşılabilir, her biri başarılı denilebilecek sonuçlar elde etmektedir; ancak Technopat bünyesinde ayrıca teste tabi olmalarının "Güvenlik" bölümü adına hoş duracağını düşünüyorum.

Konunuzu incelemeden önce, öneri ve rehber tadında bir konu açmış idim, verileriniz destekleyici olabilir diye düşündüm; Technopat olarak kendi bünyesine gelişen güzel bir deneyim sunmuş olabiliriz meraklısına.

Son düzenleme:
Üstadım, emeğinize sağlık. Test için teşekkürler. Peki Second Opinion ürünleri bu şekilde test edebilme imkanınız var mıdır? Önerdiğim programların sizin deneyiminizle birlikte nasıl bir sonuç alacağını merak etmekteyim. İsimlerin üzerine tıklayarak kolayca indirme adresine yönlendirilebilirsiniz.
-Norton Power Eraser
-Emsisoft Emergency Kit
-Sophos Scand & Clean
-Eset Online Scanner

Programlar benim kullandığım programlar, genel olarak internette testlerine ulaşılabilir, her biri başarılı denilebilecek sonuçlar elde etmektedir; ancak Technopat bünyesinde ayrıca teste tabi olmalarının "Güvenlik" bölümü adına hoş duracağını düşünüyorum.

Konunuzu incelemeden önce, öneri ve rehber tadında bir konu açmış idim, verileriniz destekleyici olabilir diye düşündüm; Technopat olarak kendi bünyesine gelişen güzel bir deneyim sunmuş olabiliriz meraklısına.
bende zaten Norton AntiVirus Plus oldugundan NPE ile taramistim ama isterseniz ayri olarak test ederiz ayri indirip. Yeni bir test konusu gelebilir bu programlar uzerine, sagolun. Etiketlerim eger test edip konu acarsam.

Faydalı bir deney olmuş teşekkürler. Windows Defender için de aynı testi yapma şansınız var mı?
Aslinda biz Windows Defender'i edecektik zaten ancak o da Avast gibi virusleri listeleyemeyip cokuyodu, Islem uygula dedigimde hic bi sey yapmiyordu o yuzden teste eklenmedi sinifta kaldi.

-Norton Power Eraser
-Emsisoft Emergency Kit
-Sophos Scand & Clean
-Eset Online Scanner

Hocam simdi ayri olarak NPE indirip test ettim sanal makinede, Norton ile ayni veritabanina sahip. O yuzden de Anti-Malware degil de Anti-Virus sinifina giriyor biraz. Ha ama onemli degil Anti-Malware diye bakma olaya bunlar temizleyici dersen ben tamamim. Cunku listenizde hem Anti-Malware temizleyiciler hem de Anti-Virus temizleyicileri var Eset gibi. Eger hepsini yarin test etmemi (NPE test edildi gerci yine 12 birakti ayni virus dosyasinda) istiyorsaniz ederim.

Son düzenleme:
bende zaten Norton AntiVirus Plus oldugundan NPE ile taramistim ama isterseniz ayri olarak test ederiz ayri indirip. Yeni bir test konusu gelebilir bu programlar uzerine, sagolun. Etiketlerim eger test edip konu acarsam.

Hocam simdi ayri olarak NPE indirip test ettim sanal makinede, Norton ile ayni veritabanina sahip. O yuzden de Anti-Malware degil de Anti-Virus sinifina giriyor biraz. Ha ama onemli degil Anti-Malware diye bakma olaya bunlar temizleyici dersen ben tamamim. Cunku listenizde hem Anti-Malware temizleyiciler hem de Anti-Virus temizleyicileri var Eset gibi. Eger hepsini yarin test etmemi (NPE test edildi gerci yine 12 birakti ayni virus dosyasinda) istiyorsaniz ederim.
Üstadım, öncelikle beni kırmayıp emek harcadığınız için çok teşekkür ediyorum. Tam olarak boldlamış olduğum kısım gibi değerlendiriyorum; bazı ikinci görüş tarama programları, dediğiniz gibi AV veritabanı kullanıyor; bu yüzden kullanacak olanlara benim tavsiyem genellikle iki üç adet tarama programı bulundurmak oluyor, örneğin bir yandan Malwarebytes diğer yandan NPE gibi, böylelikle gerçek zamanlı AV programınızdan kurtulmayı başarabilen bir zararlı yazılım olur ise, bu programlar ile yakalayabiliyorsunuz. Misalen AV programı olarak Kaspersky kullanıyor iseniz KVRT dışında bir tarama programı, Norton yahut Eset kullanıyor iseniz NPE ve EOS dışında tarama programı bulundurmak çözüm olabilir. Bu noktaya değindiğiniz için ayrıca memnun oldum, eksik bir anlatı olmuş aydınlatılması çok doğru oldu üstadım.

NPE verisini tutalım, keza yine Eset Online Scanner aynı sonucu verecektir diye düşünüyorum Nod 32 ile, o veriyi de tutabiliriz. Geriye kalan tarama programlarını test edebilir iseniz ve benzer şekilde; isim- kaç virüslü dosya kaldı şekliyle paylaşabilir iseniz kendi açmış olduğum konuya eklemek isterim izniniz olur ise üstadım. Gününüz esen olsun.

Son düzenleme:
Üstadım, öncelikle beni kırmayıp emek harcadığınız için çok teşekkür ediyorum. Tam olarak boldlamış olduğum kısım gibi değerlendiriyorum; bazı ikinci görüş tarama programları, dediğiniz gibi AV veritabanı kullanıyor; bu yüzden kullanacak olanlara benim tavsiyem genellikle iki üç adet tarama programı bulundurmak oluyor, örneğin bir yandan Malwarebytes diğer yandan NPE gibi, böylelikle gerçek zamanlı AV programınızdan kurtulmayı başarabilen bir zararlı yazılım olur ise, bu programlar ile yakalayabiliyorsunuz. Misalen AV programı olarak Kaspersky kullanıyor iseniz KVRT dışında bir tarama programı, Norton yahut Eset kullanıyor iseniz NPE ve EOS dışında tarama programı bulundurmak çözüm olabilir. Bu noktaya değindiğiniz için ayrıca memnun oldum, eksik bir anlatı olmuş aydınlatılması çok doğru oldu üstadım.

NPE verisini tutalım, keza yine Eset Online Scanner aynı sonucu verecektir diye düşünüyorum Nod 32 ile, o veriyi de tutabiliriz. Geriye kalan tarama programlarını test edebilir iseniz ve benzer şekilde; isim- kaç virüslü dosya kaldı şekliyle paylaşabilir iseniz kendi açmış olduğum konuya eklemek isterim izniniz olur ise üstadım. Gününüz esen olsun.
Sagolun hocam sizin de ayni sekilde, Konuyu acarsam istediginiz gibi ekleyin etiketlicem zaten sizi.

@Noch Hocam actim konuyu profilimden girip bakabilirsiniz eger bildirim gelmediyse size.

@Noch Hocam actim konuyu profilimden girip bakabilirsiniz eger bildirim gelmediyse size.

Son düzenleme:
Elinize sağlık, güzel rehber olmuş. Test sonrasında programların tarama esnasında tespit edemediği zararlıları çalıştırp engelleyip engelleyemeceğini test edebilirsiniz bence.

Geri
Yukarı