1399 Virus ile gerçek zamanlı koruma testi

Merhaba, Onceki konudan @Heuristic @Lenny777 @Noch Arkadaslarimiz benden antiviruslerin gercek zamanli korumalarini test etmemi istemislerdi, Iste sonuclar;

Bu test icin 1399 virus ve kendi yazdigimiz programi kullandim, Virusleri aciyo acilmamissa antivirus engellemis sayiyor ne kadar engellerse o kadar engelleme orani artiyor. Bahsi gecen dosyalari paylasamayacagim cunku onceki konularda virus dosyasini suprizbozan icinde ve sifreli sekilde paylastigimda moderatorler silmisti, yasak herhalde.

Onceki konular:

Arada MalwareBytes var antivirus degil ama olsun;

Kod:
Avg-Avast free 8 virus kacirdi engelleme orani 99.42%
Avira free anti-virus sinifda kaldi
Norton AntiVirus 6 virus kacirdi engelleme orani 99.57%
Comodo Internet Security 0 virus kacirdi engelleme orani 100%
Kaspersky Plus 19 virus kacirdi engelleme orani 98.64%
Bitdefender Total Security 7 virus kacirdi engelleme orani 99.49%
Eset Smart Security Premium 11 virus kacirdi engelleme orani 99.21%
Panda Premium 2 virus kacirdi engelleme orani 99.85%
MalwareBytes Anti-Malware Premium 9 virus kacirdi engelleme orani 99.35%

AVG, Free surum olmasina ragmen gayet basarili bir is cikardi, Neden AVG'yi free olarak kurdugumu sorarsaniz deneme surumunu bir turlu baslatamadik kart falan kabul etmedi, Avira`da da ayni sorunu yasadik. AVG'yi tekrar test edebilirim yakin bir zamanda, en ust versiyonunu.

Avira, Rezalet, virusleri o kadar kaciriyordu ki daha %15deyken 8 virus kacirdi bile ve kacirdigi virusler, virusleri test ettigimiz programi kapattigi icin teste devam edemedik.

Norton, AVG Free surumde cok yaklasti Norton'a, daha fazla engellemesini beklerdim parali olmasina karsin, ama fena degil cogu programi gerisinde birakti yine de. AVG eger parali surumde de Norton'u gecemezse daha da iyi bir konuma sahip olacak benim gozumde Norton. Fiyat Performans acisindan hala en iyisi ama.

Comodo, bu testin kesin kazanani, %100 engelleme orani yaparak listedeki her antivirusu alt etti. Besin zincirinin en tepesinde diyebiliriz. Inanmayanlar olacaktir o yuzden ekran goruntusu de aldim paylasacagim. Kullanmayi bilirseniz en iyi virus programi, tartismasiz.

Kaspersky, Benim gozumde sinifta kaldi. Listede en cok virus kaciran anti-virus programi, oyle ki engelledigi solucan virusunun System32 klasorune girmesine engel olamadi, virus mitoz bolunme yapti resmen System32'de, Kaspersky'de halen soruyor bana onarayim mi sileyim mi diye, Arkadas virus sistem dosyalarina kadar girmis silsene direkt. Inanmayanlar olursa diye virusun System32'ye girdigine dair ekran goruntuleri aldim.

Bitdefender, Fiyat performansi kotu, engelleme orani acisindan fena degil ama yine Norton'u gecemedi, Guncellenme sirasinda %80'de 15 dk takili kalmasi sinir etti

Panda, Bu bizi gercekten cok sasirtti, Comodo'ya en yakin virus programi oldu 99.85% engelleme oraniyla, bunun nedeninin ben "Application Control" ozelliginden oldugunu dusunuyorum, Comodo'daki HIPS gibi calisiyor, Sezgisel. Eger kullanacak olursaniz o ozelligi kesinlikle acmalisiniz, ha Comodo gibi ugrastirir mi bilemiyorum kullanmadim. F/P Oranina siz karar verin, Comodo bedava versiyonu varken bunu kullanmazdim eger Comodo gibi ugrastiriyorsa.

Eset, kotu degil, Guncellenmesi yavas surdu, F/P Orani kotu, degmez bile o paraya, Ama cok kotu degil engelleme orani.

MalwareBytes, F/P Kotu, engelleme orani anti-malware'ya gore cok iyi. Ama verilen paraya degmez.

Tum anti-virus programlari guncellenerek ve hassaslik ayari olanlarda agresif modda test edilmistir, Sadece Comodo HIPS agresife alinmadi cunku o ayarda Windows islemlerine bile saldiriyor kullandigimdan biliyorum. (Agresif olmasa ne olacak %100 aldi adam :D)

Burada hic bir antivirus programini kayirma, kotuleme yapmadim olani soyluyorum, Tabii ki birinin bulamadigini digeri bulabilir, ancak bu test sonucu size guzel bir fikir verebilir hangisini sececeginize dair.

Sahsen onerilerim:

Param yok ve ugrasmak istemiyorum fazla diyorsaniz AVG Free

Param var ve ugrassmak istemiyorum fazla diyorsaniz: Norton

Param yok ve bilgim fazla, ugrasabilirim diyorsaniz: Comodo

Teste gore en iyi ilk 3;

Comodo, Panda, Norton.

Bu arada bazi gorsellerde program ismi sansurlu, Biz programi yaparken komik olsun diye bazi seyler yazmistik duzelttik sonra.

@Heuristic Hocam bu teste yorumunuzu cok merak ediyorum.

Dosya Ekleri

• kaspersky.jpg
    kaspersky.jpg
    126,2 KB · Görüntüleme: 226
  • kaspersky2.jpg
    kaspersky2.jpg
    67,8 KB · Görüntüleme: 218
  • kaspersky3.jpeg
    kaspersky3.jpeg
    271,3 KB · Görüntüleme: 212
  • panda.jpeg
    panda.jpeg
    162,6 KB · Görüntüleme: 222
  • comodoss.png
    comodoss.png
    661,9 KB · Görüntüleme: 233
Son düzenleyen: Moderatör:
Hayir aktif virus yoktu.

Aktif virus olmamasinin yani sira: Kaspersky'nin solucanin cogalmasini engelleyememesi ama algilamasi garip bir durum. System yetkisinde calisiyor bir de yetki durumu falan da olamaz.

Eki Görüntüle 2186811

C:\ Diskini tam tarattigimda bir sey bulamadi. Sistem temiz diyebiliriz

@Windows7 Kullanıcısı Senin icin simdi test ediyorum AVG'yi su an.
Çok sağ ol sonuçları bekliyorum. Veri tabanlarını güncellemişsindir umarım.

Çok sağ ol sonuçları bekliyorum. Veri tabanlarını güncellemişsindir umarım.
Guncelledim be hocam guncellemeyecek tip var mi bende?

1714848610935.png
Arkadaslar AVG Ilk testte 8, 2. testte 9, 3. testte yani bu testte 10 birakti.

K12 Insight yazan islem virus bu arada, yeniden baslatip MBAM ile taratip sonuclari aticam.

Ben anlamadim nasil her seferinde kacirdigi virus sayisi artiyo?

1714850971758.png

MalwareBytes sadece indirdigim Process Hacker'i buldu onun haricinde virus bulamadi.

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 2186941Arkadaslar AVG Ilk testte 8, 2. testte 9, 3. testte yani bu testte 10 birakti.

K12 Insight yazan islem virus bu arada, yeniden baslatip MBAM ile taratip sonuclari aticam.

Bende onu anlayamadim. Farklı virüsler mi kullanıyorsunuz? Bu arada tam tarama yapıp sonrasında görev yöneticisine bakar misiniz?

Eki Görüntüle 2186941Arkadaslar AVG Ilk testte 8, 2. testte 9, 3. testte yani bu testte 10 birakti.

Eki Görüntüle 2186977

MalwareBytes sadece indirdigim Process Hacker'i buldu onun haricinde virus bulamadi.
O zaman aslında demek ki virüsü siliyor ama alarm vermiyor. Yani AVG bu testte hiç virüs kaçırmadı. İsterseniz AVG ile de yapın.

Eki Görüntüle 2186941arkadaşlar AVG Ilk testte 8, 2. testte 9, 3. testte yani bu testte 10 birakti.

K12 Insight yazan islem virus bu arada, yeniden baslatip MBAM ile taratip sonuclari atacağım.

Ben anlamadim nasıl her seferinde kacirdigi virus sayisi artiyor?

Eki Görüntüle 2186977

Malwarebytes sadece indirdigim Process Hacker'i buldu onun haricinde virus bulamadi.

Ya anlamadım K12 insight gitti mi? AVG ile derin tarama yapın bir.

Eki Görüntüle 2186977

Büyük ihtimalle virüsü kaçırdıktan sonra siliyor hocam.

Bende onu anlayamadim. Farklı virüsler mi kullanıyorsunuz? Bu arada tam tarama yapıp sonrasında görev yöneticisine bakar misiniz?
Hayir.

Ya anlamadım K12 insight gitti mi? AVG ile derin tarama yapın bir.
Yeniden baslattigimda gitti ama alarm vermedi AVG.

Büyük ihtimalle virüsü kaçırdıktan sonra siliyor hocam.
Alarm vermesi lazim.

O zaman aslında demek ki virüsü siliyor ama alarm vermiyor. Yani AVG bu testte hiç virüs kaçırmadı. İsterseniz AVG ile de yapın.
MBAM'da bulamamis olabilir, AVG ile deep scan yapip silecegim sanal makineyi.

Hayir.

Yeniden baslattigimda gitti ama alarm vermedi AVG.

Alarm vermesi lazim.

MBAM'da bulamamis olabilir, AVG ile Deep scan yapip silecegim sanal makineyi.

Bence de bu arada büyük ihtimalle AVG alarm verdi ama fark etmediniz, yoksa nasıl gidecek hocam. Belki de disinfection etmesi için yeniden başlatması gerekiyordu ama en azından Kaspersky gibi bilgisayarı çöplüğe çevirmedi ve görünüşe göre sistemde hiç virüs yok bence AVG bu testte hiç virüs kaçırmadı.

bence AVG bu testte hiç virüs kaçırmadı.
Imkansiz, AVG'nin Comodo'ya donusmesi gerek, yuksek ihtimalle bazilari phising virusuydu sisteme pek bulasmayan virusler. Yeni malware samples bulacagiz arkadasimla 6 ay icinde, sonuclar daha net olur o zaman.

Ya da sistemde acik birakiyo sadece bence bazi virusler.

Imkansiz, AVG'nin Comodo'ya donusmesi gerek, yuksek ihtimalle bazilari phising virusuydu sisteme pek bulasmayan virusler. Yeni malware samples bulacagiz arkadasimla 6 ay icinde, sonuclar daha net olur o zaman.

Ya da sistemde acik birakiyo sadece bence bazi virusler.
Hocam davranış kalkanı ile silmiş olabilir hayır MBAM algılamıyorsa bırakması imkansıza yakın benim gözümde. İşlemlere bakın zararlı varsa söylersiniz bir deep scan yaparsınız AVG'den. Hayır bazılarında tehdit engellendi bazılarında tehdit silindi yazıyor programda. Agresif moddaydı değil mi hocam AVG?

1714851736785.png

Deep scan'da da bi sey cikmadi. O zaman aktif virus yok.

Gorev yoneticisinden de baktigimda supheli bi sey yok.

Bu arada Kaspersky'a biraz elestiri yapmak istiyorum;

Arkadas 2024 yilinda halen daha 2015-2016 virus temizleme yontemlerini kullanmak nedir? Halen daha restart istiyor aktif bile olmayan virusler icin, bir de restart attigimda hepsi silinse keske, sadece restart istedigi virusu siliyor sonra bir daha restart istiyor baska virus icin. Yavas olmasi da cabasi.

Hocam davranış kalkanı ile silmiş olabilir hayır MBAM algılamıyorsa bırakması imkansıza yakın benim gözümde. İşlemlere bakın zararlı varsa söylersiniz bir deep scan yaparsınız AVG'den. Hayır bazılarında tehdit engellendi bazılarında tehdit silindi yazıyor programda. Agresif moddaydı değil mi hocam AVG?
Tabii ki.

Eki Görüntüle 2186987

Deep Scan'da da bir şey cikmadi. O zaman aktif virus yok.

Görev Yöneticisi'nden de baktigimda supheli bir şey yok.

Bu arada Kaspersky'a biraz elestiri yapmak istiyorum;

Arkadas 2024 yilinda halen daha 2015-2016 virus temizleme yontemlerini kullanmak nedir? Halen daha restart istiyor aktif bile olmayan virusler icin, bir de restart attigimda hepsi silinse keske, sadece restart istedigi virusu siliyor sonra bir daha restart istiyor baska virus icin. Yavas olmasi da cabasi.

Tabii ki.

Harbiden hocam, bu testten sonra Kaspersky'ın benim gözümde yeri kalmadı AVG daha iyi Kaspersky'dan Kaspersky direkt mining virüsünün kaynağını bulamadığından virüs sürekli kendini kopyalayıp durdu o da silemedi hayır bari kopyaladıklarını silse yine iyi onları da silemiyor.

İlla restart atmanıza gerek yok. Yeniden başlatmadan da silebilirsiniz problem olmaz. Yine de yeniden başlatma gerekiyor ise bunu size bildiriyor "nesne yeniden başlatmada silinecek" diye. Ek olarak ayarlardan gelişmiş temizleme özelliğini devre dışı bırakabiliyorsunuz.
Ek Açıklama 2024-05-04 224819.png

Kaspersky direkt mining virüsünün kaynağını bulamadığından virüs sürekli kendini kopyalayıp durdu o da silemedi hayır bari kopyaladıklarını silse yine iyi onları da silemiyor.
Kaspersky test edildiği zaman sistemde aktif zararlı yoktu virüs kendini nasıl kopyalasın?

Yeni konular

Geri
Yukarı