1399 Virus ile gerçek zamanlı koruma testi

Merhaba, Onceki konudan @Fıratt_To @Sanbekliyor @Noch Arkadaslarimiz benden antiviruslerin gercek zamanli korumalarini test etmemi istemislerdi, Iste sonuclar;

Bu test icin 1399 virus ve kendi yazdigimiz programi kullandim, Virusleri aciyo acilmamissa antivirus engellemis sayiyor ne kadar engellerse o kadar engelleme orani artiyor. Bahsi gecen dosyalari paylasamayacagim cunku onceki konularda virus dosyasini suprizbozan icinde ve sifreli sekilde paylastigimda moderatorler silmisti, yasak herhalde.

Onceki konular:

Arada MalwareBytes var antivirus degil ama olsun;

Kod:
Avg-Avast free 8 virus kacirdi engelleme orani 99.42%
Avira free anti-virus sinifda kaldi
Norton AntiVirus 6 virus kacirdi engelleme orani 99.57%
Comodo Internet Security 0 virus kacirdi engelleme orani 100%
Kaspersky Plus 19 virus kacirdi engelleme orani 98.64%
Bitdefender Total Security 7 virus kacirdi engelleme orani 99.49%
Eset Smart Security Premium 11 virus kacirdi engelleme orani 99.21%
Panda Premium 2 virus kacirdi engelleme orani 99.85%
MalwareBytes Anti-Malware Premium 9 virus kacirdi engelleme orani 99.35%

AVG, Free surum olmasina ragmen gayet basarili bir is cikardi, Neden AVG'yi free olarak kurdugumu sorarsaniz deneme surumunu bir turlu baslatamadik kart falan kabul etmedi, Avira`da da ayni sorunu yasadik. AVG'yi tekrar test edebilirim yakin bir zamanda, en ust versiyonunu.

Avira, Rezalet, virusleri o kadar kaciriyordu ki daha %15deyken 8 virus kacirdi bile ve kacirdigi virusler, virusleri test ettigimiz programi kapattigi icin teste devam edemedik.

Norton, AVG Free surumde cok yaklasti Norton'a, daha fazla engellemesini beklerdim parali olmasina karsin, ama fena degil cogu programi gerisinde birakti yine de. AVG eger parali surumde de Norton'u gecemezse daha da iyi bir konuma sahip olacak benim gozumde Norton. Fiyat Performans acisindan hala en iyisi ama.

Comodo, bu testin kesin kazanani, %100 engelleme orani yaparak listedeki her antivirusu alt etti. Besin zincirinin en tepesinde diyebiliriz. Inanmayanlar olacaktir o yuzden ekran goruntusu de aldim paylasacagim. Kullanmayi bilirseniz en iyi virus programi, tartismasiz.

Kaspersky, Benim gozumde sinifta kaldi. Listede en cok virus kaciran anti-virus programi, oyle ki engelledigi solucan virusunun System32 klasorune girmesine engel olamadi, virus mitoz bolunme yapti resmen System32'de, Kaspersky'de halen soruyor bana onarayim mi sileyim mi diye, Arkadas virus sistem dosyalarina kadar girmis silsene direkt. Inanmayanlar olursa diye virusun System32'ye girdigine dair ekran goruntuleri aldim.

Bitdefender, Fiyat performansi kotu, engelleme orani acisindan fena degil ama yine Norton'u gecemedi, Guncellenme sirasinda %80'de 15 dk takili kalmasi sinir etti

Panda, Bu bizi gercekten cok sasirtti, Comodo'ya en yakin virus programi oldu 99.85% engelleme oraniyla, bunun nedeninin ben "Application Control" ozelliginden oldugunu dusunuyorum, Comodo'daki HIPS gibi calisiyor, Sezgisel. Eger kullanacak olursaniz o ozelligi kesinlikle acmalisiniz, ha Comodo gibi ugrastirir mi bilemiyorum kullanmadim. F/P Oranina siz karar verin, Comodo bedava versiyonu varken bunu kullanmazdim eger Comodo gibi ugrastiriyorsa.

Eset, kotu degil, Guncellenmesi yavas surdu, F/P Orani kotu, degmez bile o paraya, Ama cok kotu degil engelleme orani.

MalwareBytes, F/P Kotu, engelleme orani anti-malware'ya gore cok iyi. Ama verilen paraya degmez.

Tum anti-virus programlari guncellenerek ve hassaslik ayari olanlarda agresif modda test edilmistir, Sadece Comodo HIPS agresife alinmadi cunku o ayarda Windows islemlerine bile saldiriyor kullandigimdan biliyorum. (Agresif olmasa ne olacak %100 aldi adam :D)

Burada hic bir antivirus programini kayirma, kotuleme yapmadim olani soyluyorum, Tabii ki birinin bulamadigini digeri bulabilir, ancak bu test sonucu size guzel bir fikir verebilir hangisini sececeginize dair.

Sahsen onerilerim:

Param yok ve ugrasmak istemiyorum fazla diyorsaniz AVG Free

Param var ve ugrassmak istemiyorum fazla diyorsaniz: Norton

Param yok ve bilgim fazla, ugrasabilirim diyorsaniz: Comodo

Teste gore en iyi ilk 3;

Comodo, Panda, Norton.

Bu arada bazi gorsellerde program ismi sansurlu, Biz programi yaparken komik olsun diye bazi seyler yazmistik duzelttik sonra.

@Fıratt_To Hocam bu teste yorumunuzu cok merak ediyorum.

Dosya Ekleri

• kaspersky.jpg
    kaspersky.jpg
    126,2 KB · Görüntüleme: 188
  • kaspersky2.jpg
    kaspersky2.jpg
    67,8 KB · Görüntüleme: 179
  • kaspersky3.jpeg
    kaspersky3.jpeg
    271,3 KB · Görüntüleme: 177
  • panda.jpeg
    panda.jpeg
    162,6 KB · Görüntüleme: 186
  • comodoss.png
    comodoss.png
    661,9 KB · Görüntüleme: 194
Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 2182109Eki Görüntüle 2182110

@Dr. Wells Hocam wiki'de şöyle yazıyor. Sitelerinde de böyle yazıyor. Fotoğraflara bir bakın.

"Arada MalwareBytes var antivirus degil ama olsun." Böyle yazmışsınız.

Hangisi doğru bilemedim. Bir fikriniz var mı bu konuda? Reddit'te vesaire de gördüm AV olmadığını söylüyorlar ama internetteki kaynaklarda AV olarak da geçiyor.
Oncelikle free versiyonu kesinlikle antivirus degil, Antivirus olmasi icin minimum gereksinim gercek zamanli korumasi olmasi. Premium versiyona bi sey diyemeyecegim sitelerinde ne yaziyorsa odur. Fakat fiyatina degmez.

Test için teşekkürler, emeğinize sağlık üstadım.
Ne demek hocam sorun yok. Dusuncenizi soyleyebilir misiniz test hakkinda?

Son düzenleme:
Hocam Norton ve BitDefender fiyatları aynı olsaydı hangisini seçerdiniz?

Norton testte daha iyi orana sahip. Norton'u secerdim. Zaten su an BitDefender kesinlikle almam cunku Norton daha iyi koruyor ve cok daha ucuz. Ayrıyeten Norton kullanıyorum su an.

Son düzenleyen: Moderatör:
Norton testte daha iyi orana sahip. Norton'u secerdim. Zaten su an BitDefender kesinlikle almam cunku Norton daha iyi koruyor ve cok daha ucuz. Ayrıyeten Norton kullanıyorum su an.
Hocam solucan virüsü diye bir şey var galiba, sanırım modemi etkiliyor. Bu tarz bir virüsü antivirüs daha mı zor engelliyor? Yani antivirüsüne göre değişir herhalde ama bu tarz virüsler daha mı zorlu oluyor?

Hocam solucan virüsü diye bir şey var galiba, sanırım modemi etkiliyor. Bu tarz bir virüsü antivirüs daha mı zor engelliyor? Yani antivirüsüne göre değişir herhalde ama bu tarz virüsler daha mı zorlu oluyor?
Modemi etkilemesi virusden viruse degisir, modemi etkileyen ilk defa duydum, Solucan virusu bilgisayarda cogalan her tarafa yayilan, viruse gore de dosyalara bile bulasan var, Evet bulasinca anti-virusun temizlemekte en zorlandigi viruslerden biri, Kaynagini silmesi lazim ondan sonra olusturdugu dosyalari silmesi lazim, bulasan dosyalari da temizleyip onarmasi lazim (bu cogunlukla basarisiz oluyor), Ama sorun su ki diger antivirusler solucan virusunu engelleyip durdurmasina ragmen Kaspersky engelledi ama durduramadi.

Vallahi ne yalan söyleyeyim AVG'yi övmene şaşırdım ve Kaspersky için söylediklerinde bir o kadar şaşırttı. Emeğine sağlık. Comodo konusunda bilgin varsa kullan demişsin, onu biraz daha açar mısın?
Sagolun, Comodo biraz agresif, normal modda bile olmadik seylere saldirabiliyor, Mesela Comodo Firewall, AnyDesk'i engelliyor birine baglanmamizi falan. Ugrastirabilir biraz sinir ettiydi ama cok guzel koruyo yalan yok. Biraz bilgi de lazim ayarlamak icin.

Su an AVG Internet Security'i test ediyoruz sonucu yazarim birazdan.

1714431413941.png

Arkadaslar Free ile bir farki yok hatta burada daha fazla kacirdi nedense anlayamadim. Engelleme orani 99.35%, 9 Virus kacirdi.

Son düzenleme:
Açıkçası listede 1. sırada Kaspersky olmasını bekliyordum. Gerek veritabanı olsun, sezgisel tespit olsun, bulut koruması vs. üst seviyede bir güvenlik yazılımıydı. Yaklaşık 7 yıldır Kaspersky kullanıyorum. Hiçbir zaman beni üzmemişti. AV-C sitesinde çok iyi sonuçlar çıkardığı testlerden direkt anlaşılıyordu.

Norton’un ise çok köklü ve kaliteli bir firma olduğunu biliyoruz ancak FP oranı yüksek olduğu için sürekli önermiyorduk. Yine de zaman geçtikçe bu sorunu çözeceklerinden adım gibi eminim.

Bitdefender’ın çok yüksek ihtimalle 2. sırada olacağını düşünmüştüm. Bitdefender her zaman benim gözümde virüs tespit ve silme işlemlerini en hızlı yapan güvenlik yazılımıdır.

Elinize emeğinize sağlık @Dr. Wells
Bizi kırmayıp zahmet ederek bu testi yaptığınız için çok teşekkürler.

Açıkçası listede 1. sırada Kaspersky olmasını bekliyordum. Gerek veritabanı olsun, sezgisel tespit olsun, bulut koruması vs. üst seviyede bir güvenlik yazılımıydı. Yaklaşık 7 yıldır Kaspersky kullanıyorum. Hiçbir zaman beni üzmemişti. AV-C sitesinde çok iyi sonuçlar çıkardığı testlerden direkt anlaşılıyordu.

Norton’un ise çok köklü ve kaliteli bir firma olduğunu biliyoruz ancak FP oranı yüksek olduğu için sürekli önermiyorduk. Yine de zaman geçtikçe bu sorunu çözeceklerinden adım gibi eminim.

Bitdefender’ın çok yüksek ihtimalle 2. sırada olacağını düşünmüştüm. Bitdefender her zaman benim gözümde virüs tespit ve silme işlemlerini en hızlı yapan güvenlik yazılımıdır.

Elinize emeğinize sağlık @Dr. Wells
Bizi kırmayıp zahmet ederek bu testi yaptığınız için çok teşekkürler.
Aslinda Panda'yi "Application Control" olmadan denedim 31 virus kacirmisti. Buna gore Comodo 1 Norton 2 Bitdefender 3 oluyor. Ama Panda'nin' calisma stilini Comodo gibi yapmislar. Sorun su ki bu Application Control ne kadar iyi calisiyor? Her bilinmeyen uygulamayi engelleyecekse cok da iyi degil sanki. Panda Kullanan arkadaslar yazarsa buraya bilgi kaynagi olur. Onun disinda Comodo'nun kazanmasi kacinilmazdi, HIPS Ile Auto-containment ozellikleri yazilimi cok iyi inceliyor. Ama biraz dikkatli olmak lazim kullanirken.

"Norton'un FP Orani yuksek oldugu icin surekli onermiyorduk" Ne demek biraz acar misiniz? F/P Yuksekse bu demek oluyor ki urun verdigin paraya esdeger ya da daha fazla performans sunuyor demek. Neden oyle dediniz ki?

Geri
Yukarı