14.000-15.000 TL arası sistem önerisi

Arkadaşlar zaten 2060 Super almayı düşünüyorum RX 5700XT daha performanslı olabilir eskiye göre yazılımsal sorunlarını büyük ölçüde gidermiş de olabilir ama bir sorun çıkmıcağını garanti etmiyor başım ağrısın da istemiyorum NVİDİA devam.

Sıvı soğutmayı biraz da görsellik için istemiştim açıkcası.Soğutmadan kısıp işlemciyi 3600XT yapsam nasıl olur?
3600X ile 3600XT fiyat farkı ve oyunlardaki FPS farkına bakmalı. 3600X yerine 3600XT'ye geçmektense 3700X'e geçmek daha iyi olur. 6 çekirdekten 8 çekirdeğe geçmek daha uzun vadeli olur diye düşünüyorum.
Sistemimde 9600K ile RTX 2070 kullanıyorum. 1080P'de BF5, COD, R6 SIEGE, az da olsa Pubg oynuyorum. Darboğaz yaşamadım.
3600X veya 3600XT de kesinlikle üzmez.

3600X ile 3600XT fiyat farkı ve oyunlardaki FPS farkına bakmalı. 3600X yerine 3600XT'ye geçmektense 3700X'e geçmek daha iyi olur. 6 çekirdekten 8 çekirdeğe geçmek daha uzun vadeli olur diye düşünüyorum.
Sistemimde 9600K ile RTX 2070 kullanıyorum. 1080P'de BF5, COD, R6 SIEGE, az da olsa Pubg oynuyorum. Darboğaz yaşamadım.
3600X veya 3600XT de kesinlikle üzmez.
Sistemin son hali bu şekilde anakartı Wİ-Fİ modeliyle değiştirdim ve HDD yerine SATA SSD ekledim
Güç kaynağı kaliteli mi bu sisteme yeter mi
Ramleri CL16 almalı mıyım
Soğutucu iyi soğutur mu

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    147,9 KB · Görüntüleme: 39
  • 2.jpg
    2.jpg
    148,3 KB · Görüntüleme: 36
  • 3.jpg
    3.jpg
    149,2 KB · Görüntüleme: 27
Kulaklıkta Cooler Master güzel işler yapıyor. Bir bak istersen. 3.5 MM jack yerine USB arabirimli kulaklıkları öneririm. Zira her anakart ve anakart yazılımı jack çıkılıyla iyi performans veremez.
Fare kişisel tercih, elinizin ergonomi alışkanlığı işi.
Klavyede full anti ghosting gibi teknolojiler çok işe yarıyor. Mekanik klavye kullanıyorum ( aslında bendeki mekanik sayılmaz, kızılötesi tuş anahtar algılamalı bir tasarım, Razer Huntsman ile aynı) ama bahsettiğim özellik daha önemli.
Soğutmada eğer overclock yapmayacaksanız MSI Core Frozr S veya dengi ürünler işinizi fazlasıyla görür.
Bütçen fazlaysa fiyata göre ucuzdan pahalıya (bildiğim kadarıyla) kulaklık önerilerim:
Razer Kraken Tourment Edition, Hyperx Cloud Alpha S = Logitech Pro X

Kulaklıkta Cooler Master güzel işler yapıyor. Bir bak istersen. 3.5 MM jack yerine USB arabirimli kulaklıkları öneririm. Zira her anakart ve anakart yazılımı jack çıkılıyla iyi performans veremez.
Fare kişisel tercih, elinizin ergonomi alışkanlığı işi.
Klavyede full anti ghosting gibi teknolojiler çok işe yarıyor. Mekanik klavye kullanıyorum ( aslında bendeki mekanik sayılmaz, kızılötesi tuş anahtar algılamalı bir tasarım, Razer Huntsman ile aynı) ama bahsettiğim özellik daha önemli.
Soğutmada eğer overclock yapmayacaksanız MSI Core Frozr S veya dengi ürünler işinizi fazlasıyla görür.
Bütçen fazlaysa fiyata göre ucuzdan pahalıya (bildiğim kadarıyla) kulaklık önerilerim:
Razer Kraken Tourment Edition, Hyperx Cloud Alpha S = Logitech Pro X
Aradığım cevabı bulamadım ama yine de teşekkür ederim yorumunuz için

Sistemin son hali bu şekilde anakartı Wİ-Fİ modeliyle değiştirdim ve HDD yerine SATA SSD ekledim
Güç kaynağı kaliteli mi bu sisteme yeter mi
Ramleri CL16 almalı mıyım
Soğutucu iyi soğutur mu
240 GB SSD + 1 TB HDD kullanıyorum. Arşiv için 500 GB yetersiz gelebilir.
Güç kaynağı iyi göründü bana.
RAM 'de 3200 MHZ'de CL18 kabul edilemezken frekans arttıkça düşük CL değerlere ulaşmak zorlaşıyor.
Soğutucu konusunda ürün yorumlarına bakmak lazım.

3700X-B550-2070S Full RGB sistem 13 bin lira.
Pc Toplama Sihirbazı
Stok soğutucusunun performansından şüpheniz olmasın overclock yapılmadığı sürece iyi hava alan bir kasayla rahat rahat kullanılıyor render bile alırsınız 75 derece altında bir değer ile.
SSD'yi 500 GB (SATA veya NVME M2) yapıp arşiv içn 1 TB HDD kullanmanı öneririm. Günümüzde oyunlar çok yer kaplıyor.

Benim önerin ise şu şekilde olup başka sitelerde daha uyguna bulunabilir ve anakartın sitesinden RAM uyumuna bakmadım:

Overclock yapılmayacağını düşündüğümden stock soğutucu gayet yeterli kanısındayım.
SSD konusunda ise 3D NAND kullanan modeller stabil olduklarından bu modeli seçtim, Samsung kraldır ama bu işte.
RTX serisi az ısındığından uygun fiyatlı Ventus kart bile oyunlarda en fazla 70'li dereceleri görür. MSI Afterburner ile fan profiline müdahale ederek %80 fan hızıyla 60'lı derecelere çekilebilir.
Klavye konusunda tüm tuşlar anti ghosting özellikli herhangi bir klavye seçilebilir, öylesine seçtim.
Fare konusu kişisel tercih, el alışkanlığınız önemli.
Kulaklık ise fiyatının hakkını verir. Youtube'da Türkçe incelemelere bir bakın derim.
Monitör ise IPS olmasından renkler çok canlı olup farklı görüş açılarında renkler bozulmuyor. İçinden Displayport kablo çıkıyor diye biliyorum. Freesync özellikli ama Displayport kablosu ile Nvidia Gsync çalışıyor. 1 MS tepki süresi var ama birçok monitörde olduğu gibi 1 MS modunda görünütüde ghosting arttığından pek kullanan olmaz. 1 MS GTG değerini verip de ghostingi artmayan modeller çok çok pahalı.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı