14-15000 TL'ye 3060 Ti alınmalı mı?

Night Fury

Kilopat
Makaleler
1
Yer
izmir
3060 Ti için yeni GPU ile stokların yenileneceği söyleniyor. Sizce beklenmeli mi yoksa bu fiyata TR'den alınmalı mı? Fiyatı düşebilir mi? Amazon Japonya gibi yerlerden ucuza almaya çalışmalı mıyım yoksa direkt bu fiyatı hak eder mi? RTX 4000 beklemek mantıklı mı? 4K monitörde kullanacağım dolayısıyla daha bile güçlü bir grafik kartına hayır diyemem. Bolca sorum var birkaç yılda bir ekran kartı değiştiriyorum ve doğru karar vermek istiyorum şimdiden teşekkürler.

4K monitör için bu bütçede pek uygun kart yok. 8 GB VRAM kafadan yetersiz, kas gücüne hiç girmiyorum. RTX 3080, 6800 XT veya dengi 4000 serisini beklemek daha mantıklı olur.

Bütçeyi 20K civarına çıkarabiliyorsan 4K için en iyi bu alınır Amazon Japonya'dan.

3060 Ti için yeni GPU ile stokların yenileneceği söyleniyor. Sizce beklenmeli mi yoksa bu fiyata TR'den alınmalı mı? Fiyatı düşebilir mi? Amazon Japonya gibi yerlerden ucuza almaya çalışmalı mıyım yoksa direkt bu fiyatı hak eder mi? RTX 4000 beklemek mantıklı mı? 4K monitörde kullanacağım dolayısıyla daha bile güçlü bir grafik kartına hayır diyemem. Bolca sorum var birkaç yılda bir ekran kartı değiştiriyorum ve doğru karar vermek istiyorum şimdiden teşekkürler.

RTX 3070 Ti ve 1 TB SSD 16500 TL bunada bakılabilir.

Benim tek korkum fiyatların daha da artması ve alınamayacak seviyeye gelmeleri. Ultra ayarda oynama takıntım yok. Ve baktığım testler kadarıyla birkaç ayar kısarak 4K'da 60FPS oynatamadığı bir oyun yok 3060 Ti'ın. Cyberpunk, Control gibi oyunlarda ise DLSS (Balanced) yardımı ile yine High-Ultra arası 4K 60 oynana biliniyor. 2080 Super'dan oldukça üstün olup 2080 Ti'dan ise biraz daha geride ama yakın. 3090 bile DLSS olmadan 4K 60 oynatamıyor Cyberpunk'ı. Dolayısıyla biraz daha güçlü bir kart almak için ekstra 4-6 bin TL masraf yapmak, saçmalık gibi geliyor bana. Tabi sadece kendi fikrimi belirtiyorum.
RTX 3070 Ti ve 1 TB SSD 16500 TL bunada bakılabilir.
3070 Ti alırsam bir de PSU yenilemem gerekir. Sanırım çıkabileceğim maksimum 3070 olabilir.

@Night Fury 2022'de fiyatların yalnızca dolar kaynaklı artacağını düşünüyorum. Ekran kartı fiyatları şu anda durağan ve hafif aşağı ivmeli şekilde seyrediyor. MSRP fiyatlarına dönülmesi kısa vadede zor ama artma ihtimali de çok düşük.

4K için ben önceliğimi VRAM miktarına veririm, unutmadan 12 GB VRAM'li RTX 3060 Super'in ileride geleceğini de hatırlatırım bu 3060 Ti'dan çok daha iyi seçenek olacaktır. 2022'de çıkacak next-gen AAA oyunlar bile şimdiden 1080P'de 6 GB VRAM istiyorlar. 4K'da 10 GB'ı bile aşacaklardır.

@Night Fury 2022'de fiyatların yalnızca dolar kaynaklı artacağını düşünüyorum. Ekran kartı fiyatları şu anda durağan ve hafif aşağı ivmeli şekilde seyrediyor. MSRP fiyatlarına dönülmesi kısa vadede zor ama artma ihtimali de çok düşük.

4K için ben önceliğimi VRAM miktarına veririm, unutmadan 12 GB VRAM'li RTX 3060 Super'in ileride geleceğini de hatırlatırım bu 3060 Ti'dan çok daha iyi seçenek olacaktır. 2022'de çıkacak next-gen AAA oyunlar bile şimdiden 1080P'de 6 GB VRAM istiyorlar. 4K'da 10 GB'ı bile aşacaklardır.
NVIDIA çok saçmaladı bu sene. Eski nesil orta segment kartını (2060) 12GB Vram ile çıkarıyor ama yeni neslindeki 3060Ti kartını 8GB'da bırakıyor. 3070'de aynı, sanırım bu kartlarla 1440p'nin üzerine çıkmalarını istemiyor oyuncuların.
Newegg kombo ürünler satıyor geç saatlerde, takip ederseniz iyi bir kart düşürebilirsiniz.
3060 Ti + M2 NVME SSD 1TB 15K idi.
Evet her gün bakıyorum teşekkür ederim.

@Night Fury maalesef. AMD tarafında 6700 XT 12 GB VRAM'iyle bu boşluğu kapatabilecek yegane karttı ama 2K ve 4K performansı 3060 Ti ve 3070'e karşı inanılmaz dengesiz. Abisi RX 6800 (XT olmayan) çok iyi bir güç tüketimi, performans ve VRAM dengesine sahip olsa da piyasada uygun fiyata bulmak aşırı zor. 3070 Ti ise dalga geçer gibi yine 8 GB VRAM ile geldi. E 3050'de de 8 GB var, komik değil mi?

Sen sıfır, ikinci el ve yurtdışı bak. Bütçeni 15-16K yaparsan RX 6800 veya 3070 düşürebilirsin. Son çare 3060 Ti yoluna gir, iyi kötü idare eder. 4000 serisine ise daha çok var.

Yeni konular

Geri
Yukarı