14 watt bass ve 10 watt tiz amfi nasıl yapılır?

İsmail Evece

Picopat
Daha fazla  
Evimde creativin bir sbs A520 modeli vardı. Anakartı arızalıydı düzeltiyim derken kullanılamaz hale getirdim yanlış bir bağlantı yapmam sonucu. Bu ses sisteminin 14 watt subwooferi ve tiz hoparlörleri boşa çıktı. İnternetten MOSFET ile transistör ile amfi yapım videoları izledim hepsini uyguladım fakat hepsinde hoparlör ısınıyor ve sesi yükseltince ses anlaşılamaz şekilde iğrenç bir hal alıyor. Evde kendim nasıl amfi yapabilirim? Elimde çok sayıda direnç, diyor, kapasitör var bobin de.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternetten PCB ye yapılı bir şekilde detaylı filtrelemeli amfi devreleri var onlardan yapabilirsiniz. Ayrıca bence normal MOSFET veya transistör kullanmak yerine TDA kodlu MOSFET tipi amfi entegresi kullanılırsa daha iyi olacağını düşünüyorum. Lehimleme konusunda pertinaks veya PCB ye lehim yapabilirsiniz. Zannedersem sizin yaptığınız devre sadece transistör, kondansatör ve jak kablosundan oluşan bir devre. Bu tür devrelerde ses çok kaliteli olmuyor ve yanlış bilmiyorsam stereo olması için ikincil bir transistör daha kullanılması gerekiyor. Hoparlörün ısınması da muhtemelen devreyi beslediğiniz gerilimle alakalı. Bu tür basit devreler genelde 3-4V civarında kullanılması gerekiyor. Daha yüksek gerilimlerde kullanılırsa muhtemelen bir süre sonra hoparlörün ses bobini yanacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı