14 yaş 1.91 boy ile ileride NBA gidilir mi?

14 yaşındayım boyum 1 91 ve ayrıca basketbolu sıklıkla oynuyorum. Sizce bu yaştan sonra hala uzar mı boyum? Ayrıca dumble gibi şeyler de kaldırıyorum. Sizce ağırlık kaldırmayı bırakıp boyum uzadığında mı kaldırmaya başlamalıyım ve NBA gibi yerlere gidebilir miyim?

Boy uzaması yaşadığın yıl ile alakalı değil. Boy uzaması kemik yaşı ile alakalı. Kemik yaşın kendi yaşın ile dengeliyse boy atarsın fakat kemik yaşın 18 ise gelişimin yakında duracaktır demek. Doktora giderek konu ile ilgili bilgi alabilirsin.
Hedefin NBA olsun ancak evde yatarak veya amatör şekilde basketbol oynayarak bunu yapamazsın. Yaşıtların 8-9 yaşlarından beri altyapılarda oynadı ve şimdi çoğu Efes, Bahçeşehir gibi profesyonel takımlarında kariyerlerine devam ediyorlar. Deneyimleri senden oldukça yüksek. Bu sebepten ötürü 1 sene içerisinde rakiplerini elemezsen ne ülkemizde ne de dünyada bu işi yapamazsın.
17 yaşına kadar ağırlık antrenmanlarını doğru bulmuyorum. Vücudunun ihtiyacı olan tek ağırlık kendi ağırlığı. Kendi ağırlığını taşıyabiliyor, 30'dan aşağı şınav çekmiyorsan sorun yok. Kardiyo antrenmanları yapman sağlığın açısından daha mantıklı, vücudun açısından daha kalıcı olacaktır.

Yaşıtız ve boylarımız neredeyse aynı, (1.92'yim) NBA'e gitme mevzusu senin basketbola olan ilgin ve yeteneğine bağlı. Benim beden eğitimi öğretmenlerim sürekli "Basketbol oynasan iyi olur" dese de benim basketbol gibi sporlara pek bir ilgim yok o sebepten dolayı oynamıyorum, olay senin yetenek ve ilgine kalmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı