14 yaşında başlangıç seviyesi spor nasıl yapılır?

Ahmet06han

Hectopat
Makaleler
1
14 yaşındayım, kiloluyum daha önceden hiç spor yapmadım. Başlangıç seviyesi ne yapabilirim? Hem kilo verebilmek için spor yapmanın gerektiğini düşünüyorum. Ekmek yemeyide azaltacağım başta tavsiyeniz varsa söyleyebilirsiniz.

Sıklıkla bisiklete binmek, koşu yapmak veya futbol gibi sporlar yapabilirsin. Ben pek dışarı çıkmam diyorsan evde her gün mekik ve çekebiliyorsan şınav çekebilirsin.

Şekeri kes/azalt. Protein karbonhidrat yağ alımını dengeli tut az çok. Arkadaşlarında dediği gibi koşu bisiklet vs. iyi olur. Ayrıca evde yapılabilecek antrenmanlara bakabilirsin internetten.

Ne kadar?

Kaç mekik çekmeliyim. Şınavda zorlanırım ama denerşm
Ne kadarı boş verin, bir süreye bağlı tutmayın kendinizi. Sağlıklı az yağlı güzel bir kahvaltı yapın. Okula gidiyorsunuzdur, okuldan geldikten sonra yürüyüşe çıkın, yürürken arada bir koşun. Yorulduğunuzda bitirirsiniz.

Daha önce hiç spor yapmadıysan yavaş yavaş temponu arttır. Aniden zorlama kendini. Şınav çekemiyorsan çekebildiğin kadarını yapmaya çalış. O zamanla olur. Diyet yaparken ekmeği direk kesme, azaltarak devam et. Günde 1 ekmek yiyorsan 3 çeyrek, yarım, çeyrek olarak devam edebilirsin. Koşu yaparken 1 km ile başlayabilirsin. Önce ısınmak için yavaş koş yürüyüş hızının bir tık üstünde. Tükendiğin zaman durmadan önce yine 2-3dk temponu düşürdükten sonra durmalısın. Yani depar atıp tükendikten sonra dinlenmek için direk durma yavaş tempoda koş.
Bir de kimsenin ne dediğini umursama. Bu insanların hepsi aynı, kıskanç. Biri bir şey yapmaya çalışsa hep engel olmaya çalışırlar kendileri yapmadıkları için. Spor yapsan niye yapıyorsun kendini yorup eve geliyorsun derler ders çalışsan profesör mü olacan derler kumar oynasan kim kazandı sen kazanacaksın derler. Hep bir şey bulup seni eleştirirler hiçbirini önemseme.
Ayrıyeten barfiks çubuğu alıp evde barfiks çekebilirsiniz.

Teşekkürler hepinize dışarıda olan tavsiyelerini tatile girdiğimiz zaman başlayacağım sınavlarım olduğu için.

Yeni konular

Geri
Yukarı