14000 TL Twich için sistem önerisi

Mito_26

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Eskişehir
Hepinize merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. 14 bin TL bütçem var. Eylül ayından sonra yayıncı sistemi toplamaya başlayacağım, tüm ekipmanlar dahil. Gönlüm Intel ve NVIDIA ikilisinden yana ama sizin deneyiminiz ve tecrübeniz çok daha fazla. Sisteme alacağım monitör 32 ya da 34 inç olması önemli render alırken geniş zaman çizelgesi görmek istiyorum. Evde 24 inç bir ekran daha var ondan yayın akışını vs. diğer işlemleri hallederim. Hepinize çok teşekkür ederim şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler. İşlemci tarafında amd 3700x veya 3800x almayı düşünebilirsiniz ki daha dün Recep ve Ali abinin 3700x vs intel i9-9900k karşılaştırmasını izledik ve o iki işlemcinin bile ne kadar kafa kafaya olduğunu gördük😀

Ekran kartı olarak da yine amd 5700 xt almayı düşüneblirsiniz. Eğer biraz araştırma yaparsanız performans açısından ne kadar güzel bir kart olduğunu görebilirsiniz(2070 Super ve 2080 ile yarışıyor). Ve yine 2 saat önce Recep ve Ali abinin incelemesini de izleyebilirsiniz 😀

Ben sizi biraz daha amd tarafına çekmeye çalıştım 😁 Çünkü fiyat performans olarak gerçekten gördükleri değeri hak ettiklerini düşünüyorum.

Monitör olarak maalesef önerebileceğim bi monitör yok. Umarım bilgisi olan bi arakdaşımız yazar.

Bunların dışında doların durumu eylüle kadar belli olmadığı için tam bi sistem önerisi yapmak biraz eksik olur. Dediğim gibi ben sizin kafanıza birazcık amdyi yerleştirmeye çalıştım 😀. Çünkü intel ve nvidia her zaman daha iyi olarak görüldü(öyleydiler de) ama şu an amd ile çok daha ucuza aynı performasnları alabiliyorken gidip sırf kafamızdaki imaj yüzünden daha çok para vermeye gerek yok gibi 😀 . Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
İyi günler. İşlemci tarafında amd 3700x veya 3800x almayı düşünebilirsiniz ki daha dün Recep ve Ali abinin 3700x vs intel i9-9900k karşılaştırmasını izledik ve o iki işlemcinin bile ne kadar kafa kafaya olduğunu gördük😀

Ekran kartı olarak da yine amd 5700 xt almayı düşüneblirsiniz. Eğer biraz araştırma yaparsanız performans açısından ne kadar güzel bir kart olduğunu görebilirsiniz(2070 Super ve 2080 ile yarışıyor). Ve yine 2 saat önce Recep ve Ali abinin incelemesini de izleyebilirsiniz 😀

Ben sizi biraz daha amd tarafına çekmeye çalıştım 😁 Çünkü fiyat performans olarak gerçekten gördükleri değeri hak ettiklerini düşünüyorum.

Monitör olarak maalesef önerebileceğim bi monitör yok. Umarım bilgisi olan bi arakdaşımız yazar.

Bunların dışında doların durumu eylüle kadar belli olmadığı için tam bi sistem önerisi yapmak biraz eksik olur. Dediğim gibi ben sizin kafanıza birazcık amdyi yerleştirmeye çalıştım 😀. Çünkü intel ve nvidia her zaman daha iyi olarak görüldü(öyleydiler de) ama şu an amd ile çok daha ucuza aynı performasnları alabiliyorken gidip sırf kafamızdaki imaj yüzünden daha çok para vermeye gerek yok gibi 😀 . Teşekkür ederim

Öncelikle hoş geldiniz. Eylül sonrası toplayacaksanız şu andan fikir almanızın pek bir mantığı yok. O günde şartlar ne olucak ne ürünler olucak belli değil. Bunun yanında fiyatlarında ne durumda olacağı belli değil. Sistem almaya yakın bir zamanda konu açmanız daha iyi olacaktır.

İşlemci:
Ryzen 7 3700X işlemci 2510 TL

Ekran Kartı:
Gigabyte Aorus Extreme RTX 2070 4450 TL
Asus ROG Strix RTX 2070 4700TL

Anakart:
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming 1050 TL
MSI X570 (Sıvı soğutma hediyeli) 1900 TL

RAM
XPG D80 Spectrix Sıvı soğutmalı 3000 Mhz RAM 2x8GB 632 TL (duruma göre 32 GB yapılabilir)

Kasa:
Mag Vampiric 010 RGB kasa 450 TL Fiyat/performans
Cougar Gaming Kasa 1160 TL (şık, yayıncı ürünü)
Cougar Panzer S Kasa 640 TL (Şık-uygun fiyat)

PSU:
FSP, Sharkoon, SilverStone
700W 80+
800W 80+

Ryzen sistemlerde kritik bir husus var:
Alacağın anakartın sitesinden desteklenen RAM listesi var. O listedeki RAM'i almalısın ve Ryzen 3000 serisi işlemciler için önerilen RAM frkensı 3600 MHZ diye biliyorum.
Seçtiğin MSI anakart desteklenen RAM listesi:
Memory by RX-3X00 sekmesine bakmalısın
Bu listede var:

Ryzen sistemlerde kritik bir husus var:
Alacağın anakartın sitesinden desteklenen RAM listesi var. O listedeki RAM'i almalısın ve Ryzen 3000 serisi işlemciler için önerilen RAM frkensı 3600 MHZ diye biliyorum.
Seçtiğin MSI anakart desteklenen RAM listesi:
Memory by RX-3X00 sekmesine bakmalısın
Bu listede var:

Elimden çok sistem geçti. En az 4-5 tane topladım, bir o kadar da birlikte çalıştıklarımız oldu. Ama o listede yer alan ürünlerin seri numaralarının %100 tutarlılık gösterdiğine henüz şahit olmadım. 3600 öneriliyor olabilir ama istersen 2666 Mhz kullan. Pek de büyük sayılacak performans kaybı olmayacaktır. Bunun yerine 32GB 3000 ya da 3200 Mhz daha makul olur. Ayrıca Adata XPG Spectrixlerin 3000 serisi Ryzen'larla çalıştığını biliyorum :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı