144 Hz IPS monitör önerisi

Sistemim böyle. Yeni topladım, sadece monitör eksik kaldı. Tam Dell 2422HS alacakken bu mesajınızı gördüm. Ghosting az olsun baş ağrıtmasın renkleri de iyi olsun yeter. Tercihim IPS 144-180 Hz arası bir model. 7000 TL bütçem var
AOC'nin en çok tutulan modelinin stoku tükenmiş (24G2SPU).

1)Siz benim yerimde olsaydınız tercihiniz ne olurdu?
2) FreeSync monitörlerin NVIDIA kartlar ile çalıştığını fakat G-Sync ve adaptive kadar stabil olmadığını söyleyenler var. Eğer bu durum doğruysa FreeSync dışında bir monitör önerirseniz sevinirim.

Ghosting IPS panellerde düşük seviyede oluyor. Baş ağrıtma meselesi tuhaf bir konudur ama doğrudur. Bünyeden bünyeye ve alışkanlığa göre değişiyor bu durum. Bu yüzden buna yorumum olmaz. Parlaklık fazla gelirse kısarsınız ya da mavi ışık koruyucu ayarı Full açarsınız.

FreeSync NVIDIA'da çalışıyor ama çok stabil olmadığı eleştirisi doğrudur. Fakat monitör NVIDIA'dan komplike uyum aldıysa sorun olmuyor.
Bütçene göre sevilen bir monitör olan HP'yi tavsiye ederim.
HP 25i

Ghosting IPS panellerde düşük seviyede oluyor. Baş ağrıtma meselesi tuhaf bir konudur ama doğrudur. Bünyeden bünyeye ve alışkanlığa göre değişiyor bu durum. Bu yüzden buna yorumum olmaz. Parlaklık fazla gelirse kısarsınız ya da mavi ışık koruyucu ayarı Full açarsınız.

FreeSync NVIDIA'da çalışıyor ama çok stabil olmadığı eleştirisi doğrudur. Fakat monitör NVIDIA'dan komplike uyum aldıysa sorun olmuyor.
HP 25i
Sağolun hocam. Araştırmaktan bıktım alıyorum

HP 25i
Hocam özür dileyerek düzeltiyorum. Cahilliğime verin, Tavsiye ettiğiniz monitör freesync premium pro diye geçiyor. Nvidia ekran kartıyla kullanacağım ben?? Ayrı bir arayüzden uyumlamak mı gerekiyor? Görüntü yırtılmaları olma riskini minimize etmek istiyorum.

“ NVIDIA’dan komplike uyum aldıysa sorun olmuyor “ cümlenizi anlayamadım. Bu ekran kartı g-sync olmasa da nvidia kartla yırtılma problemi yaşamam mı diyorsunuz? @Saint Lucia

Son düzenleme:
Ayrı bir arayüzden uyumlamak mı gerekiyor? Görüntü yırtılmaları olma riskini minimize etmek istiyorum.

G-Sync modüllü monitör almadığın sürece (zaten bu bütçelere yok) arayüz uygulaman gerekiyor. Arayüz dediğimiz olay FreeSync ya da Adaptive Sync üzerinden G-Sync açmaktır.
Siz FreeSync üzerinden açılan G-Sync'in çok stabil olmuyor dediniz. Evet doğru dedim bende. Stabil oluyor ama FPS'yi absorde edemediği bir aralık olabiliyor.
Adaptive Sync ile açılan G-Sync'te hemen hemen aynı performansı sunuyor. Bundan başka şansınız zaten yok.

NVIDIA'dan komplike uyum aldıysa sorun olmuyor “ cümlenizi anlayamadım. Bu ekran kartı G-Sync olmasa da NVIDIA kartla yırtılma problemi yaşamam mı diyorsunuz?

NVIDIA ile çalışmışlar ve monitör resmi olarak komplike uyumun desteğini almış. Onu söylemek istedim. Siteden bakabilirsin. Bunu resmi olarak alması daha stabil çalıştığı anlamına gelir.

1707907244106.png

G-Sync modüllü monitör almadığın sürece (zaten bu bütçelere yok) arayüz uygulaman gerekiyor. Arayüz dediğimiz olay FreeSync ya da Adaptive Sync üzerinden G-Sync açmaktır.
Siz FreeSync üzerinden açılan G-Sync'in çok stabil olmuyor dediniz. Evet doğru dedim bende. Stabil oluyor ama FPS'yi absorde edemediği bir aralık olabiliyor.
Adaptive Sync ile açılan G-Sync'te hemen hemen aynı performansı sunuyor. Bundan başka şansınız zaten yok.

NVIDIA ile çalışmışlar ve monitör resmi olarak komplike uyumun desteğini almış. Onu söylemek istedim. Siteden bakabilirsin. Bunu resmi olarak alması daha stabil çalıştığı anlamına gelir.

Eki Görüntüle 2115940
Teşekkür ederim. İyi ki varsınız

@Saint Lucia ürün elime ulaştı ölü pixel veya ghosting sorunu yok onun dışında malzeme kalitesi Dell kadar olmasa da güzel ayrıca bu linkteki kablo ile laptopumun 2.1 HDMI çıkışından 165Hz alabildim. Ekstra olarak yapmam gereken başka bir test var mı?

@Saint Lucia ürün elime ulaştı ölü pixel veya ghosting sorunu yok onun dışında malzeme kalitesi Dell kadar olmasa da güzel ayrıca bu linkteki kablo ile laptopumun 2.1 HDMI çıkışından 165Hz alabildim. Ekstra olarak yapmam gereken başka bir test var mı?

Güzel kablo tercih etmişsin. Monitör de hayırlı olsun diyelim.
Renk ayarını zaten söylemiştim. Çok ayar kurcalamaya genel kullanımda gerek yok.
Bu çaptaki monitörlerin mesela HDR performansı çok canlı olmuyor. Duruma göre mesela açar kontrol edersiniz. Dinamik kontrast ayarı var. Film/dizi/video'larda iş görür bir ayardır. Siyahın kalitesini arttırıyor.

Geri
Yukarı