144 Hz Monitör Önerisi

Çözüm
G
Kardeşim öncelikle burada kesin ve kibirli cümleler kuran adamlardan uzak dur sen. Şimdilik en yaygın 3 çeşit panel var VA, TN, IPS. IPS panel aralarında en çok renk çeşitliliği olan panel çeşidi. Görüntü gerçekten çok güzeldir gerçeğe yakın ve canlıdır fakat 60FPS'e kadar keyif verir. Neden? Sebebi basit, hızlı görüntü geçişlerinde panel renkleri zamanında yetiştiremeyebiliyor. Bu da görüntünün çamur gibi olmasına sebep veriyor. Bu panel çeşidini video ve fotoğraf editörleri. Oyunda fazla gözü olmayan günlük kullanıcılara öneririz. TN panel tam tersine renk çeşitliliği çok düşüktür. Öyle ki ekrana baktığın zaman kendini 2000'lerde internet kafedeki monitörlere bakıyormuş gibi hissedersin. İşte bu az renk çeşitliliğinden dolayı hızlı görüntü geçişlerine kolay ayak uydurur. Daha net bir görüntü sunar. En büyük eksisi verdiği az çeşitlilikteki renklerdir. VA panel işte tam bu ikilinin ortasında yer alıyor dostum. Hem renk çeşitliliği tatmin edici seviyede ama IPS panel kadar değil hem de bu kadar çeşitli olmadığı için görüntü geçişlerinde geçiş hızı IPS panele göre daha yüksek. Fakat TN panel kadar değil. Ben tamda arkadaşın bahsettiği monitörü kullanıyorum. Çok fazla monitör kullandım. Bu monitörü gerçekten sevdim. Başarılı stabil şimdilik düzgün çalışıyor. Şöyle bir özet geçeyim.
Renk çeşitliliği: TN<VA<IPS
Görüntü Akışı Esnasında Netlik: IPS<VA<TN

Şimdi arkadaşlar sana kırk çeşit marka önerecekler. Panel üreticileri belli. Arkadaşların önerdiği üreticilerin çoğu panelleri aynı firmalardan alıyor. Sen alacakken şu yukarıda yazdığım şeyleri değerlendireceksin. Girip kaç Hz, kaç Ms, çözünürlüğü nedir? bunlara bakacaksın. Adı duyulduk düzgün bir marka olsun birde yeterli.
Madem hepsinde sorun yaşadınız niye tekrar tekrar VA panel alıyorsunuz? Şuan kullandığınız monitör yine VA panel.
Her marka aynıymış bu kanıya vardım zaten. Kendini profesyonel monitörcü ilan edenlerin va güzel va güzel kaçırma demeleri yüzünden. Sizin gibilerin yüzünden.

Her marka aynıymış bu kanıya vardım zaten. Kendini profesyonel monitörcü ilan edenlerin va güzel va güzel kaçırma demeleri yüzünden. Sizin gibilerin yüzünden.
Anladım, peki niye benim sizin yaşadığınız problemleri yaşamadığımı açıklayabilir misiniz? Tüm VA panelleri kötüleyecek kadar kızmışsınız anlıyorum fakat benim veya bizim gibilerin kullanıpta memnun kalanların ne suçu var onu anlayamadım?

Anladım, peki niye benim sizin yaşadığınız problemleri yaşamadığımı açıklayabilir misiniz? Tüm VA panelleri kötüleyecek kadar kızmışsınız anlıyorum fakat benim veya bizim gibilerin kullanıpta memnun kalanların ne suçu var onu anlayamadım?
Kullananlar kullanabilir kullanana neden sen kullanıyorsun demiyorum zaten. Kişiye göre farklılık gösterebilir kullanma amacı, kullanım şekli. Monitör alacakların dikkat etmesi gerekmelerini tavsiye ediyorum sadece.

Bir şey diyeceğim olmayacak. Hadi marka fanboyluğu yapıldı anladıkta. Üretim teknolojilerinin fanboyluğuna ilk defa rastlıyorum. Kardeşim sen 3-4 tane ürün aldın sorun yaşadın diye düynadaki bütün ürünlere bunu mal edemezsinki... Lüzumsuz algı yaratıyorsun yapma.

En son tartışılan Aoc C24G1 ve Msi Mag241c monitörlerden msi olan renk ve canlılık olarak övülmüş fakat birkaç yerde aoc'un siyah performansı daha üstün denilmiş. Bütün konuyu okudum fakat ikisi arasında halen kararsızım. Siyah performansı da benim için şahsen önemli bir unsur.

En son tartışılan Aoc C24G1 ve Msi Mag241c monitörlerden msi olan renk ve canlılık olarak övülmüş fakat birkaç yerde aoc'un siyah performansı daha üstün denilmiş. Bütün konuyu okudum fakat ikisi arasında halen kararsızım. Siyah performansı da benim için şahsen önemli bir unsur.
Dostum VA panellerin bikaç kronik denebilicek sorunu var. Ölü piksel çıkma olasılığı TN e göre daha yüksek. Işık sızması sorunu çok yaşanıyor. Bana göre güzel bir TN panel renk konusunda VA panele yaklaşabiliyor. İlk monitörüm Viewsonic VX2458-c-mhd VA panel curved modeliydi. Onu almaya gittiğimde incelerken yanında Asus MG248QR- VG258Q modeli vardı ve bu TN panel monitörlerin renkleri viewsonic in VA panel monitörüne göre daha canlı ve güzeldi ama bütçem düşük olduğu için alamadım. Demek istediğim TN panelin eskiden renkleri çok kötüydü ve insanların aklında öyle kalmış. Benim önerim VA alıcaksanız Samsung yada Msi, TN alırsanız Asus.

Dostum VA panellerin bikaç kronik denebilicek sorunu var. Ölü piksel çıkma olasılığı TN e göre daha yüksek. Işık sızması sorunu çok yaşanıyor. Bana göre güzel bir TN panel renk konusunda VA panele yaklaşabiliyor. İlk monitörüm Viewsonic VX2458-c-mhd VA panel curved modeliydi. Onu almaya gittiğimde incelerken yanında Asus MG248QR- VG258Q modeli vardı ve bu TN panel monitörlerin renkleri viewsonic in VA panel monitörüne göre daha canlı ve güzeldi ama bütçem düşük olduğu için alamadım. Demek istediğim TN panelin eskiden renkleri çok kötüydü ve insanların aklında öyle kalmış. Benim önerim VA alıcaksanız Samsung yada Msi, TN alırsanız Asus.
Ben de TN panel kullanıyorum ama renkler çok kötü siyah performansı oldukça bulanık o yüzden aslında VA panel düşünüyordum ama eğer dediğin gibiyse TN panelden devam da edilebilir. Benimkisi zaten eski sayılacak bir model ASUS VX238H

Ben de TN panel kullanıyorum ama renkler çok kötü siyah performansı oldukça bulanık o yüzden aslında VA panel düşünüyordum ama eğer dediğin gibiyse TN panelden devam da edilebilir. Benimkisi zaten eski sayılacak bir model ASUS VX238H
Biz burada kendi alışkanlık ve zevklerimize göre öneri yapabiliyoruz. Ben mesela viewsonic monitörle 2 kez aynı anda ışık sızması ve ölü piksel sorunu yaşadım ve 2 kez garantiye gitti sonuncuda iade talebim onaylandı. Bende bu hafta üzerine ekleyip Asus almayı düşünüyorum. Sana tavsiyem vatan a git genelde orda Samsung c24fg73, msi optix mag241c yada 241cr ve asus’ un vg yada mg modelleri gösteriliyor. Oraya gidip hepsini aynı anda incelemen en yararlısı olur. Ben veya başkası önerdi diye gidip TN veya VA panel alıp sorun yaşaman hoş olmaz.

Bugün MSI MAG241C monitörüm geldi. Daha önce ölü piksel yüzünden iki kere iade ettim, bu üç oldu. Bunda da problem olursa vazgeçeceğim bu monitörden. Şu anlık bir problem yok gibi. Olursa bu sefer Aoc 24G2U ya da Acer'ın yeni çıkan IPS monitörünü deneyeceğim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı