144 Hz monitör performans düşürür mü?

Daryl1dx

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi akşamlar arkadaşlar. Lenovo Ideapad L340 isimli bir laptop cihazım var. Bu cihazım için 144Hz monitör alsam performansı gözle görülür bir şekilde düşürür mü? Sistemim;

- NVIDIA GTX 1650.
- Intel i5 9300h.
- DDR4 16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum sen Hz olayını biraz yanlış anlamışsın. Senin bilgisayarının gücüne göre fps değeri ortaya çıkar. Standart monitör 60Hz görüntü sağlar. Yani bilgisayarın oyunlarda 60 fps veya 200 fps veriyorsa, monitörün en fazla 60Hz ekran yenilemesine sahip olduğu için max 60Hz gösterir. Yani 200 fps alıyorsan 140 fps'i çöpe gidiyor boşu boşuna pc'yi yormuş olursun. Eğer 144Hz monitörün varsa, sana 144Hz'e kadar yenileme sağlar. Bu senin bilgisayar performansını etkileyen bir şey değildir. Tam tersi bilgisayarının kaç fps veriyorsa o da o kadar hz gösterir.

Hocam o mantığı biliyorum da soruyu sorma şeklim biraz yanlış olmuş. Ama yine de cevabımı aldım ben. Herkese çok teşekkür ederim.

Düşürmez ama kartın kullanımı artar, daha fazla ısınır. Çektiği güç de yükselir. 5700'den örnek veriyorum 75 Hz'de 9-10 watt 165 Hz'de 35 watt kullanıyor. Eğer pilde kullanıyorsan şarjını çabuk yer.

Geri
Yukarı