144 Hz monitörde FPS'in 144'ün altına düşmesi

KaiZZen

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Gaming laptop almayı düşünüyorum ve 144 Hz ekranlı GTX 1650 Ti bir laptop buldum. Merak ettiğim şey, 60 FPS'ten 40-50'ye düştüğünde nasıl kasıyormuş gibi hissediyorsak 144'ten 110-120'ye düştüğünde aynı şey geçerli mi? Gözümüze kasma gibi gelir mi?

110-120 FPS'te çok fark etmiyorsun ama FPS 80-90 arasına düştüğü zaman sanki 30 FPS oynuyormuşsun hissi yaşatıyor açıkçası. AAA oyunları oynarken FPS'i sabitlemenizde yarar var o yüzden eğer 144 FPS alamıyorsanız.

Merhaba. Gaming laptop almayı düşünüyorum ve 144 Hz ekranlı GTX 1650 Ti bir laptop buldum. Merak ettiğim şey, 60 FPS'ten 40-50'ye düştüğünde nasıl kasıyormuş gibi hissediyorsak 144'ten 110-120'ye düştüğünde aynı şey geçerli mi? Gözümüze kasma gibi gelir mi?
Gelmez. Yani oynarken farkedemeszin. Kaydedip izlersen belki. 100+ fps de kasmayı oynarken hissetmen için sadece onu gözlemen lazım.

110-120 FPS'te çok fark etmiyorsun ama FPS 80-90 arasına düştüğü zaman sanki 30 FPS oynuyormuşsun hissi yaşatıyor açıkçası. AAA oyunları oynarken FPS'i sabitlemenizde yarar var o yüzden eğer 144 FPS alamıyorsanız.
Ben FPS 60 küsürlere düşene kadar kasma hissetmiyorum. 90FPS ile 144FPS bana oyunlarda aynı geliyor. Kişiden kişiye değişiyor herhalde.

Hocam iyi günler. 60 Hz en düşük model olduğundan dolayı 40 50 gibi düşüşler kastırmayı belli eder. 144 Hz daha yüksek bir sayı olduğundan dolayı elbette düşüşlerde bir fark olur. Ancak 60 Hz ekrandaki kadar belli olmaz. Kısacası eğer göz takıntın yoksa belli olmaz. En fazla birkaç süre 120 gibi hissedersin.

Dosya Ekleri

• fark.jpg
    fark.jpg
    38,8 KB · Görüntüleme: 100
Yukarıda bir arkadaş bahsetmiş, FPS 130-140'a düştüğünde fark edeceğini sanmıyorum, 70-80 FPS'e düştüğünde fark edersin. O da bir anlık olur, tabii oynadığın oyuna göre de değişebilir bu. Biraz da oynadığın oyunun optimizasyonu ile ilgili bir durum.

Arkadaş abartmış. 80-90 FPS alırken 30 FPS hissiyatı kesinlikle vermiyor. Veriyorsa da monitörü garantiye göndermekte fayda var. Kendi kişisel izlenimim: 72 FPS'ye genel akıcılık sınırı diyebiliriz. GTA 5, Witcher 3 gibi oyunlarda test ettim. 65 FPS ile 72 FPS arasında bile dikkat ederseniz farkı anlayabiliyorsunuz. Bunun nedenini tam olarak bilmiyorum ama 72, 144'ün yarısı olduğu için olabileceğini düşünüyorum. Zaten bazı oyunlarda V-Sync'i yarım açma seçeneği bulunuyor. Bu ayar seçildiğinde de FPS 72'ye, yani monitörün yenileme hızının yarısına sabitleniyor. Ama daha hızlı, Apex gibi oyunlarda 72 FPS bile yetmiyor. Benim kendi hissiyatım, en az 90 FPS aldıktan sonra tatminkar akıcılığı hissediyorum. Ve bence hızlı oyunlar 110-120 FPS sonrasında tam akıcı oluyor. Bu FPS'den sonra sadece ani FPS düşüşleri yaşanırsa takılmalar olur. Buda zaten normaldir. G-Sync veya FreeSync olmayan her monitörde, Hz değeri fark etmeksizin bu hissedilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı