144 Hz ve üzeri tazeleme hızlarında rakibi önceden görme

mahoni55555

Kilopat
Daha fazla  
Birçok kişiden duyuyorum 144 veya 240 monitörlü oyuncu geldi görmeden ölüyorum. Ölüyorum hatta adam ortada yok gibi bana çok komik gelen konuşmalara şahit oluyorum. Fakat benim karşıma gelen 144 Hz üzeri tazeleme hızlarına sahip oyuncularda böyle bir şeye asla denk gelmedim. 144 Hz ve üzeri tazeleme hızlarında gerçekten rakip oyuncuyu görme gibi bir avantaj sağlıyor mu? Sağlıyorsa bu avantaj kaç milisaniyedir? Gerçekten bilgisi olan bu konuyu kanıtlı biçimde anlatacak kişiler yazsın lütfen. Falanca videoyu falan örnek göstermesin.

Milisaniye ile olmaz. Ekranınızı daha hızlı yüklüyor gibi düşünün siz 60Hz oynuyorsanız sizde göreceksiniz ama sizin saniyede 60 kere gördüğünüz kareyi 144 kere görecek daha stabil bir vuruş yapabilir.

Uzun yıllar 60 Hz üzerinde oyun oynayıp 165 Hz geçiş yapan biri olarak bu daha önceden rakibi görme konusuna çok katılmıyorum. En azından ben öyle bir durum farketmedim. Ama görüntü tam anlamıyla daha "smooth" ve akıcı olduğundan özellikle FPS oyunlarında çok farkettirdiğini söyleyebilirim.

Her monitörün kendi input lagı üretim şeklinden dolayı bile biraz farklıdır, onun dışında cevabı siz kendiniz 1000'i aldığınız FPS'ye bölerek bulabilirsiniz. 60 Hz 60 fpz bir oyuncu 1000/60dan 16.6 milisaniye geç görür, 144 alan 6.9 milisaniye geç görür vesaire vesaire. Bu farklar çoğu zaman anlaşılmaz zaten kendi göz kas tepki sürelerimiz bundan daha fazla. En azından bu olay en yüksek kümeler hariç öyle işliyor. 5 milisaniye daha erken görmeyi fark etmek zaten pek mümkün değil. Ama görmektesiniz.

Evet o yüksek hızlı monitörlerde fark var. Ancak o hızlı monitör kullananlarının pek çoğunun içinde bir müzmin noob yattığı için oyunda farkını ortaya koyamıyor. Ayrıca bazı paneller input lag ve GtG/MPRT tepki süresi konusunda diğerlerinden geri kalıyor. Tüm bu değişkenleri düşündüğünüzde 60-144-240 Hz panel kıyaslama videolarında olduğu kadar fark ortaya çıkmıyor. Ancak daha önce birkaç kez "Ben seni görmedim bile. Nasıl vurdun a*k." şeklinde tepki aldığım oldu.

Evet o yüksek hızlı monitörlerde fark var. Ancak o hızlı monitör kullananlarının pek çoğunun içinde bir müzmin noob yattığı için oyunda farkını ortaya koyamıyor. Ayrıca bazı paneller input lag ve GtG/MPRT tepki süresi konusunda diğerlerinden geri kalıyor. Tüm bu değişkenleri düşündüğünüzde 60-144-240 Hz panel kıyaslama videolarında olduğu kadar fark ortaya çıkmıyor. Ancak daha önce birkaç kez "Ben seni görmedim bile. Nasıl vurdun a*k." şeklinde tepki aldığım oldu.
Beni görmeden nasıl vurdun tepkisi bana tamamen psikolojik geliyor işte. Yani abe adamda 240 var tabi vuramayız gibi.

Geri
Yukarı