1440p oyun için 8 GB vs 16 GB VRAM

Arkadaşlar merhaba, önümde iki seçenek var. Biri top class diyebileceğimiz sıfıra bulabileceğim 3070 Ti, diğer tarafta ise alabileceğim Radeon'un default diyebileceğimiz 7 aylık kutu fatura garantili 6800, 6800XT kartı var.
Benim kafama takılan şey 1440p oyunculukta 8 GB VRAM'ın geleceği ne kadar? Sizce bu durumda top class bir 3070 Ti mı default bulmakta biraz daha zorlanabileceğim 6800 veya 6800 XT 16 GB (ikinci el) mi? Yoksa “3070 Ti'ı al geç sıkıntı çekmezsin" mi dersiniz?

4 GB ölmek üzere 6 GB sıkıntı yaratmiyor 8 rahat 10 GB üstü üst düzey VRAM açısından.

Normalde benim ekran kartını değiştirme sebebim AMD'den Nvidia'ya geçmekti. Sonra ne olduysa oldu ben yine AMD bakmaya başladım :D. Bu arada güncel AMD Driverlarıyla ilgili bilgisi olan var mı? Yerine performans ve VRAM'dan vazgeçip Nvidia almaya değer mi?

Vereceğin fiyat önemli çünkü sıfır 3070 Ti 13K ya gördüm ama 6800XT 17 18 civarında sıfırları ikinci el olarak nasıl bir fiyatta buldun bilmiyorum fakat ikisinin arasında uçurum fark var ha diyeceksin ki çıkış fiyatları arasında 50 dolar fark var evet var bu Türkiye için geçerli bir şey değil ne yazık ki :D
örnek

[bu fiyatlar ne kadar geçerli sitelere göre değişiyor]

Vereceğin fiyat önemli çünkü sıfır 3070 Ti 13K ya gördüm ama 6800XT 17 18 civarında sıfırları ikinci el olarak nasıl bir fiyatta buldun bilmiyorum fakat ikisinin arasında uçurum fark var ha diyeceksin ki çıkış fiyatları arasında 50 dolar fark var evet var bu Türkiye için geçerli bir şey değil ne yazık ki :D
örnek

[bu fiyatlar ne kadar geçerli sitelere göre değişiyor]
İkinci el default radeon soğutmalı 2 tane buldum 7 ay civarı kullanılmış.

ne kadar default servisten sıfır mı gelmiş eğer öyleyse alabilirsin dostum güzel yani.

Ne kadar süre kullanacağına göre değişir. 1-2 yıl için sıkıntı çekmezsin ama daha uzun süre kullanacaksan 8 GB kesinlikle yetersiz. Günümüzde bile bazı oyunlar 8 GB'den daha fazla VRAM kullanmaya başladı. Nvidia bu nesil VRAM konusunda çuvalladı. Çok az kullanılmış veya hiç kullanılmamış 6800XT bulursan çok daha iyi olur.
Hocam normalde Nvidia'ya geçmek için ben kartımı satıyordum. Sonra VRAM'lerin düşük olduğunu farkettim fakat hala ne yapsam bilmiyorum. Yazılım olarak daha sıkıntısız bir deneyim için.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
buradaki yorumlara da bakabilirsin.

Hocam normalde Nvidia'ya geçmek için ben kartımı satıyordum. Sonra VRAM'lerin düşük olduğunu farkettim fakat hala ne yapsam bilmiyorum. Yazılım olarak daha sıkıntısız bir deneyim için.
Hocam gülmüşsünüz ama Amd sırf performans anlamında nvidia'yla yarışmak/geçmek için vram kapasitesini 2 katına kadar yüksek veriyor, buna rağmen performansta cok ciddi farklar olmuyor. Bana sorarsaniz 3070 ti her ne kadar 8gb ile gelse de performans anlamında geri kalacak bir kart değil. 4k da bile sıkıntı olmuyorken siz zaten 2k için sormuşsunuz. Ancak illaki vram kapasitesi de artsın, performans, yazılım her anlamda beni memnun etsin derseniz o zaman 3080 serisine bakmanız gerek ki açıkçası ben pek gerek olduğunu düşünmüyorum. Ha alırım 10 seneden aşağı yenilemem derseniz ki 10 sene sonra tam olarak ne değişir orasını da bugün kimse bilemez. Kısacası rtx 30 serisi 8gb vramli bir ekran kartı kullanıcısını üzmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı