14nm Core i3 Broadwell İşlemciler 2014′te Piyasada Olacak

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Intel yeni mimarisiyle 2014 yılını domine edecek. Broadwell yapısına sahip Core i3, i5 ve i7 işlemciler 2014′te piyasada! Intel’in Core i5 ve Core...
-25K5csLWO8

Daha fazlası...

14nm tıpkı haswell gibi masaüstü ve mobil olarak mı gelecek yoksa sadece mobil mi? Bir de anakarta entegre olarak gelme gibi bir durum var mı? Beklenen Tablet Window 8 64 bit modeller için yani daha çok mobil cihazlara yol açılıyor. Masaüstün de beklentiler hangi seviyeler de olmalı sizce?

Masaüstü, dizüstü, mobil, hepsine gelecek ancak hangi ürün ne zaman çıkacak hangi özelliklere sahip olacak henüz açıklanmadı. Konferanstan sonra yemekte Broadwell'den sorumlu müdüre sorduk genel olarak nasıl olacak diye, o da soğutma bloğu (Heatsink) fan vb bile kullanmaya ihtiyaç duymayan, süper verimli modeller geliyor dedi. Konsept ürünleri gösterdiler, Ultrabooktan daha ince dizüstü - tablet bilgisayar hibritleri, AiO'lar, genellikle 2 in 1 konsepti. Yeni nesil x86 Intel işlemciler, Windows 8.1, bir ton yeni özellik :) Temelde mobilde yine Atom olacak ama tablete yakın ürünlerde Atom, dizüstüne yakın mesela 10 inç tablet - bilgisayar ürünlerde i3 i5 i7 görebileceğiz gibi duruyor. Şu an hatırladıklarım bunlar, Ocak'ta yeni CES ile birlikte toplantıda görüp yasak yüzünden görüntüleyemediğmiz sayısız ürün ortaya çıkacak zaten.

''Broadwell'den sorumlu müdüre sorduk genel olarak nasıl olacak diye, o da soğutma bloğu (Heatsink) fan vb bile kullanmaya ihtiyaç duymayan, süper verimli modeller geliyor dedi.''

Bu kısmı enteresan; soğutma olayı başlı başına bela ama masaüstünde buna çözüm olacağını çıkarmadım, Notebook cihaz işlemcilerinde imkan olacaktır demeye getirmiştir galiba.

Ali abi peki, ben sistem toplayacağım, ancak bu işlemcilerin özellikleri beni ben 'den aldı. Sence 2015 'i beklemelimiyim ? Şimdi sistemi toplarsam, kaybım çok mu büyük olur ?

Masaüstünde Workstation kurmak istiyorsan Broadwell'i beklemende fayda var ama oyun ağırlıklı bir sistem olacaksa hiç bir kaybın olmaz. Fiyatlar ve gelecek her zaman belirsiz bu yüzden uygun fiyatlı, güzel özelliklere bir bilgisayar edinebildiğin zaman edinmen her zaman sonradan "kur yükseldi, taksit azaldı, bir parça çıktı diğeri çıkmadı iki ay daha bekleyeyim" türü pişmanlıklardan daha iyi olacaktır.

Masaüstünde Workstation kurmak istiyorsan Broadwell'i beklemende fayda var ama oyun ağırlıklı bir sistem olacaksa hiç bir kaybın olmaz. Fiyatlar ve gelecek her zaman belirsiz bu yüzden uygun fiyatlı, güzel özelliklere bir bilgisayar edinebildiğin zaman edinmen her zaman sonradan "kur yükseldi, taksit azaldı, bir parça çıktı diğeri çıkmadı iki ay daha bekleyeyim" türü pişmanlıklardan daha iyi olacaktır.

Çok sağol Ali abi aklımdaki sorular çözüldü. Ve oyun sistemi toplayacağım, bütcem 4000 TL ben bunun içine UPS ekledim. Sence UPS gerekli mi? Hani elektrik kesintisinden kaynaklanan anakart, ssd, harddisk performans düşmesi veya bozulmasına karşılık ?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı