15.000-20.000 TL monitör dahil sistem toplama

Bütçe
20000
Hocam sormak istediğim şuydu, işlemcinin bellek türleri kısmında ddr4 3200 mhz yazmakta, anakart oc özelliği ile birlikte 5100mhz'e çıkıyor fakat burda sınırlayıcı etken anakart mı işlemci mi onun hakkında bir bilgim yok ve cl16-cl18 arasında o kadar çok fark olur mu?
Eğer ram'i düşürürsem aradaki farkla dediğiniz gibi daha iyi, en azından IPS panelli bir monitör almayı düşünebilirim.
Siz dedikten sonra AMD'nin sitesinden kontrol ettiğimde 5600X işlemci için 3200MHZ belleklerin desteklediğini yazdıklarını gördüm. Oradaki "support" ifadesi biz denedik manasına geliyor. Aslında DDR4 bellekler için 3200MHZ'nin üstüne çıkmak O.C sayıldığı için AMD'nin sitesinde böyle bir ifade kullanılmış.

Mesela anakartların resmi sitelerinde tüm marka ve model belleklerin resmi listede desteklendiğini de göremezsiniz. Ancak neredeyse bütün bellekler sorunsuzca çalışır. O da bunun gibi bir şey.

He şöyle de bir şey var, 3200MHZ ve 3600MHZ arasında FPS olarak pek bir fark yok. Ama seçeneklerde 3600MHZ varken neden 3200 alasınız ki?
CL16 ve 18 arasında oyun içerisinde gözle görülür, kayda değer bir fark yok.

Eğer o sistemi alacaksanız belleği dediğim HyperX 3600MHZ seçip daha üst seviye bir monitör almak mantıklı olur.

Bu arada Sinerji yerine kendiniz toplarsanız @HABAR 'ın önerdiği sistemi alabilirsiniz. Aynı bütçeye RTX 3080 alınıyorken 3070 almak çok da mantıklı olmaz. Kaldı ki Palit Gamerock üst seviye sayılabilecek bir karttır. Fiyatı da gayet uygun.

Siz dedikten sonra AMD'nin sitesinden kontrol ettiğimde 5600X işlemci için 3200MHZ belleklerin desteklediğini yazdıklarını gördüm. Oradaki "support" ifadesi biz denedik manasına geliyor. Aslında DDR4 bellekler için 3200MHZ'nin üstüne çıkmak O.C sayıldığı için AMD'nin sitesinde böyle bir ifade kullanılmış.

Mesela anakartların resmi sitelerinde tüm marka ve model belleklerin resmi listede desteklendiğini de göremezsiniz. Ancak neredeyse bütün bellekler sorunsuzca çalışır. O da bunun gibi bir şey.

He şöyle de bir şey var, 3200MHZ ve 3600MHZ arasında FPS olarak pek bir fark yok. Ama seçeneklerde 3600MHZ varken neden 3200 alasınız ki?
Hatta yeni BIOS'lar ile FCLK'ya takılmadan 4000MHz hızlar da rahatlıkla görülebiliecek, o yüzden de hız aşırtma performansı yüksek bir RAM önerdim.
All Ryzen 5000 processors being launched today come with unlocked base-clock multipliers, making CPU overclocking a breeze. Memory overclocking is a whole different beast, and efforts have been made to make memory OC easier compared to past generations of "Zen" processors. Unlike on Intel processors, memory overclocking has a greater impact on performance for Ryzen processors as several other clock domains are tied to the memory clock (mclk), such as the all-important fclk domain, which dictates the frequency at which the Infinity Fabric interconnect operates. We've extensively covered memory overclocking for Ryzen in our definitive memory overclocking guide. Given that "Vermeer" uses the same cIOD as "Matisse," the memory controllers are largely unchanged. What's new, however, is that certain Ryzen 5000 series processor models can support DDR4-4000 in the 1:1 fclk:mclk ratio without having to engage a 1:2 divider. AMD explained that this is comparable to "some Zen 2 processors can run at 1800 MHz IF, some cannot".

Bu bütçede RTX 3080 sistem toplayabiliyorken 3070 düşünmeyin bile bence.
Hocam şöyle ki stok sıkıntısı halen mevcut ve benim bir an önce bilgisayar almam lazım, beklediğim sürece hem işlerim aksıyor hem de biliyorsunuz ki ülke ekonomisi olarak çok güven sağlayan bir konumda değiliz. Bugün 19500 TL'ye toplayabileceğim bir bilgisayara belki 1 hafta sonra 21000 TL bandında erişebileceğim ve zamanla bu makasın artıp beni finansal açıdan yıpratma riskini almayı pek istemiyorum.

Stok sıkıntısı olduğu falan yok(attığım ürünlerde), ön sayfada attığım sistemdeki tüm ürünlerde stoklar var.
Ryzen 5 5600X
B550-A Pro
Crucial Ballistix 3600 MHz
RTX3080 Palit Gamerock
TD500 Mesh White

Bütçe yeterse:
Ürünleri inceleyin, bu fiyat bandında toplanabilecek güzel bir sistem, aynı fiyata 3080 almak varken 3070 alırım diyorsanız siz bilirsiniz.

Stok sıkıntısı olduğu falan yok(attığım ürünlerde), ön sayfada attığım sistemdeki tüm ürünlerde stoklar var.

Ürünleri inceleyin, bu fiyat bandında toplanabilecek güzel bir sistem, aynı fiyata 3080 almak varken 3070 alırım diyorsanız siz bilirsiniz.
Ekran kartında satış yapılan siteye gitmeyi denediniz mi? Sadece bana kapalı olduğunu sanmıyorum ki aynı fiyata kimsenin daha alt kademe bir parça isteyeceğini de düşünmüyorum.

Haklısınız, benim acizliğim kusura bakmayın.
Estağfurullah hocam hepimiz bazen dikkatsiz davranabiliyoruz ki akakçeden bakınca gerçekten 1 tane mevcut gözüküyor.

CL16 ve 18 arasında oyun içerisinde gözle görülür, kayda değer bir fark yok.

Eğer o sistemi alacaksanız belleği dediğim HyperX 3600MHZ seçip daha üst seviye bir monitör almak mantıklı olur.

Bu arada Sinerji yerine kendiniz toplarsanız @HABAR 'ın önerdiği sistemi alabilirsiniz. Aynı bütçeye RTX 3080 alınıyorken 3070 almak çok da mantıklı olmaz. Kaldı ki Palit Gamerock üst seviye sayılabilecek bir karttır. Fiyatı da gayet uygun.
Size de şunu sormak istiyorum, kasa seçiminde Cyngus2'yi seçersem sıvı soğutma için RAMlerin 32mmden küçük olması gerekiyor fakat Fury ramler 38mm ve fanlarla üst üste biniyor, onun yerine kasayı iCUE 465x ve ramleri Vengeance LPX serisi ile değiştirmek zorundayım, bu ramlerin CL18 olması herhangi bir olumsuzluğa yol açar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı