15.000 TL ekran kartı tavsiyesi

Bütçe
15000
@Merdo34 hocam AMD ekran kartlarına hep olumsuz baktım ancak attığınız 6950XT cazip geldi. Kredi kartını patlatıp alasım geldi 2K monitör ile beraber. Wattman vs. vs. herhangi bir hata olur mu acaba yoksa güvenle kullanılır mı? RX 7000 serisi epey pahalı ve şuan 6950 XT dengi o fiyatta bir kart yok. 4070 Ti ile bile kafa kafaya DLSS vs saymazsak.

@Merdo34 hocam AMD ekran kartlarına hep olumsuz baktım ancak attığınız 6950XT cazip geldi. Kredi kartını patlatıp alasım geldi 2K monitör ile beraber. WattMan vs. vs. Herhangi bir hata olur mu acaba yoksa güvenle kullanılır mı? RX 7000 serisi epey pahalı ve şu an 6950 XT dengi o fiyatta bir kart yok. 4070 Ti ile bile kafa kafaya DLSS vs saymazsak.

RX 6000 serisi kartlarında WattMan serisi en aza indirgendi RX 7000 de aynı şekilde ASUS'lerde çok daha az WattMan olayı Sapphire'lerde çok daha fazla.

550W bu bütçede alacağınız kartlar için yetersiz zaten.
Sisteminizi belirtirseniz yükseltme için fikir verilir.
İşlemci 140-150 çekiyor maksimum olay sadece ekran kartına bağlı.

Bilgisayar her türlü açılır diye düşünüyorum da fazla zorlamalarda kapanabilir belki, öyle bir sıkıntı olursa upgrade düşünürüm.

@Merdo34 hocam AMD ekran kartlarına hep olumsuz baktım ancak attığınız 6950XT cazip geldi. Kredi kartını patlatıp alasım geldi 2K monitör ile beraber. Wattman vs. vs. herhangi bir hata olur mu acaba yoksa güvenle kullanılır mı? RX 7000 serisi epey pahalı ve şuan 6950 XT dengi o fiyatta bir kart yok. 4070 Ti ile bile kafa kafaya DLSS vs saymazsak.
6000 serisinde eskiye nazaran sorunlar çok çok daha az.
Yine var mı? Var tabi ki,fakat eskisi gibi değil. Olası bir sorunu çözmeniz 5-10 dakika alır, PC den anlayan birisi iseniz sizin için gram sorun olmaz.
Stabil ve güncel sürücü kullandığınız, dengesiz OC yapmadığınız sürece sorun ile karşılaşmanız zor.
AMD nin programı da gayet kullanışlı ve yararlı. Sadece önerilen sürücülerin yüklemeye alınması tercih edildiği zaman beta sürümlerde daha çok rastlanan sorunların önüne geçilecektir.
Sadece amacı oyun olan biri için şuan bu kart bulunmaz nimet.
VRAM avantajı, performans tarafında 3090 Tİ a yakın olması ve FSR 3.0 desteğinin gelmesi olasılığı var.

Kendim 6600 kullanıyorum, üç kere hata ile karşılaştım,biri oyun alakalı diğer ikisi DP ve monitör ayarları ile alakalı idi, rahatça çözdüm.
Yeni sürücü ile gelen sorunlar için eski sürücü kalıntılarını ve yeni sürücüyü kaldırıp stabil kullandığım son sürücüyü kullanıyorum.
Sorunlar düzelince (1 haftada tamamen stabil duruma geliyorlar) son sürücüyü geri yüklüyorum ve böylelikle sorunsuz kullanıyorum.
Ayrıca AMD son zamanlarda performans artırıcı sürücüleri piyasaya sürdü ve ben performansımda artış gözlemledim.
Performans artışının yanında oyunlarda 100 MB a kadar VRAM kullanımı düşüşü gözlemledim.

İşlemci 140-150 çekiyor maksimum olay sadece ekran kartına bağlı.

Bilgisayar her türlü açılır diye düşünüyorum da fazla zorlamalarda kapanabilir belki, öyle bir sıkıntı olursa upgrade düşünürüm.
İşlemci 140-150 çekiyor ancak anakartın, fanların ve ekstra aygıtların tükettiği güç de var. PSU verimliliğiniz nedir? İşlemciniz nedir? Sistemi belirtirseniz buradaki arkadaşlar size çok daha iyi bir şekilde yardımcı olabilir.

İşlemci 140-150 çekiyor ancak anakartın, fanların ve ekstra aygıtların tükettiği güç de var. PSU verimliliğiniz nedir? İşlemciniz nedir? Sistemi belirtirseniz buradaki arkadaşlar size çok daha iyi bir şekilde yardımcı olabilir.
Ryzen 5 5600x, MSI b450 tomahawk max, Kingston A2000 500gb nvm2 ssd, Kingston HyperX Fury DDR4 2x8 CL16 3200Mhz, XPG Pylon 550w, Ranker Cygnus V2 kasa.

Buraya hepsini yazayım belki gelecekte dönüp bakarım.

Bu bilgisayarı aslında 2 yıl önce topladım ve o zaman rtx3060ti alıp kullanacaktım ama bugüne kısmet ekran kartı vs alıp artık açılışını görmek istiyorum hayırlısı olsun bakalım.

Son düzenleme:
Ryzen 5 5600x, MSI b450 tomahawk max, Kingston A2000 500gb nvm2 ssd, Kingston HyperX Fury DDR4 2x8 CL16 3200Mhz, XPG Pylon 550w, Ranker Cygnus V2 kasa.

Buraya hepsini yazayım belki gelecekte dönüp bakarım.

Bu bilgisayarı aslında 2 yıl önce topladım ve o zaman rtx3060ti alıp kullanacaktım ama bugüne kısmet ekran kartı vs alıp artık açılışını görmek istiyorum hayırlısı olsun bakalım.
Benim kendi görüşüm PSU'yu değiştirmek olacaktır. Denemek istiyorsanız deneyin ancak 6950 XT 15.000 TL'ye çok çok iyi bir seçenek. Uzun yıllar 2K için de sorun çıkartmaz size.

Geri
Yukarı