15.000 TL monitör tavsiyesi

Vallahi 5 6 bin liraya bile gayet düzgün monitörler varken paramızla rezil olabiliyoruz şu an. Düzgün bir şey alayım diyorum o yok bu yok. 1000 üstü mini LED'e sahip monitörler beklemeye karar verdim. Ya da uygun fiyatlı OLED gelirse ondan alırım ASUS 3 yıl burn in garantisi veriyormuş.

Hocam son kez bir model atacağım. Bu olursa olur olmazsa olmaz.
Epey'de fark ettim. 2022 ve 2023 sürümleri var. Birebir gibi duruyorlar ama emin değilim.

Samsung Odyssey Neo G7 S32BG75​

Epey kıyaslama linki

Rtings kıyaslama linki (AOC ile)

Hani verdiğim parayı da artık sallamamaya başladım zira zaten para çok dert değil de işin psikolojik kısmı var. Çok iyi bir şeye 20 civarı verebilirim...
Bu fiyatlara OLED çıkmayacağı ortada.

M28U'nun Rting incelemesine göre kontrast oranı ve siyahları kötü bayağı. O da hoşuma gitmişti aslında.

Dell G3223Q modeli de gözüme çarptı.

OLED olarak mevcut uygun modeller de bunlar. Şu Samsung 49"'i rahat kullanacağımı bilsem alıp geçeceğim vallahi. Aslında PIP'te var. İkiye bölerim.

Eki Görüntüle 2131828
Neo G7 bence ideal bir model. Ama diyorsan ki ben IPS istiyorum, o zaman Sinerji'yi bi' durtebilirsin GP27Q ve GP27U icin. Ara ara 3-5 stok getiriyorlar.

G3223Q da kaliteli M28U da kaliteli ama ikisi arasindan G3223Q tabii ki.

OLED alacaksan ikinci parti uretimleri bekle. MSI, LG ve Samsung yeni OLED monitorler cikartti, onlari bekle tabii OLED istiyorsan. Su anki OLED'ler albenisi olan modeller degil.

Neo G7 bence ideal bir model. Ama diyorsan ki ben IPS istiyorum, o zaman Sinerji'yi bi' durtebilirsin GP27Q ve GP27U icin. Ara ara 3-5 stok getiriyorlar.

G3223Q da kaliteli M28U da kaliteli ama ikisi arasindan G3223Q tabii ki.

OLED alacaksan ikinci parti uretimleri bekle. MSI, LG ve Samsung yeni OLED monitorler cikartti, onlari bekle tabii OLED istiyorsan. Su anki OLED'ler albenisi olan modeller degil.

Dediğin gibi GP27u stoklara girdi ama 27" monitöre 35k vermem isterse OLED olsun ister mini LED :)

Şimdilik Neo G7 takipteyim. 20k altına düşerse alırım.

Dusmez. Uzun suredir 25-30K arasi geziniyor.

Ya dün 22.5'tu şimdi 23.5 ne değişti anlamıyorum. Acelem yok bakalım ufak bir düşüş olursa çekerim.

İlk başta 22.5 olan monitörü 10 gün sonra indirimde 22.8k ya alan ben :D

Şaka bir yana ben bu monitörü araştırırken diğer forumda bayağı bir övdüm. Ebrar bilgisayar bayağı bir satış yaptı. Sonra fiyatı 26-30k arasına çekti. Daha da indirmedi. Hem de Amazon satıcılı olması işime geldi ölü pixel veya beğenmeme durumunda iade değişim yaparım.

Aslında bunun yerine OLED almaya karar vermiştim ama benim kullanimimda kesin ekran yanığı olur diye vazgeçtim.

------------------------------
Ekleme: 25/03/2024

Ufak bir tavsiyeye ihtiyacım var.

Monitörü bildiğiniz üzere satın aldım. Ve fazlasıyla beğendim sayılır.
Beğenmediğim sayılabilecek 2 şey var;
1)Ekran çok derin olduğundan masada çok yer kaplıyor ve çok öne geliyor. Yine de kullanıma engel değil.
2)Homojenlik dediğimiz konuda ekranın 4 köşe kenarı ile sağ ve soldan 3-5Cm'lik dikey kısımdaki parlaklık, diğer yerlere oranla sanki %5-%10 daha düşük.
Bunu sadece düz renklerde algılayabiliyorum, oyunda vs öyle bir şey yok zaten.
Gel gelelim asıl sıkıntıya. Monitörün üst tarafında panel için minnacık toz var. Tozun etkisi siyahta değil, grimsi. Belli olmuyor sayılır. Bakmadıkça görülmüyor.
Tam olarak konumunu söylemek gerekirse Chrome URL'bar'ın içinde ve sağ tarafta bulunan yer imleri kısmına çok yakın. Fotoğrafta belli etmek çok zor olduğundan ekran görüntüsü alıp oraya nokta koydum ancak bunun yarısı veya çeyrerği büyüklükte...

1711353990682.png

Belli olmuyor zaten ancak kararsız kaldım iade edip etmemekte.

Ben bunun ölü pixel olmadığını biliyorum, çünkü açılı bakınca konumu değişiyor perspektife göre. Ancak ileride satmak istesem ölü pixel muamelesi görür.

22.800 ₺ ye aldım, Amazon M.H. İle görüştüğümde bu durum için 2000 ₺ iade yapabileceklerini belirttiler. Ardından istersen servise git değişim yapmalarını iste vs. dediler ancak Samsung bu ürünü kendi sitesinde satmadığı için stok tutmadığını düşünüyorum. Değişim yerine iade verir...

Sizce ne yapmalıyım? 2000 ₺ iade alıp 20800 ₺'ye mi gelmiş olsun?
Veya OLED alacak bütçem var. ASUS PG32UCDM veya Aorus FO32U2P mi bekleyeyim?

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240314_150413_Amazon Shopping.png
    Screenshot_20240314_150413_Amazon Shopping.png
    367,2 KB · Görüntüleme: 4
  • 1711353892384.png
    1711353892384.png
    11,1 KB · Görüntüleme: 4
  • 1711353937887.png
    1711353937887.png
    40,1 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
@claswan secim senin hocam. Monitoru begendiysen kalsin. Lakin yarin bir gun satmak istediginde o detay deger kaybi yasatabilir. Dolayisiyla ikinci el piyasasini umursuyorsan degisim veya iade talep et.

Vallahi işte satar mıyım o da var. TN panelden en sevmediğim şey sadece beklediğim bir şey değildi. Kafanı 10cm falan kaydırınca köşelerin parlaklığı değişiyor ya, onu beklemiyordum.

OLED alayım desem belki de %20 daha iyi bir görüntü için 2 katı ödeyeceğim. Ancak ömürlük olabilir diye düşünüyorum. Düzgün kullanan kişilerde yıllardır kullanılan OLED G8 için bile yanık oluşmamış halen.

Ancak renkler, ekranın akıcılığı, parlaklığı vs. derken 8,5/10 alacak bir ürün. Kırılan puan da belli zaten. Ekranın homojenliğinden dolayı.

Amazon'da şu anda aynı ürün olmadığından değişim talep edemiyorum. İster iade et veya 2000 ₺ verelim diyorlar sadece. Açıkçası 4-5 bin ₺ verseler düşünmez kalsın derdim.

Ekleme.

Monitörde scanlines varmış fark etmemişim.
Sadece koyu mavi arka plan üzerine siyah pencere açınca çıkıyor. Üstüne panelde toz vs olunca dayanamadım iade ettim. Mini Led güzel özellik ama herkes sevmez. Hem blooming hem flickrr gibi bir şey oluyor.

Asus pg32ucdm oled 240hz alarak noktaladım
Screenshot_20240329_143102_Chrome.png

Son düzenleme:
Vallahi işte satar mıyım o da var. TN panelden en sevmediğim şey sadece beklediğim bir şey değildi. Kafanı 10cm falan kaydırınca köşelerin parlaklığı değişiyor ya, onu beklemiyordum.

OLED alayım desem belki de %20 daha iyi bir görüntü için 2 katı ödeyeceğim. Ancak ömürlük olabilir diye düşünüyorum. Düzgün kullanan kişilerde yıllardır kullanılan OLED G8 için bile yanık oluşmamış halen.

Ancak renkler, ekranın akıcılığı, parlaklığı vs. derken 8,5/10 alacak bir ürün. Kırılan puan da belli zaten. Ekranın homojenliğinden dolayı.

Amazon'da şu anda aynı ürün olmadığından değişim talep edemiyorum. İster iade et veya 2000 ₺ verelim diyorlar sadece. Açıkçası 4-5 bin ₺ verseler düşünmez kalsın derdim.

Ekleme.

Monitörde scanlines varmış fark etmemişim.
Sadece koyu mavi arka plan üzerine siyah pencere açınca çıkıyor. Üstüne panelde toz vs olunca dayanamadım iade ettim. Mini LED güzel özellik ama herkes sevmez. Hem blooming hem flickrr gibi bir şey oluyor.

ASUS PG32UCDM OLED 240Hz alarak noktaladımEki Görüntüle 2153469

TN'yi ben çok iyi buldum tek tek yazmaya eriniyorum renklerine kötüde diyorlardı. Bak atıyorum sayfayı monitör efsane :)

TN'yi ben çok iyi buldum tek tek yazmaya eriniyorum renklerine kötüde diyorlardı. Bak atıyorum sayfayı monitör efsane :)

Hocam TN panelin artık renkleri çok kötü değil eskisi gibi. Bende zamanının en iyisi olan ASUS ROG Swift PG278QR vardı ama beğenmiyordum.

Technopat'ta eski mesajın üzerine yeni mesaj atınca saçma bir şekilde mesaj birleştiriyor.

ASUS ROG Swift PG32UCDM aldım. OLED 4K 240Hz

Hocam TN panelin artık renkleri çok kötü değil eskisi gibi. Bende zamanının en iyisi olan ASUS ROG Swift PG278QR vardı ama beğenmiyordum.

Technopat'ta eski mesajın üzerine yeni mesaj atınca saçma bir şekilde mesaj birleştiriyor.

ASUS ROG Swift PG32UCDM aldım. OLED 4K 240Hz.

Evet birleştirme olayına katıkıyorum tek kişiye yazarmış gibi oluyor saçma, bu TN panellerin güzel tarafı can canlı olduğu kadar parlatma olayı da var hiçbir monitörde yaşamadım bu durumu :)

Yeni konular

Geri
Yukarı