15 bin TL iş bilgisayarı toplama

tuco123

Zeptopat
Daha fazla  
Herkese selamlar,

İşte kullanmak için bir masaüstü toplamayı planlıyorum. Ancak bu zaman kadar hep laptop kullanıcısı olduğum için tecrübelerinizden faydalanmak istedim. Öncelikle kullandığım laptop Lenovo Z510, i7 4702MQ işlemcili 8 GB RAM ve 500GB SSD gibi özelliklere sahip.

Bilgisayarda hiç oyun oynamıyorum ancak Skype, Discord, Telegram sürekli açık, Chrome ve Brave browserları aynı anda açık toplam 50 sekme oluyor. Bilgisayarda kasma olmuyor ancak sekmeler her seferinde kendini yeniliyor, bu da can sıkıcı ve yavaşlatıcı oluyor. Genel olarak hiç sıkıntısız kullansam da laptop 7-8 yıllık olduğu için RAM'i 16 GB'a arttırmak yeterli olur mu emin değilim. Bu yüzden bir sistem toplama kararı aldım.

Cihazdan beklentim günlük kullanımda olabildeğince hızlı olması, kasma donma ve sayfa yenileme yapmadan kullanıabilir olması. Aşağıdaki gibi bir sistem tasarladım, ancak ekran kartı olarak hangi modeli kullanmalıyım açıkçası fikir yürütemedim. Malum ekran kartı fiyatları aşırı pahalı ve ben hiç oyun oynamıyorum. Başka hangi işlemler için ekran kartı gerekiyor ve ne kadarı benim için yeterli olur? Ayrıca daha önce hiç sistem toplamadım, sistemde hatalar varsa belirtiseniz sevinirim.

Not: 5600G'yi bilerek tercih etmedim, sistemi bir kez kuracağım için işlemciden ödün vermek istemedim.

İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X.

Anakart: MSI B550M Pro-VDH Wi-Fi AMD AM4 DDR4 Micro ATX.

RAM: 32 GB (16*2) 3200MHz Corsair.

Güç kaynağı: Corsair CV650.

SSD: Samsung EVO 500GB.

Kasa: MSI MAG Vampiric 010M.

Tavsiyelerini bekliyorum şimdiden teşekkürler.

İş odaklı kullanıyorum derken kullanım amacınız ne üzerine tam bilemiyorum. Ancak NVIDIA Quadro T400 ya da T600 gibi modeller seçilebilir. Fiyatları göreceli olarak uygun kartlar, hatta 1650'den daha uygun fiyata sahipler. RTX gibi teknolojileri desteklemeleri sebebi ile iş kullanımında destekleyen programlarda bir artı sağlayabilir.
İşlemci ağırlıklı bir iş yapıyorsanız ve ekran kartı sadece görüntü almak amaçlı ise GT 730 yada GT 1030 gibi kartlarda alınabilir.

Teşekkürler cevabınız için. İş odaklı derken herhangi spesifik bir uygulama kullanmıyorum. Sadece olabildiğince seri olması yeterli benim için.

Sanırım bahsettiğiniz cihaz bu, bütçe olarak da bana uygun.
M.2 SSD seçiniz.
Teşekkürler cevabınız için. Linkteki ürün uygundur sanırım.

Teşekkürler cevabınız için. İş odaklı derken herhangi spesifik bir uygulama kullanmıyorum. Sadece olabildiğince seri olması yeterli benim için.

Sanırım bahsettiğiniz cihaz bu, bütçe olarak da bana uygun.

Teşekkürler cevabınız için. Linkteki ürün uygundur sanırım.

Evet ama bunun en ucuzu için Akakçe sitesine bakmanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı