15 yaşında Minecraft server açmak

kendi deneyimlerimi paylasmak isterim yas ozamanlar 14-15~ arasi evden hostluyorduk CS 1.6 serverlerimiz vardi arkadaslarim biraz egoist mi desem tam tabiri nedir bilmiyorum onune gelene ban/slay/ atiyordu tek slotu ozamanlar 5 euro'ya satiyordum Zombie sunucularinda ammo packlari 2 eurodan satiyordum deli gibi aliyorlardi saglam 7-8 kisi sunucu/forumlarla ugrasan bulursaniz olur diye dusunuyorum ama suan bana sorsan niye eskisi gibi yapamiyorsun cs 1.6 eskisi gibi populer degil csgo da belki yaparim diye dusunyorum.

Sunucuyu yaşınızla değil aklınızla yönetiyorsunuz. Daha önce sunucu açmış ve batmadan, uğraşmaktan yorulduğum için kapatmış biri olarak söylüyorum.

Masraf konusunda başlangıçta minimuma oynayın derim, gayet yetiyor.
Eklenti paketi: Ne sunucusu olduğuna bağlı, bilginiz varsa siz de yapabilirsiniz. Fakat hazır satın alınıp üzerinde doğru düzgün oynama yapılmayacaksa, açmayın sunucuyu.
4-8 GB bir sanal makine: Aylık 50-90₺
Alan adı: Yıllık 150-200₺ civarı.
Web Hosting: Yıllık 100-150₺
Site yazılımı (Almışken ömürlük ve en yüksek paketini alın derim.): Ömürlük 300-500₺

Ayrıca bir kitleye, bir çevreye veya bir ekibe ihtiyacın yok. Sunucuyu açtıktan sonra kendiliğinden gelişecek.

Reklam konusunda ise, sakın kendi deneyimi olmadan sunucu açılır açılmaz reklama parayı bas diyenlere aldırma. Kendin yapacaksın eklentileri sanırım, ilk 1 ay elbet gelip deneyecek oyuncular olacak. Kendin de denersin, sunucudaki hataları minimuma indirip geliştirebildiğin kadar geliştirmelisin. Yani farklılık katmalısın, reklamlarda da farklıkları göz önüne sunmalısın ki oyunculara oynama hevesi gelsin. Farklılık yoksa oyuncu da yok.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar, aklına takılan başka soru varsa sorabilirsin.

Son düzenleme:
Sunucuyu yaşınızla değil aklınızla yönetiyorsunuz. Daha önce sunucu açmış ve batmadan, uğraşmaktan yorulduğum için kapatmış biri olarak söylüyorum.

Masraf konusunda başlangıçta minimuma oynayın derim, gayet yetiyor.
Eklenti paketi: Ne sunucusu olduğuna bağlı, bilginiz varsa siz de yapabilirsiniz. Fakat hazır satın alınıp üzerinde doğru düzgün oynama yapılmayacaksa, açmayın sunucuyu.
4-8 GB bir sanal makine: Aylık 50-90₺
Alan adı: Yıllık 150-200₺ civarı.
Web Hosting: Yıllık 100-150₺
Site yazılımı (Almışken ömürlük ve en yüksek paketini alın derim.): Ömürlük 300-500₺

Ayrıca bir kitleye, bir çevreye veya bir ekibe ihtiyacın yok. Sunucuyu açtıktan sonra kendiliğinden gelişecek.

Reklam konusunda ise, sakın kendi deneyimi olmadan sunucu açılır açılmaz reklama parayı bas diyenlere aldırma. Kendin yapacaksın eklentileri sanırım, ilk 1 ay elbet gelip deneyecek oyuncular olacak. Kendin de denersin, sunucudaki hataları minimuma indirip geliştirebildiğin kadar geliştirmelisin. Yani farklılık katmalısın, reklamlarda da farklıkları göz önüne sunmalısın ki oyunculara oynama hevesi gelsin. Farklılık yoksa oyuncu da yok.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar, aklına takılan başka soru varsa sorabilirsin.
Deneyimlerinizi ve güzel önerilerinizi paylaştığınız için teşekkürler

750TL verip eğer verdiğiniz parayı aylık olarak kazanmayı hedefliyorsanız kitlenizin sağlam olması ve kendi sunucunuzu diğer sunuculardan farklılık kazandırmanız gerekli.

Minecraft için sunucu açmadım ama Rust için açtığımda sunucu geliri evet oluyor ama bir yerden sonra sıkılıyorum. Bu zamana kadar belki de 50'yi aşkın sunucularımı ya sattım/devrettim ya da komple kapattım.

Şimdi tekrar açacağım ama bu sefer çok farklı bir konsept ile geleceğim. Tasarım, kostümler vs. farklılık çok kattım. Emeklerinizin karşılığını almak güzel bir his ama boş yere sadece zaman öldürmek için 750TL para verip eğlenmek çok saçma benim için. Yani zevkini kırmak istemem herkes bir değil tabi denersin olmazsa boşa giden para gözüyle bakmalısın. Ben daha çok oyunu oynamaktansa farklılık kazandırıp oyuncuların oynamasını seviyorum.

Reklam konusunda ise Minecraft üzerinde binlerce belki de milyonlarca sunucu vardır diye düşünüyorum. Kitlesi büyük belki ama ortalama olarak 10-19 yaş ortalamasını barındırıyor. Bakınca evet bu oyuncu yaş kriterlerini çekmek için reklam şart çünkü hepsi ufak da olsa reklamla elde edilen oyuncular.

Sunucu yönetimi adil olmalı. Bu çok önemli. Malum ülkemizde bazı oyunlar parayı veren düdüğü çalar prensibini sahiplendiği için para ile bir çok özelliği satıyor ve oyuncular arasında eşitsizliği ortaya koyuyor. Bunu iyi düşünüp ona göre paket satışı vs. yapman gerekli. Oyun içerisinde her zaman admin olsam bile düz bir oyuncu gibi takılıyorum. Bazen anlayanlar oluyor ama çaktırmamaya çalışıyorum. Çünkü adminlik söz konusu olunca yanınızdan item isteyenler eksik olmuyor. Sürekli başınızı şişirenler dolu. :) Evet güzel bir his ama ne gerek var böyle şeylere oyunu oynayarak gelişim sağlayın diyorum çoğunlukla kovuyorum. Wipe tarihlerinde (minecraft üzerinde de bu mevcut sanırım) oyuna giriyorum ve bir kaç kişiyi trollüyorum ama öyle bodoslama sunucudan soğutacak seviyelerde değil. Özellikle Wipe günlerinde mesela sırf bu yaklaşımım nedeniyle sunucu full dolu oluyordu.

Minecraft sunucusu kurmak istesem tüm detayına kadar öğrenip çok farklı bir konsept içeriğiyle oyuncuları çekmeye çalışırdım. Oyunların bazıları eklenti ile çalışır ve özellik getirilir bazıları ise düz sade bir oyun anlayışı vardır. Eklenti her zaman eklenmesi gereken bir durum olabilir. Çünkü oyuncular sizin sunucunuza neden gelmeli?, Sunucudaki aktifliği nasıl sağlarım?, Sunucumu nasıl geliştirebilir?, Yenilik nasıl eklerim?, Özel eklenti nasıl yazarım? gibi soruları sorarak geliştirme yaparsanız her zaman avantajlı olursunuz.

Eğer kaliteliyse, farklıysa ve reklamı düzgün yapılırsa diğer yıllarca açık olan sunucuları bile geçebilir. Örneği var piyasada.

Hocam betacraft örneği vardı ne oldu VDS fiyatlarından dolayı kapandı. 50 60 TL'lik VDS'ler ile bu iş yürümez dostu olacak düşmanı olacak DDoS yiyenilir.

Bu paraya anca Xeon işlemci gelir. Ondan da hayır gelmez.
İlk aylarda fazlasıyla yeterli.

Hocam betacraft örneği vardı ne oldu VDS fiyatlarından dolayı kapandı. 50 60 TL'lik VDS'ler ile bu iş yürümez dostu olacak düşmanı olacak DDoS yiyenilir.
VDS fiyatları yüksek olsa da biraz bahane hocam, uğraşmaktan yoruluyorsunuz bir zaman sonra. Küçük bir araştırmayla fiyat/performans güzel firmalar bulabiliyorsunuz. Ve çok fazla sayıda sponsorluk veren firmalar da var, yeni açılmış 10 kişi zor oynanan sunucularda bile sponsor hosting gördüm. Ayrıca BetaCraft açık, şu an 60 oyuncusu var.

Geri
Yukarı