Çözüldü 15 yaşındayım boyumun uzaması için neler yapmalıyım?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

senior

Decapat
15 yaşındayım boyum 1.60 civarı yaklaşık 40 kiloyum. Babam 1.70 vardır, annem de benden 1-2 CM uzun. Boyumun uzaması için genetik engel var mı? Doktora gittim bunun üzerine herhangi bir hastalığım yok ve neler yapmalıyım? Yüzmeye gitmeyi düşünüyorum. Bir de fitness'a gitmek için kaç yaşında olmalıyım? Fitness'a boy uzatma için gidilebilir mi? Bu arada peynir, zeytin yiyemiyorum, neleri önerirsiniz? Kahvaltı da helva, çikolata gibi şeyler yemekten bıktım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Düzenli güzel beslen,protein ağırlıklı olsun(yumurta,peynir,süt,tavuk,kırmızı et,balık) basketbol oyna(Orta okulda basketi sevdiğim için boyumun uzaması adına evin içinde bile zıplayıp tavana değmeye çalışırdım) , uykunu güzel al,sigara hiç bir zaman içme,fitness boy uzamasını etkilemez hurafedir aksi görüşler. Sporsuz kalma, çok da kafana takma. Bazı şeyler genetik önüne geçemezsin
Yaptığı bir spor vardır. Ben de Basketbola gitseydim 2.00 metre olurdum şuan 1.95 im.
Dostum alakası yok. Biyoloji derslerinde bile öğretiyolar bu konuları. Nasıl ki anne ve baba siyah saçlı olmasına rağmen sarı saçlı çocuk dünyaya gelmesi gayet normalse bu da öyle. Babanın 1.70 olması, çocuğun boyunu direkt olarak sınırlandırmaz.

Kaldı ki bu işlerin sebebi genetiktir, spor yapmakla 30 cm, 20 cm fazladan boy uzatamazsın. Peki öyleyse basketbolcular neden uzun boylu? Basketbol oynadıkları için uzun boylu değiller; uzun boylu oldukları için basketbol oynuyorlar ve avantajlılar.

Saçma gelicek fakat bol süt iç.Ben 13 yaşındayım ve günde neredeyse yarım litre süt içiyorum.Ayrıca basketbol oynamanı öneriririm.Ben bunları yapıyorum ve şuan boyum 1.65 civarında.

Babam 1.87 annem 1.70 ben 14 yaşındayım boyum 166 babam 15 yaşında birden atmış 1.80 civarı olmuş sonra yavaşlamış 1.87 de durmuş. Eğer takıntın varsa endokrinolojiye git. Orada tahmini boyunu söylüyorlar test yaparak. Ve boyunun uzamasına uygun bir sağlık sorunu var mı ona bakarlar.
Varsa tedavi ederler.

Hiçbir şey yapma bu boy uzaması sadece doğru beslenme normal sağlıklı bir hayat geçirirsen boyun uzuyor direk ben 1 yıl yattım boyum 1.80 şu an, hala da uzuyom.
Bir nevi şans işi abim 1.88 boyunda, babam 1.74, annem 1.63

Geri
Yukarı