150.000₺ 1 sunucu 5 disksiz oyuncu PC internet kafe sistemi nasıl kurulur?

kaancamur

Kilopat
Yer
Tarsus
Daha fazla  
Meslek
Freelance
Arkadaşlar 33 yaşındayım ve lise yıllarında Knight Online oynadığım internet kafe kapanmak üzere. Sahibi ile anlaştım devren kiralamak istiyorum. Bilgisayarların hızlıca yenilenmesi gerekiyor. i3 2. nesil işlemci GT 430'lu ekran kartları ile yürüyor kafe. 15 yıldır faaliyet gösteriyor ve 15 yıldır benim gibi sadık müşterileri seyrek aralıklarla da olsa gelmeye devam ediyor. Sahibi çok sevecen ve insanların bu kafede anıları var.

Normalde bu bilgisayarlar başka bir işletmede olsa kimsenin adımını atmayacağı yere hala gelmeye devam ediyorlar. Sahibi artık yatırım yapmak istemiyor. Teknolojiden de pek anlamıyor, emekli olmak istiyor. Burayı kurtaramazsam anılarla birlikte yok olacak. 150.000₺ bütçem var. 1 sunucu 5 PC burayı kurtarır.

İnternette biraz araştırma yaptım ama çok fazla bilgi bulamadım. Oyunların orijinal ve güncel olmasını istiyorum. Oyuncular hikaye bazlı oyunları oynadığında oyunu kaydedip kaldığı yerden devam edebilmesini, kendi kişisel bilgisayarlarıymış hissini vermesini istiyorum. En yeni oyunları çıkış anında kafede müşterilere sunmak ve tanıtmak istiyorum. Bu konu hakkında öneri ve yorumlarınızı benimle paylaşırsanız sevinirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kafamdaki vizyon bu iki video üzerine şekilleniyor. Daha yeni güncel fikirler varsa paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam 5 tane bilgisayar almanız gerekiyor, ve toplam 150.000TL'niz var, dükkanı alsanız bile kirasıyla, vergisiyle amorti edene kadar gene paranız gidecek bu bütçeyle biraz zor olabilir.

20 Bin Türk lirasına 1660 Super ve Ryzen 5'li içinde monitör bulunan hazır sistemlerden alabilirsiniz. 5 tanesi 100.000 yapar geriye kalan bütçe ile de disklere ve anamakineye gider(fiyatlarını bilmiyorum.).

Hocam 5 tane bilgisayar almanız gerekiyor, ve toplam 150.000TL'niz var, dükkanı alsanız bile kirasıyla, vergisiyle amorti edene kadar gene paranız gidecek bu bütçeyle biraz zor olabilir.

20 Bin Türk lirasına 1660 Super ve Ryzen 5'li içinde monitör bulunan hazır sistemlerden alabilirsiniz. 5 tanesi 100.000 yapar geriye kalan bütçe ile de disklere ve anamakineye gider(fiyatlarını bilmiyorum.).

Bu sistemden alırsanız güncel her oyunu oynatır.

15K'dan 5 tane desek 75K yapar geri kalan bütçeyi diğer taraflara ayırırsınız.

Ayrıca arkadaşın belirttiği sistemden kat ve kat üstün bir sistem olur.

Son düzenleyen: Moderatör:

Telekineziyle mi oynayacağız oyunları, ekipmanlar, monitör nerede hocam? :D

Unutmuşum hocam :) kusuruma bakmayın.

Kasa
Monitör

Bu ikili iş görecektir. Ekipmanlardan pek anlamam diğer arkadaşlar yardımcı olabilir.
Hocam bende bilerek Nvidia önerdim, sorun vs. olmasın diye, ama AMD' grubu da tercih edilebilir, bende Lenovo G24-20 var, memnunum ancak fiyatı artmış bu paraya alınır mı bilemiyorum. İyi forumlar.

Belirtilen bütçe sadece kasa ve sunucu için, ekran kira ve diğer konuların bütçesi ayrı. Ekran önerisi işime yaradı, muhtemelen bunu kullanırım. Sistem önerileri de fikir oluşturmama yardımcı oluyor tahminimden daha düşük maliyetle daha fazla bilgisayar toplayabilirim. Benim asıl kafama takılan sunucu maliyeti ve lisanslama ücretleri. sunucuyu kendim toplayabilir miyim mesela?

Bu öneriye uyup RX 6650 XT ekran kartlı bir sistem alırsan epey sıkıntı çekersin.

Sunucuyu illa "sunucu" olarak düşünme. Gittiğimiz kafe daha önce gördüğün gibi standart bir PC kullanıyordu. Güçlü bir sistem işini görür.

Yazılım konusunda da iShareDisk ve CCBoot gibi yazılımlara bakılabilir. Oyun save konusunu ise MutKut çözmüştü ama en son Windows 7 kullanıyordu ki onunla oyunlarda ciddi sıkıntı çekersin artık. Umarım Windows 10 veya 11'e geçmiştir.

Geri
Yukarı