150 GB korsan oyun 50 GB'a sıkıştırılabilir mi?

Böyle bir sıkıştırma gayet de mümkün. Eğer dosya önceden maksimum oranda sıkıştırılmış değilse sıkıştırma ile üçte biri boyutuna düşürülebilir. Buna en güzel örnek, Windows 10/11 ISO dosyalarında yer alan install.wim dosyasıdır.

Windows 11 23H2 yapı 22631.2861 İngilizce ISO dosyasının içindeki install.wim imajının boyutu 5.60 GB. Fakat bu imajı DISM ile analiz ettiğimizde sadece imajın içindeki Windows 11 Pro kurulumunun 17.63 GB yer kapladığını görüyoruz. Ki imajı diske uygulayınca tam olarak bu kadar alan kaplıyor. Üstelik imaj sadece Pro sürümünü değil, Home, Home Single Language, education, Pro education ve Pro for workstations sürümlerini de içeriyor. Bir de bu sürümlerin birçoğunun n varyantları mevcut, imaj n varyantları da içeriyor. Tüm bu sürümlerin Home sürümü ile olan farkları da imajda depolanıyor. Yani en az 22-23 GB'lık bir veri 5.60 GB alanda depolanabiliyor. Bunu sağlayan da lzx sıkıştırma yöntemi.

Bu tarz repack oyunlarda da benzeri yüksek verimli sıkıştırma teknikleri kullanılır. Bu teknikler sayesinde 100-150 GB'lık veri 50-60 GB ile saklanabilir. Fakat bunların tekrar çıkartılabilmesi için de çok ciddi bir işlem gücü gerekir. Bu nedenle bu tarz aşırı sıkıştırılmış korsan oyunları kurarken CPU kullanımının %100'lere dayanması normaldir.
Esd yöntemi de vardı.

ESD yöntemi de vardı.
ESD formatı sıkıştırma olarak LZX'e göre daha da verimli olan LZMS yöntemi kullanılıyor. Bu şekilde 4.5 GB'lık bir install.wim dosyası 3.4-3.6 GB'lık install.esd dosyasına çevrilebiliyordu. Tam rakamları hatırlamıyorum, hatırladığım kadarını söylüyorum. LZMS tabanlı ESD formatı daha da verimli.

Arkadaşım bana "crack olarak Cyberpunk 2077 indiriyorum kanka ve bunu sıkıştırarak 50GB şekilde indiriyorum ve bu yüzden de işlemcim %90 kullanılıyor" dedi. Ben de bunun işlemciyle alakalı olmadığını ve bilgisayarında virüs olduğunu söyledim ve reddetti. İki sorumdan biri: 150GB'lık bir oyun 50GB kadar sıkıştırılabilir mi (Cyberpunk indiriyor)? Bir de bunun işlemcinin kullanımını %90'a çıkarma ihtimali var mı?

İşlemciye göre değişmekle birlikte evet %90 kullanılabilir. Evet 150GB olan oyunun 50GB olması normal. Hatta FitGirl'de zaten öyle😀 bende indirdim oynuyorum. Virüs vs. yok👍🏼

İşlemciye göre değişmekle birlikte evet %90 kullanılabilir. Evet 150GB olan oyunun 50GB olması normal. Hatta FitGirl'de zaten öyle😀 bende indirdim oynuyorum. Virüs vs. yok👍🏼
nasıl olabiliyor bu yani 150gb lık oyun nasıl 50gb olabilir ki olabiliyorsa yapımcılar neden 150gb çıkarıyor

Yeni konular

Geri
Yukarı