Jeeycoop

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda son zamanlarda oyunlarda çok gereksiz ve rahatsız edici derecede drop olmaya başladı ve bilgisayar oyun dışındada ağırlaşmaya başladı bilgisayarımı upgradelemek istiyorum. Ne önerirsiniz? Neleri yükseltmem gerekir bu sistemde ?
  • İşlemci; AMD FX 6300 3,50 GHz
  • Anakart; ASUS M5A78L-M
  • RAM; 8 GB
  • Ekran Kartı; GTX 960 4GB
  • Disk; 1 TB HDD
  • Güç Kaynağı; 600W
Bütçe; 1000-1500TL

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarımda son zamanlarda oyunlarda çok gereksiz ve rahatsız edici derecede drop olmaya başladı ve bilgisayar oyun dışındada ağırlaşmaya başladı bilgisayarımı upgradelemek istiyorum. Ne önerirsiniz? Neleri yükseltmem gerekir bu sistemde ?
  • İşlemci; AMD FX 6300 3,50 GHz
  • Anakart; ASUS M5A78L-M
  • RAM; 8 GB
  • Ekran Kartı; GTX 960 4GB
  • Disk; 1 TB HDD
  • Güç Kaynağı; 600W
Bütçe; 1000-1500TL

RAM için bir slot daha varsa 4 GB daha takviye edebilirsiniz. Ekran kartını 1050Ti ya da 1060 3 GB ile upgrade edebilirsiniz.

Öncelikle SSD alınmasını tavsiye ederim. Daha sonra 4 GB RAM takviyesi yapılmasını, FX 8350 işlemciye geçilmesini öneririm. Ekran kartı ve İşlemci satılarak daha üst modellere terfi ettirilebilir.

Öncelikle SSD alınmasını tavsiye ederim. Daha sonra 4 GB RAM takviyesi yapılmasını, FX 8350 işlemciye geçilmesini öneririm. Ekran kartı ve İşlemci satılarak daha üst modellere terfi ettirilebilir.
Peki FPS düşmesi(drop) neden olur? Bende de oluyor da bazen. Sebebini tam olarak öğrenemiyorum. Sistemim imzamdaki sistem. A8 7650K 4,4GHz kullanıyorum, GTX 750Ti 1322MHz çekirdek, 5940MHz bellek hızında.

MSI Afterburner ile oyun içi değerler gözlenmeli, HDTune ile harddisk testi yapılmalı ki sorunun kaynağını bulup çözüm üretebilelim.

MSI Afterburner ile oyun içi değerler gözlenmeli, HDTune ile harddisk testi yapılmalı ki sorunun kaynağını bulup çözüm üretebilelim.
Pekala. Galiba tek bir sebebi yok. SSD var, Fallout 4'te yüksek ayarlarda(high) şehre inince 36-45 FPS arası, kapalı veya az detaylı noktalarda hep 60FPS sabit (v-sync sağ olsun). Galiba olay ekran kartının bellek miktarı hakkında benimkinde. Yani ben böyle bir çıkarım yaptım.

FPS düşmesi drop değildir. Drop, FPS değerinin aniden düşmesidir. Şehir içinde FPS değerinin daha düşük olması normaldir. Kapalı alanlarda FPS daha yüksektir. Olayın ekran kartı belleği ile alakası yok. Ayarları biraz kısarsanız şehir içinde daha yüksek FPS değerleri alabilirsiniz.

FPS düşmesi drop değildir. Drop, FPS değerinin aniden düşmesidir. Şehir içinde FPS değerinin daha düşük olması normaldir. Kapalı alanlarda FPS daha yüksektir. Olayın ekran kartı belleği ile alakası yok. Ayarları biraz kısarsanız şehir içinde daha yüksek FPS değerleri alabilirsiniz.
Hangi ayarlar mesela? Çünkü ben her türlü oyunu ne olursa olsun yüksek ayarlarda oynamayı isterim. Zamanında 9400GT'mden çok çektim çünkü. Görüntüyü etkilemiyorsa güzel.

Mesela High'ta oynuyorsanız Medium'a çekmeyi deneyebilirsiniz. Her oyunu yüksekte oynayabilmek için iyi bir ekran kartına da ihtiyacınız var. Her ekran kartı her oyunu yüksek ayarlarda oynatamaz.

Mesela High'ta oynuyorsanız Medium'a çekmeyi deneyebilirsiniz. Her oyunu yüksekte oynayabilmek için iyi bir ekran kartına da ihtiyacınız var. Her ekran kartı her oyunu yüksek ayarlarda oynatamaz.
Tamam o halde. Netten baktım değerler normalmiş. Ancak ayarları kısmayacağım çünkü 35-45 FPS az değil. Gözüm kör olmuyor en azından. :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı